BANJALUKA – Prema podacima Poreske uprave RS, u julu ove godine odjavljeno je 167 preduzeća i preduzetničkih radionica, a prijavljeno 285 novih. U prvih sedam mjeseci broj odjavljenih preduzeća i preduzetničkih radionica iznosio je 1.322, a prijavljenih 2.546.

– Tokom jula je registrovano 95 novih preduzeća, a odjavljeno 30, dok je u istom mjesecu registrovano 190 novih preduzetnika, a odjavljeno njih 137. U prvih sedam mjeseci registrovano je ukupno 860 novih preduzeća i 1.686 preduzetnika, a odjavljeno 211 preduzeća i 1.111 preduzetnika – saopštili su iz PURS.

Podsjetili su da je u prvih sedam mjeseci prošle godine registrovano ukupno 2.668 preduzeća i preduzetničkih radionica, a odjavljeno 1.200.

Iako zvanični podaci pokazuju da se više preduzeća registruje, nego što se odjavi, u Asocijaciji samostalnih trgovaca iz Banje Luke ističu da je stanje na terenu zabrinjavajuće kada su u pitanju samostalne tgovačke radionice.

Predsjednik ove asocijacije Bogdan Marjanović, kaže da je od početka godine na području Banje Luke zatvoreno više od 200 trgovina prehrambenih proizvoda i otpušteno oko 400 radnika. Promet se tokom jula smanjio za 25 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine.

– Situacija je sve teža, pazar se smanjuje, a porezi i doprinosi su povećani od početka godine. Ako se desi da se osnuje nova radionica ona se nakon nekoliko mjeseci zatvori zbog nemogućnosti da se održi – kaže Marjanović.

On je dodao da su lošoj situaciji u oblasti trgovine na malo doprinijeli veliki trgovački lanci koji su preuzeli kupce.

– Ovi trgovački lanci iz drugih zemalja znatna sredstva ulažu u reklame svojih brendova, koji su postali konkurencija našim prehrambenim proizvodima – ističe Marjanović.

U Zanatsko-preduzetničkoj komori RS imaju više optimizma. Broj prijavaljenih radionica pokazuje da se sve više građana okreće zanatstvu i preduzetništvu koje uz adekvatnu podršku nadležnih mogu postati glavni nosioci razvoja RS.

– U toku prošle godine je zatvoreno 5.600 zanatsko-preduzetničkih radionica, a otvoreno 2.200 radionica manje. Stanje je sada mnogo bolje i mislimo da se zanatstvo i preduzetništvo u RS oporavlja – rekao je predsjednik Komore, Jovica Bratić.

On je dodao da se zahvaljujući zanatlijama i preduzetnicima u bužet RS u toku prošle godine slio 980 miliona KM, što pokazuje značaj ove privredne grane.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjoj Luci Vujo Vukmirica kaže da nije iznenađenje da se oni koji ostanu bez posla ili nisu zadovoljni radnim mjestom okreću preduzetništvu. Vrlo je moguće, kaže Vukmirica, da se na ovaj potez odlučio veći broj lica koji su došli iz inostranstva s određenim kapitalom koji su uložili u sopstveni biznis.

– To je svakako znak da privređivanje u RS počinje da se razvija i da su zato stvoreni preduslovi koje sada treba dalje razvijati – kazao je Vukmirica.

Izvor Glas Srpske