BANJALUKA – Narodna skupština Republike Srpske usvojila je sinoć po hitnom postupku budžet Srpske za narednu godinu u iznosu od 2,033 milijarde KM. Budžet je podržalo 46 poslanika, a 26 je bilo protiv.

Ukupni budžetski prihodi i primici za nefinansijsku imovinu u 2015. godnini iznose 1,588 milijardi KM, što predstavlja uvećanje od 48 miliona KM, odnosno 3,1 odsto u odnosu na sredstva planirana rebalansom budžeta za 2014. godinu.

Ministar finansija Srpske Zoran Tegeltija ranije je naveo da prihodi po osnovu poreza na dobit u 2015. godini iznose 128 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 6,2 miliona KM, odnosno 5,1 odsto, u odnosu na sredstva planirana rebalansom budžeta za 2014. godinu.

On je rekao da planirani prihodi po osnovu poreza na dohodak u 2015. godini iznose 179,6 miliona KM, a neporeski prihodi 169 miliona KM.

Ukupni budžetski rashodi i izdaci za nefinansijsku imovinu u 2015. godini iznose 1,555 milijardi KM, što predstavlja umanjenje od 81,3 miliona KM, odnosno pet odsto u odnosu na sredstva planirana rebalansom budžeta za 2014. godinu.

Tegeltija je dodao da rashodi za lična primanja u 2015. godini iznose 701,6 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 7,5 miliona KM, odnosno 1,1 odsto u odnosu na sredstva planirana ovogodišnjim rebalansom.

On je rekao da rashodi po osnovu korišćenja roba i usluga u 2015. godini iznose 87,8 miliona KM, rashodi finansiranja i drugi finansijski troškovi 61,2 miliona KM.

Ministar finansija Republike Srpske istakao je da subvencije u 2015. godini iznose 99,8 miliona KM, što predstavlja uvećanje za 1,6 miliona KM u odnosu na ovogodišnji rebalans.

On je rekao da su najznačajnije subvencije za podsticaj razvoja poljoprivrede i sela od skoro 60 miliona KM, te da slijede subvencije „Željeznicama Srpske“ u iznosu 25 miliona KM, subvencije programa podrške investicija zapošljavanja 4,2 miliona KM, subvencije javnom preduzeću „Aerodromi Republike Srpske“ 1,9 miliona KM.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je takođe na posebnoj sjednici po hitnom postupku Ekonomsku politiku Srpske za narednu godinu. Ekonomsku politiku za 2015. godinu podržala su 44 poslanika, 24 su bila protiv, a četiri uzdržana.

Ovim dokumentom predviđene su izmjene ili donošenje 33 zakona na osnovu kojih će biti realizovane predviđene mjere, kao što je stabilizacija privrede i privredni rast, reforme u svim oblastima…

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović ranije je istakla da su ključne reformske oblasti Vlade za 2015. godinu oporavak privrede i novi privredni rast, reforma javnog sektora, fiskalna konsolidacija, očuvanje socijalne sigurnosti i evropski put Republike Srpske.

Ona je dodala da je reforma javnog sektora sveobuhvatna, počevši od reforme Vlade i republičke uprave, preko određenih reformi u lokalnoj samoupravi, javnim preduzećima, te zdravstvenom i finansijskom sektoru

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je po hitnom postupku i Zakon o izvršenju budžeta Republike Srpske za 2015. godinu, kojim se propisuje način izvršenja republičkog budžeta.

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je ranije da je ovim zakonom definisano da se ukupni izdaci budžetskih korisnika, uključujući i izdatke za otplatu duga, raspoređuju po budžetskim korisnicima u skladu sa odlukom o usvajanju budžeta Srpske za 2015. godinu.

„Zakonom se propisuje način korišćenja prihoda budžetskih korisnika i vlastitih prihoda pojedinih budžetskih korisnika, te je uređeno koji prihodi se naplaćuju i raspoređuju preko sistema jedinstvenog računa trezora“, rekao je Tegeltija.

Parlament Srpske usvojio je i odluku o dugoročnom zaduživanju Republike Srpske za 2015. godinu, kojom je predviđeno zaduživanje u maksimalnom iznosu od 281,5 miliona KM.

Usvojena je i odluka o kratkoročnom zaduživanju Srpske emisijom trezorskih zapisa za 2015. godinu.

Tegeltija je rekao je da je kratkoročno zaduživanje predviđeno budžetom Srpske za 2015. godinu, a planirani su primici od kratkoročnog zaduživanja u iznosu od 88,6 miliona KM.

On je dodao da maksimalan iznos karatkoročnog duga u toku naredne godine može biti najviše do osam odsto redovnih prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini.

Predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović zaključio je rad četvrte posebne sjednice parlamenta Srpske. (Agencije)