BANJALUKA – Komisija za zaštitu domaće proizvodnje, na osnovu prikupljenih podataka, utvrdila je da je domaća proizvodnja ugrožena prekomjernim uvozom koji je sa dozvoljenih 25 povećan na 40 odsto, rekao je predsjednik ove komisije Stojan Marinković.

On naglašava da se, prema sporazumu CEFTA, domaća proizvodnja smatra ugroženom ako je uvoz iz zemalja članica porastao u prosjeku za više od 25 odsto.

– Najveći uvoz zabilježen je iz Makedonije i iznosi 400 odsto. Uvoz iz zemalja CEFTA sporazuma povećan je u prosjeku za više od 40 odsto. Zbog toga je dozvoljeno uvođenje mjera zaštite domaće proizvodnje – kazao je Marinković.

Istakao je da se trenutno radi na prikupljanju podataka o posljedicama koje je prekomjerni uvoz imao po domaću proizvodnju.

– Zadatak entitetskih privrednih komora i Spoljnotrgovinske komore BiH jeste da te podatke sumiraju i dostave u konačnom izvještaju. Očekujemo da će u toku ove sedmice biti održan sastanak Komisije sa ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladenom Zirojevićem, gdje će biti predložene konkretne mjere i upućene ka Savjetu ministara BiH – kazao je Marinković.

Dodao je da je najevidentniji prekomjeran uvoz mesa i mesnih prerađevina sumnjivog kvaliteta iz Argentine i Brazila, koje u BiH stižu preko Crne Gore i Makedonije.

– Zbog toga je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH formiralo posebnu Komisiju koja je u ovim zemljama provjeravala naše sumnje, a ovih dana trebalo bi da predstave svoje rezultate – kazao je Marinković.

Pooštravanjem kontrole na državnim granicama i uvođenjem vancarinskih barijera u skladu sa sporazumom CEFTA, kaže Marinković, donekle bi se stalo u kraj prekomjernom uvozu.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Vladimir Usorac kaže da su proizvođači imali obećanje da će do 15. maja biti donesene mjere zaštite domaće proizvodnje.

– Nažalost, one još nisu donesene i nastavljen je prekomjerni uvoz koji već godinama guši domaću proizvodnju.

Vladimir Usorac kaže da zahvaljujući intervenciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS i otkupu 8.000 svinja od domaćih proizvođača nije došlo do dodatnog pogoršanja situacije u ovoj oblasti, koju već godinama guši prekomjerni uvoz.

Izvor Agencije