BANJALUKA – Agencija za osiguranje Republike Srpske uvela je vanrednu upravu u "Krajina osiguranje" Banjaluka, zbog niza utvrđenih nepravilnosti jednog od novih vlasnika ove osiguravajuće kuće.

Kako je potvrđeno, za vanrednog upravnika imenovan je Miroslav Lazendić, diplomirani ekonomista iz Banjaluke. On je obavio razgovor s članovima Uprave, obišao kancelarije ovog osiguravajućeg društva i upoznao se s radnicima, koji su izrazili optimizam zbog odluke Agencije, prije svega zato što sada jedan od novih vlasnika Indijac Navin Agarval ne može donositi nikakve odluke.Inače, drugi novi vlasnik je Gupta Nete, takođe iz Indije, i oni zajedno imaju 50,48 odsto vlasništva u "Krajina osiguranju".

Iz Agencije za osiguranje RS rekli su da će vanredna uprava trajati tri mjeseca, a da za vrijeme trajanja vanredne uprave u "Krajina osiguranju" prestaju sve nadležnosti i ovlaštenja Uprave, organa koji vrši nadzor, kao i nadležnosti Skupštine akcionara "Krajina osiguranja" propisane zakonom i Statutom ove osiguravajuće kuće.

"U skladu sa Zakonom o društvima za osiguranje i rješenjem o uvođenju vanredne uprave, nadležnosti Uprave 'Krajine' se prenose na vanrednog upravnika, a nadležnosti organa koji vrši nadzor na Agenciju za osiguranje RS", pojasnili su iz ove agencije.

Prema njihovim riječima, vanredna uprava je uvedena da bi se sačuvao finansijski položaj ovog osiguravajućeg društva, a sve s ciljem zaštite lica koja imaju pravo na osiguravajuće pokriće i naknadu iz osiguranja, kao i dobrobiti industrije osiguranja. Naglasili su da svi zaključeni ugovori o osiguranju i dalje važe, te osiguranici i treća oštećena lica ostvaruju svoja prava iz osiguranja po osnovu zaključenih ugovora.

Pored toga, iz Agencije napominju da uvođenje vanredne uprave u Društvu ne mijenja činjenicu da ono ima dozvolu za obavljanje poslova osiguranja i da nastavlja s redovnim poslovnim aktivnostima.

Slobodan Bobar, predsjednik Sindikalne organizacije "Krajina osiguranja", rekao je da je privatizacija ove osiguravajuće kuće izvršena na pogrešan način. Dodao je da sve ukazuje na to da Agarval uopšte nije imao namjeru da se bavi osiguranjem, već isključivo da se izvuče novac iz "Krajina osiguranja" i da se rasproda njegova imovina.

"Radnici su od početka trpili mobing u firmi. Znate kada dolazite na posao, a ne znate da li vam je to zadnji dan na tom radnom mjestu", rekao je Bobar. Naglasio je da je "Krajina" prije privatizacije imala apsolutni potencijal da bude dominantno osiguravajuće društvo u RS zbog duge tradicije.

Miroslav Zečević, predsjednik Sindikata finansijskih organizacija RS, koji je juče u Banjaluci održao konferenciju za medije povodom stanja u "Krajina osiguranju", rekao je da su problemi u poslovanju ovog osiguravajućeg drštva nastali odmah po dolasku novih većinskih vlasnika.

"Pravi problemi po radnike nastali su kada je jedan od novih vlasnika na nezakonit način bez procedure otkazao ugovor o radu za 31 radnika 'Krajine' i proglasio ih tehnološkim viškom. Ti radnici su nosioci osiguranja u ovom društvu", rekao je Zečević.

Dodao je da se nameće pitanje koji je cilj novog vlasnika, da li da se ta kuća i dalje bavi osiguranjem ili ima drugu namjeru.

"Ako je jedini cilj da se iz ovog društva izvuče kapital i rasproda imovina, radnici će se energično suprotstaviti takvom pokušaju i imaće punu podršku ovog sindikata", rekao je Zečević i dodao da su o svemu ovome upoznali nadležne institucije, te da je Inspekcija rada utvrdila nezakonitosti jednog od novih vlasnika. Inspekcija je, kako je rekao, naložila da se sva ta sporna rješenja o otkazima stave van snage u roku od 15 dana.

"Sačekaćemo da vidimo hoće li biti sprovedena ova odluka, a ako ne bude, ponovo ćemo se obratiti inspekciji i u krajnjem slučaju podnijeti i krivičnu prijavu protiv novog vlasnika", rekao je on i dodao da očekuje da će se Vlada RS uozbiljiti i zaštititi dio kapitala koji posjeduje u "Krajini" i da će pomoći da se unaprijedi poslovanje i da se taj kapital u ovom društvu proširi.

Podsjećamo da su novi vlasnici "Krajina osiguranja" dokapitalizacijom u iznosu od 6,9 miliona maraka krajem prošle godine postali Indijci Navin Agarval i Gupta Nete. Od tada je nezakonito smijenjeno i imenovano nekoliko direktora, izmijenjen Statut, uručivani otkazi radnicima, dok je u "Krajini" istragu vršila i Policija RS.

U jednoj od kontrola Agencija je navela da je Agarval, koji je i predsjednik Upravnog odbora društva, zabranio radnicima da komuniciraju i održavaju bilo kakve sastanke s trećim licima, te da je čestim smjenama direktora doveo u pitanje normalan rad društva. Agencija je u zapisniku konstatovala i da Agarval nije postupao u skladu s nalozima koje mu je ranije u više navrata izdala, da je sakrio informacije o tužbi koje je podnio protiv ovog društva pred sudom u Trebinju i da odlukama koje je donio kao predsjednik UO nezakonito upravlja ovim društvom jer nema status lica s izvršnim ovlaštenjima.

Inače, sredstva "Krajina osiguranja" zamrznuta su do daljeg zbog straha da bi Agarval i drugi akcionar iz Indije mogli da zatraže izvršenje kontroverzne presude Okružnog suda u Trebinju i podignu sa računa društva 5,8 miliona KM. Direktori kao na traci Navin Agarval, predsjednik Upravnog odbora "Krajina osiguranja", odmah nakon privatizacije smijenio je dotadašnjeg direktora Milu Gromilić i na njeno mjesto imenovao Bakira Pekušića.

Nakon samo dva mjeseca i Pekušić je smijenjen, a na njegovo mjesto došao je Vedran Špirić. Bez pozicije je brzo ostao i Špirić, koji je razriješen te dužnosti, a Upravni odbor je na mjesto vršioca dužnosti direktora imenovao Milana Mihajila, koji je takođe razriješen. Umjesto Mihajila, Upravni odbor je za vršioca dužnosti direktora imenovao Elmedina Đuzela. Međutim, Agencija je potom naložila da razriješi i Đuzela sa mjesta direktora. (Izvor: Nezavisne novine)