BANJALUKA – Narodna skupština RS usvojila je danas strategije podsticanja izvoza, te podsticanja i razvoja stranih ulaganja u RS za period od 2009. do 2012. godine.

U Strategiji podsticanja izvoza RS definisano je šest strateških ciljeva – povećanje broja izvoznika i vrijednosti izvoza, promjena strukture izvoza, povećanje konkurentnosti, supstitucija uvoza, povezivanje izvoznih preduzeća i uspostavljanje efikasnog institucionalnog okvira za podsticanje i promociju izvoza.

Obraćajući se poslanicima RS potpredsjednik Vlade RS Jasna Brkić istakla je da je jedan od osnovnih ciljeva ekonomske politike Vlade RS povećanje konkurentnosti domaćih proizvoda i izvoza radi održavanja makroekonomske stabilnosti i privrednog rasta RS zbog čega je i pristupila izradi ovakve strategije.

“Jedna ovakva strategija je bila neophodna imajući u vidu savremene ekonomske tokove, a posebno karakteristike spoljnotrgovinske razmjene RS”, rekla je Brkićeva, koja je i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju.

Ona je naglasila da je RS u 2008. godini izvezla robe u vrijednosti 1.980.000.000 KM dok je uvoz u istom periodu iznosio 4.170.000.000 KM, spoljnotrgovinski deficit iznosio je 2,19 milijardi, a pokrivenost uvoza izvozom 47,5 odsto.

“Struktura robne razmjene po zemljama u koje se izvozi i iz kojih se uvozi ukazuje na koncentraciju, na relativno mali broj zemalja. U 2008. godini značajni spoljnotrgovinski partneri RS bili su Srbija, Italija, Hrvatska, Njemačka, Slovenija i Austrija koje sa 71,2 odsto učestvuju u ukupnom izvozu”, rekla je Brkićeva.

Narodna skupština je nakon toga usvojila i Strategiju podsticanja i razvoja stranih ulaganja u RS za period od 2009. do 2012, kojom je definisano opredjeljenje RS ka izgradnji konkurentne i dinamične ekonomije koja će, korišćenjem svojih prirodnih resursa i svog ljudskog kapitala, biti sposobna da se takmiči na regionalnom, evropskom i svjetskom tržištu.

Obrazlažući poslanicima Strategiju, Brkićeva je rekla da je neophodno obezbijediti ravnomjeran regionalni i lokalni razvoj, odnosno povećanje privredne aktivnosti u dijelovima RS u kojima privredni rast i zaposlenost zaostaju za prosjekom u Srpskoj.

“Svrha Strategije podsticanja i razvoja stranih ulaganja jeste da se sagledaju brojni problemi sa kojima se RS suočava u nastojanju da privuče nova ulaganja u proizvodne sektore i da ukaže na nacionalni prioritet razvijanja izvoza proizvoda sa dodatom vrijednošću, te obezbjeđivanje novih mogućnosti za otvaranje novih radnih mjesta“, istakla je ona.

U Strategiji su definisana četiri strateška cilja: unapređenje investicione i poslovne klime, stvaranje efektivnog institucionalnog okvira za privlačenje stranih direktnih ulaganja, usmjerenje na prioritetne sektore, usmjerenje na odabrane zemlje uz privlačenje svih tipova stranih direktnih investicija.

RS će se u privlačenju stranih direktnih investicija prvenstveno usmjeravati na Srbiju, Rusiju, Kinu, Sloveniju, Hrvatsku, Austriju, Njemačku, Italiju, dok će biti otvorena i za investicije iz drugih zemalja.

Za realizaciju Strategije određeni su Ministarstvo za ekonomske odnose i koordinaciju u saradnji sa resorni ministarstvima, Privredna komora RS, Republička agencija za mala i srednja preduzeća i Investiciono-razvojna banka RS.

Ministarstvo za ekonomske odnose i koordinaciju će, u saradnji sa glavnim institucijama za realizaciju Strategije, uraditi detaljne akcione planove za realizaciju Strategije, dodaje se u ovom dokumentu.

Narodna skupština usvojila je i Nacrt strateškog plana ruralnog razvoja RS za period od 2009-2015. godine kojim Srpska prvi put dobija naučno-stručnu osnovu za razvoj ruralnih područja.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS naglasio je da ruralna područja RS mogu biti značajan resurs za ukupni društveni i ekonomski razvoj i RS i BiH, te da je za realizaciju ciljeva i mjera Strateškog plana ruralnog razvoja RS potrebno uložiti oko 1,7 milijardi KM.

Ovim strateškim planom utvrđeni su ciljevi ruralnog razvoja, među kojima su poboljšanje konkurentnosti poljoprivrede i šumarstva, očuvanje i racionalno gazdovanje prirodnim resursima, poboljšanje uslova života i uvođenje veće raznolikosti kod ostvarivanja prihoda u ruralnim područjima.

Nacrt je upućen u javnu raspravu, za čije je provođenje u roku od 90 dana zaduženo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS

Skupština RS razmatraće sutra u nastavku sjednice Izvještaj komisije za koncesije RS o radu za prošlu godinu.

Izvor Agencije