BANJALUKA – Narodna skupština RS usvojila je večeras Izvještaj o poslovanju Investiciono-razvojne banke (IRB) RS i fondova za 2009.godinu sa izvještajem nezavisnog spoljnog revizora u kojem se ističe da je ova banka u posmatranom periodu ostvarila bruto dobit u iznosu od 457.444 KM.

Ovaj Izvještaj podržalo je 48 poslanika, 22 poslanika su bila protiv, dok su dva narodna poslanika bila suzdržana.

Obrazlažući Izvještaj poslanicima u Narodnoj skupštini RS, direktor IRB-a RS Milenko Pavlović rekao je da je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS izrazila pozitivan izvještaj o finansijskom poslovanju IRB-a za 2009.godinu.

“Prije osam dana Glavna služba za reviziju javnog sektora RS završila je svoj izvještaj za IRB-u za 2009.godinu , koji je dostupan na njihovoj veb stranici i on je pozitivan”, istakao je Pavlović.

On je rekao da je IRB-a u 2009.godini ostvarila ukupne poslovne prihode u iznosu od 8.395 772 KM i ukupne poslovne rashode u iznosu od 7.938 328 KM-a.

Govoreći o aktivnostima IRB-a u 2009.godini, Pavlović je rekao da su u 2009.godini planirani kreditni plasmani u ukupnom iznosu od 340 miliona KM, ističući da su krediti realizovani kroz šest kreditnih linija.

“Ukupan iznos odobrenih sredstava po kreditnim linijama u 2009.godini iznosi 239 miliona KM i u poređenju sa 2008. godinom kada je taj ioznos bio 186 miliona, veći je za 28 odsto”, naglasio je direktor IRB-a, zaključujući da je zainteresovanost za kredite IRB-a u 2009.godini bila povećana.

Pavlović je rekao da je u 2009.godini kupljeno hartija od vrijednosti u iznosu od 30 miliona KM, ističući da je IRB podržala emisije akcija i vršila kupovine akcija na slobodnom berzanskom tržištu u iznosu od 18 miliona KM , dok je kupljeno municipalnih obveznica u iznosu od 12 miliona KM i prodato ukupno akcija u vrijednosti od 9.487.814 KM.

Pavlović je rekao da je u izvještajnom periodu vršena promocija kreditnih linija sa akcentom na nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine RS, s ciljem regionalnog razvoja, razvoja poljoprivrede, podsticaja zapošljavanja, povećanja izvoza, stambenog zbrinjavanja i podrške infrastrukturnim projektima.

On je naveo da je Fond za razvoj i zapošnjavanje u 2009.godini ostvario neto dobit u iznosu od 2.600 KM, dok je nezavisni revizor izrazio mišljenje sa rezervom.

Pavlović je rekao da je Fonda stanovanja u 2009. godini ostvario neto dobit u iznosu od 1,2 miliona KM , dok je nezavisni revizor izrazio uzdržavajuće mišljenje o finansijskim izvještajima ovog fonda.

On je rekao da je Fond za upravljanje nekretninama i potraživanjima ostvario gubitak u visini ostvarenih troškova, odnosno 62.800 KM, a za kojeg je nezavisni revizor izrazio uzdržavajuće mišljenje.

Pavlović je rekao da je Fond za razvoj istočnog dijela RS ostvario neto dobit u iznosu od 1,2 miliona KM, a nezavisni revizor izrazio pozitivno mišljenje o finansijskom poslovanju ovog fonda.

On je naveo da je Fond za restituciju ostvario bruto dobit koja je jednaka neto dobiti, dok je Akcijski fond RS ostvario bruto dobit od 4.444.000 KM.

Poslanik DP-a Vojislav Gligić zatražio je odgovore na pitanja kolika je šteta po osnovu kupovine prostora u koji je banka trebalo da useli još 2008. godine i koji je unaprijed platila u iznosu od 90 odsto, umjesto 60 odsto, kako je ugovorom bilo predviđeno.

“Zbog čega se odustaje od tužbe protiv firmi odgovornih što zgrada banke još nije završena”, pitao je Gligić.

Poslanik SDS-a Mladen Kršić pobrojao je pet direktora koji su se smijenili na čelu ove mlade institucije za kratko vrijeme: Jasminko Jotić, Brane Stupar, Bojan Golić, Mirjana Čomić i Milenko Pavlović.

“Nije slučajno da su se smjenjivali u kratkom periodu jer je činjenica da su svi bili pod pritiscima”, rekao je Kršić.

Poslanik SNSD-a Uroš Gostić pozdravio je uvođenje mjere koje je banka primjenjivala u 2009. s ciljem da ponudi što pristupačnije i povoljnije kredite, ali da je drugo pitanje zašto onda nije plasirano 100 miliona KM kreditnih sredstava banke.

“Razloga može biti više, a jedan od njih je i veća odgovornost privrednika u potrošnji. Što se tiče fondova, u daleko su boljoj situaciji nego ranije”, zaključio je Gostić.

Poslanici Narodne skupštine usvojili su takođe i Izvještaj o radu Komisije za koncesije RS za 2009. godinu kojem je navedeno da se od koncesionih naknada u Budžetu RS u 2009. godini slilo 15.280.413 KM.

Predsjednik Komisije Predrag Aškrabić rekao je da za šest godina postojanja ovog organa na sudu nije poništena nijedna odluka ove Komisije iako ih je dosta bilo predmet što sudskih procesa što kontrola raznih institucija, uključujući i OHR.

“Koncesije dodjeljuje Vlada, a ne Komisija, a Komisija prati regularnost poslova”, rekao je Aškrabić odbacujući kritike poslanika na davanje ili nedavanje određenih koncesija.

On je naveo da Komisija od samog osnivanja ukazuje na problem eksploatacije šljunka i pijeska i da Komisija nije odgovorna za sve ono što rade resorna ministarstva.

“U posmatranom periodu bio je samo jedan zahtjev za reviziju odluka Komisije”, dodao je Aškrabić.

Šef Kluba poslanika DNS-a Spomenka Stevanović rekla je da je Zakon o koncesijama tipičan primjer zakona koji je u koliziji sa drugim zakonima, i to toliko da je na terenu skoro neprovodiv.

Procedira za dobijanje eko dozvola traje godinu do godinu i po.

“U koliziji je ne samo sa zakonima nego i sa drugim dokumentima, poput Prostronog plana RS na osnovu kojeg je 80 lokacija sporno i za poslove za koje već postoji koncesija”, navela je Stevanovićeva.

Ona je dodala da pojedine lokalne zajednice, poput Foče, opstruišu koncesionare, te da prihod od koncesionih naknada, iako je rastao sa 10 miliona KM u 2008. godini na 15 miliona KM u prošloj, treba da bude daleko veći.

Poslanik SNSD-a Saša Bošković ukazao je na neophodnost izmjena i dopuna Zakona o rudarstvu kako bi bio u skladu sa Zakonom o koncesijama.

Narodna skupština usvojila je i godišnji Izvještaj za oblast malih i srednjih preduzeća i zanatsko-preduzetničku djelatnost u RS za 2009. godinu, u kojem se navodi da su mala i srednja preduzeća u prošloj godini ostvarila prihod od 11,632 milijardi KM.

U Izvještaju se navodi da su mala i srednja preduzeća ostvarila 369,344 miliona KM dobiti, dok je porez na dobit iznosio 70,459 miliona KM ili 72,63 odsto.

U 2009. godini u RS poslovalo je 14 321 preduzeće o čega su 14 266 ili 99,62 odsto mala i srednja preduzeća sa ukupno 99 430 zaposlenih lica – navodi se u obrazloženju Izvještaja.

Poslanik PDP-a Zoran Đerić smatra da je ovaj izvještaj trebalo znatno ranije da se razmatra u parlamentu RS.

Đerić je ocijenio da će mala i srednja preduzeća u RS biti u vrlo teškoj situaciji jer će se u idućoj godini boriti za goli opstanak, zbog čega je neophodno ubrzati Strategiju razvoja malih i srednjih preduzeća u RS u periodu 2011-2013. godine.

Poslanik SDP-a BiH Slobodan Popović smatra da nova vlada RS mora posvetiti veću pažnju razvoju malih i srednjih preduzeća u RS.

Popović je ocijenio nedopustivim da razmatranje ovog izvještaja kasni godinu dana, zbog čega je predložio da se sve investicije u RS obavežu da razmatranje izvještaja o radu pojedinih institucija ne može biti duže od šest mjeseci.

Izvor Agencije