BANJALUKA – Komunalna preduzeća u Banjaluci, usljed pandemije virusa korona, u martu i aprilu imala su pad prihoda od naplate usluga između 20 i 40 odsto, a ako ovakav trend bude nastavljen i u narednim mjesecima, prijeti da dugoročno ugrozi poslovanje i likvidnost, tvrde u ovim privrednim kolektivima.

Kako ističu iz “Vodovoda”, “Čistoće” i “Elektrokrajine”, obustava i smanjen obim rada brojnih preduzeća, koji su uticali na opšti standard potrošača, jedan su od glavnih razloga što je došlo do pada prihoda.

Iz gradskog “Vodovoda” poručuju da su u martu i aprilu zabilježili pad prihoda od naplate potrošnje vode od 40 odsto te da će, ukoliko ova situacija potraje, virus korona ugroziti pozitivno poslovanje koje godinama ostvaruje.

– Evidentno je da je od sredine marta veliki broj privrednih subjekata pogođen vanrednim mjerama, te stoga ne radi ili radi smanjenim kapacitetima. To je uticalo i još utiče na pad naplate potrošnje vode, što nama, takođe, predstavlja poteškoće u poslovanju. Nadamo se da se, ako ova vanredna situacija bude ubrzo stabilizovana, period pandemije neće negativno odraziti na naše poslovanje – istakli su iz “Vodovoda” i dodali da u ovom periodu neće biti isključivanja potrošača sa mreže.  Iz ovog kolektiva pozvali su sve one koji su u mogućnosti da nastave uredno izmirivanje obaveza.

U “Elektrokrajini” ističu da je za vrijeme pandemije došlo do smanjene isporuke električne energije, te da je u martu i aprilu zabilježen pad prihoda od naplate od 20 procenata.

– Uprkos tome, “Elektrokrajina” nastoji da se ova situacija ne odrazi na investicione aktivnosti izgradnje i rekonstrukcije elektrodistributivne mreže s ciljem zadovoljenja potreba naših kupaca. Takođe, u skladu sa preporukama Republičkog štaba za vanredne situacije, obustavili smo obračun zateznih kamata za kašnjenja u plaćanju za mart, april i maj – istakli su iz ovog preduzeća.

U “Čistoći” ističu da, zbog proljećne akcije čišćenja grada, pranja i dezinfikovanja gradskih površina, u ovom periodu nisu smanjivali obim posla, ali da je zabilježen pad prihoda od oko 35 odsto.

– Aktivnosti sprovodimo redovno, čak u nekom periodu i pojačano, pa nije došlo do promjene u režimu rada. Ipak, posljedice pandemije se osjećaju, jer privredni subjekti sa kojima poslujemo su ili zatvoreni ili rade pod restrikcijama. Jedan od problema je i to što, pogođeni manjim obimom posla, određeni subjekti nisu u mogućnosti da izmiruju obaveze nastale u prethodnom periodu – kazali su iz “Čistoće”.

Plaćanje duga na rate

Građani koji ne mogu da svoje obaveze izmiruju na vrijeme, kao i do sada, imaće mogućnost da sa komunalnim preduzećima sklope sporazum o načinu izmirenja glavnog duga.

Kako su istakli iz tri komunalna preduzeća, korisnicima se ostavlja mogućnost da zaostala dugovanja, pored tekućih obaveza, izmiruju u više mjesečnih rata. (Glas Srpske)