BANJALUKA – Predstavnici Vlade RS su nacrtom budžeta za 2010. predvideli smanjenje plata budžetskim korisnicima od tri do 15 odsto, potvrdio je predsednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj koji je u petak učestvovao na “tajnom” sastanku u zgradi Vlade sa nekoliko ministara i predstavnicima granskih sindikata RS.

Vlada namerava da za tri odsto smanji plate zaposlenima u prosveti i policiji, za deset odsto službenicima u javnoj upravi i za 15 odsto premijeru, ministrima i rukovodiocima odeljenja.

Plate zaposlenima u zdravstvu, po predviđenom nacrtu budžeta, ostaće na istom nivou, kao i penzije.

– Zbog povećanja broja korisnika penzionera, Vlada planira da za 40 miliona KM poveća izdvajanja Fondu PIO. To znači da bi u 2010. Fond PIO trebalo da dobije iz budžeta ukupno 200 miliona maraka – kaže Rakulj.

On dodaje da su se predstavnici granskih sindikata pobunili i da ne žele da prihvate smanjenja plata, navodeći da je u utorak zakazan još jedan sastanak na kojem bi trebalo da se zna konačan ishod pregovora i nacrta budžeta za 2010.

Ranije su premijer i ministar finansija najavili da će budžet za narednu godini ostati na istom nivo kao i rebalans budžeta za 2009. godinu – 1,6 milijardi KM.

Osim što Vlada namerava da smanji plate budžetskim korisnicima, plan je i da do kraja 2009. otpusti deset odsto državnih službenika u Vladi RS, kao i po deset odsto u javnim fondovima RS – Fond PIO, Fond zdravstvenog osiguranja i Fond dečje zaštite. Predsednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić kaže da nije upoznata sa planom Vlade za 2010. jer je bila službeno odsutna u petak. Ona je ipak rekla da je za nju neprihvatljivo smanjenje plata.

Podsećamo, ministar finansija Aleksandar Džombić je pre desetak dana potvrdio da će republički budžet za 2009. biti u deficitu, a da RS neće ni ostvariti rast bruto društvenog proizvoda kao što je planirano. On nije rekao koliki će deficit biti.

Ekonomskom politikom RS za 2009. definisan je primarni suficit budžeta od 1,5 odsto BDP koji će biti iskorišćen za otplatu nasleđenih i unutrašnjih dugova. Međutim, situacija je suprotna – Vlada unutrašnji dug tokom godine isplaćuje novcem od privatizacije zbog nedovoljnih budžetskih prihoda. Ekonomskom politikom bilo je predviđeno da će BDP zabeležiti rast za čak 6,4 odsto. Po najavama iz Centralne banke, BDP u BiH tokom 2009. beleži pad od tri odsto.

Potpredsjednik Vlade RS Anton Kasipović izjavio je da recesija ostavlja svoj trag i da se sporije puni budžet, te da je najava premijera RS Milorada Dodika o smanjenju plata logična odluka.

On je rekao da se najžešće i sa najvećim procentom ide prema onima koji imaju najviše plate, a to su ministri u Vladi RS, navodeći da je stav da se ide sa smanjivanjem plata od 15 odsto.

“Mislim da bi bilo neozbiljno govoriti o višku zaposlenih u javnoj upravi, bez dublje analize”, rekao je Kasipović novinarima u Banjaluci.

On je napomenuo da, konkretno, u Ministarstvu prosvjete i kulture nema viška ljudi, već da ih nedostaje.

Kasipović je rekao da će mjere, za koje će se opredijeliti Vlada RS, kada je riječ o platama, ali i druge mjere, disciplinske i druge odgovornosti, sasvim sigurno povećati i intenzitet i kvalitet rada u Vladi RS.

“Ne treba zaboraviti da u Vladi rade ljudi koji imaju stabilne plate za razliku od onih drugih, te da je sasvim prirodno i logično da mi koji imamo privilegiju da radimo ovdje prvi podnesemo teret i možda u najvećem omjeru”, rekao je Kasipović.

On je naglasio da je RS stabilna i da ove mjere dodatno stabilizuju budžet, naglasivši da se problemi moraju podijeliti, te da oni koji imaju više trebaju nositi veći dio problema.

“Mjere Vlade RS su usmjerene na to da se očuva stabilnost. Znamo da nisu popularne, ali samo neodgovorna vlada neće uporediti svoje podatke, napraviti realnu procjenu i primijeniti mjere”, rekao je Kasipović.

On je istakao da je stav premijera Dodika i Vlade RS da se ne prave dubioze u budžetu.

“Vjerujem i nadam se, kao i građani u RS, da će se u idućoj godini gubiti intenzitet krize i da ćemo tad moći intervenisati u nekom drugom pravcu”, rekao je Kasipović.

On je rekao da u ovoj godini ne bi trebalo doći do smanjivanja plata u obrazovanju, ističući da je u idućoj moguće smanjivanje plata u toj oblasti za tri odsto, dok bi kod drugih budžetskih korisnika, osim policije, to bilo 10 odsto ili neki procenat u tom omjeru.

“Izvjesno je, dakle, da ćemo učiniti sve da zaštitimo plate zaposlenih u obrazovanju, ali o tome se mora razgovati sa sindikatima. Bili bi izuzetno sretni ako ne bi u idućoj godini imali smanjivanje plata, ali moramo razumjeti da ne možemo zadržati sva radna mjesta i očuvati plate na postojećem nivou, ako ne želimo izazvati ozbiljnije poremećaje u budžetu”, rekao je Kasipović.

Izvor EuroBlic/Agencije