BANJALUKA – Vlada Republike Srpske utvrdila je izmjene i dopune zakona o inspektoratu i Poreskoj upravi RS, te zakona o penziono-invalidskom osiguranju i pravima boraca.

Na sjednici Vlada RS je utvrdila 84 zakonska rješenja koja bi trebala biti usvojena u ovoj godini, 45 informacija i izvještaja, te devet strategija koje će biti upućene Narodnoj skupštini RS.

Premijer RS Aleksandar Džombić istakao je da su ove aktivnosti usaglašene sa ekspozeom i ekonomskom politikom RS za ovu godinu.

“Ono što nas čeka je usaglašavanje sa socijalnim partnerima, kao i dogovaranje modela finansiranja autoputa Banjaluka – Doboj”, rekao je novinarima Džombić, nakon sjednice Vlade RS.

Prema njegovim riječima, Vlada RS je usvojila nacrt plana rada za ovu godinu.

Vlada RS je zadužila sve direktore javnih ustanova, preduzeća, fondova i zavoda u RS da podatke o ličnim primanjima, uključujući sve druge naknade članova uprave, direktora, izvršnih direktora, zamjenika direktora, pomoćnika i svih drugih rukovodećih lica dostavi Vladi RS u narednih pet dana a najkasnije do 15. februara ove godine.

“Imamo informacije da se potpuno različito pristupa kod utvrđivanja plata i da postoje ogromne razlike kod pojedinih privrednih subjekata i javnih prduzeća”, dodao je Džombić.

Na sjednici je razmatrana informacija o posljednjim poskupljenima osnovnih životnih namirnica u RS.

“Vrlo brzo ćemo imati prijedlog Ministarstva trgovine i turizma RS na koji način ćemo pokušati sanirati i zaštititi cijene najosnovnijih životnih proizvoda. Najvjerovatnije će se predložiti nabavka određene količine pšenice po povoljnoj cijeni koja će se staviti na raspolaganje mlinarima kako bi zaštitili cijenu brašna”, rekao je Džombić.

Vlada RS usvojila je i odluku o rasporedu sredstava za finansiranje rada predstavništava RS u inostranstvu.

Na sjednici su donesene odluke na bazi zakonski uslova za odlazak u penziju po kojoj je razrješen dužnosti direktor Republičke uprave za inspekcijske poslove Slavko Subotić i dva pomoćnika u Ministarstvu pravde RS.

Direktor Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja Republike Srpske Zoran Mastilo izjavio je da je u prošloj godini ostvaren tekući suficit od preko pet miliona KM.

“To je možda jedna od prvih godina da je ostvaren tekući suficit. Fond i dalje ima kumulativni deficit od 110 miliona KM i to je ono što pravi problem Fondu i otežava likvidnost penzionom sistemu”, rekao je Mastilo na konferenciji za štampu.

On je pojasnio da ovih 110 miliona KM predstavlja deficit od perioda samog osnivanja ovog Fonda koji se godinama akumulirao, ali je on značajno smanjen.

Mastilo je naglasio da se u javnost ovih dana iznose navodi o deficitu u penzionom sistemu oko 200 miliona KM, što je stanje koje je Glavna služba za reviziju iskazala u svom izvještaju za 2009. godinu.

“Ta godina je bila jedna od najtežih godina za penzioni sistem kada je republički budžet sa svega 160 miliona KM obezbjedio Fondu kao namjenska sredstva za prava obezbjeđena raznim zakonskim rješenjima, a ta prava su bila mnogo veća nego sada”, rekao je Mastilo.

Mastilo je rekao da je Vlada RS pomagala Fond PIO RS koliko je bila u mogućnosti i dodaje da između vlade i Fonda postoji izuzetna saradnja.

On je naveo da je Vlada RS 2009. godine povećala grant Fondu na 200 miliona KM, te im obezbijedila i druge prihode u cilju obezbjeđivanja redovnosti isplata penzija, održanja njenog dostignutog nivoa i likvidnosti sistema PIO.

Predsjednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj ocjenio je da vlast u Srpskoj nije obezbijedila dovoljno novca za ona prava koja stoje kao obaveza Republike, a koje se obezbjeđuju iz budžeta.

Rakulj je rekao da i to ima uticaja na stvaranje gubitaka u Fondu PIO, jer je nastala nesrazmjera između prava koju daje vlast i sredstava koja se plasiraju Fondu da izmiri ta prava.

“Sve dosadašnje politike u RS su dio obaveza po posebnim pravima prevaljivale na starosne penzionere, pa zato sada ti penzioneri kod nas lošije žive nego u okruženju”, konstatovao je Rakulj.

Izvor Agencije