BANJALUKA – Pismo namjere poslovnog sistema "Swisslion-Takovo" iz Trebinja u kojem se predlaže javno-privatno partnerstvo i upravljanje Nacionalnim parkom u omjeru 70:30 odsto je neprihvatljivo, jer nije u skladu sa pravnom regulativom i to pismo ne može biti predmet daljih aktivnosti, izjavila je Srebrenka Golić, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.

Ona je navela da je o ovome poslovni sistem "Swisslion-Takovo" obaviješten i pisanim putem.

Golićeva je istakla da je predstavnicima poslovnog sistema "Swisslion-Takovo" ukazano da, u skladu sa važećim propisima, Nacionalnim parkom može upravljati isključivo javna ustanova.

"U skladu sa članom 7 Zakona o stvarnim pravima objekat prava svojine i drugih stvarnih prava ne mogu biti dijelovi prirode koji su po svojim osobinama opšta i javna dobra i kao takvi ne mogu biti u vlasti fizičkog ili pravnog lica pojedinačno, te ne mogu biti predmet privatizacije ili kupoprodajnih odnosa", pojasnila je Golićeva.

Ona je podsjetila da je riječ o području posebne namjene, koje uživa posebne mjere zaštite i gdje je jedini vlasnik prirodnih resursa Republika Srpska.

Prema njenim riječima, predmet pravnog posla, takođe, ne mogu biti objekti koji pripadaju Memorijalnom kompleksu, a na osnovu Odluke Narodne skupštine Republike Srpske, kojom se utvrđuje da je spomen-kompleks "Tjentište", koji čine spomenik Bitke na Sutjesci, spomen-kuća i spomen-kosturnica, te pojedinačna spomen-obilježja, Savin grob i LJubin grob, kulturno dobro od opšteg interesa i kao takvo uživa posebnu brigu i zaštitu.

"Praktično, to znači da se može investirati u postojeće ugostiteljsko-turističke i sportsko-rekreativne potencijale Nacionalnog parka `Sutjeska`, koji zahtijevaju rekonstrukciju i adaptaciju", istakla je Golićeva.

Prema njenim riječima, imajući u vidu da je riječ o području posebne namjene i posebnih vrijednosti, da bi se stvorili uslovi za pokretanje aktivnosti za bilo koju vrstu pravnog posla u Nacionalnom parku "Sutjeska" u skladu sa propisima koji regulišu ovu materiju, neophodno je izraditi studiju ekonomske opravdanosti.

Golićeva je naglasila da će predmet na studija pokazati moguće modele partnerstva nakon čega se potencijalni investitori mogu opredijeliti za jedan od mogućih modela.

"Riječ je o studiji koju bi radila nezavisna konsultantska kuća prvoklasnog ranga. Na osnovu nalaza ovlaštenog sudskog vještaka građevinske struke i Republičke direkcije za obnovu i izgradnju, izvršiće se procjena odvojenog dijela samostalnih nepokretnosti koje mogu biti predmet pravnog posla", kaže Golićeva.

Ona je rekla da u ovom momentu, predmet razgovora može biti samo hotel "Sutjeska", koji je potpuno devastiran u ratnim dejstima od 1992. do 1995. godine i koji, kao takav, može predstavljati izvor opasnosti za posjetioce Nacionalnog parka, dodajući da ovaj objekat posjeduje građevinsku dozvolu i kompletnu projektnu dokumentaciju.

Golićeva je istakla da je predstavnicima poslovnog sistema "Swisslion-Takovo" DOO Trebinje jasno ukazano da se ne može pristupiti izvođenju bilo kakvih radova u Nacionalnom parku "Sutjeska" prije nego što se, u skladu sa važećim propisima, provedu procedure, zaključi ugovor, dobiju potrebne saglasnosti i dozvole.

Ona je dodala da je Ministarstvu i Vladi Srpske stalo da se novim investicijama u ugostiteljsko-turističke i sportsko-rekreativne potencijale Nacionalnog parka "Sutjeska" doprinese razvoju opština Foča, Kalinovik i Gacko na čijim područjima se nalazi Nacionalni park i razvoju cijele Hercegovine.

"S obzirom da je riječ o području posebne namjene i posebnih vrijednosti institucije Republike Srpske će insistirati na dosljednom poštovanju propisa, s ciljem zaštite svojih interesa", zaključila je Golićeva.

U skladu sa preporukom predsjednika Vlade Republike Srpske, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju i potpredsjednik Vlade Republike Srpske Srebrenka Golić održala je niz multisektorskih sastanaka kako bi se razmotrile mogućnosti i predložena rješenja i na jasan način definisali dalji koraci i procedure za realizaciju investicija u Nacionalnom parku "Sutjeska".

Predsjednik poslovnog sistema „Swisslion-Takovo“ Rodoljub Drašković nedavno je uputio pismo namjere Vladi Republike Srpske u kojem se navodi da ova kompanija namjerava da investira u Nacionalni park „Sutjeska“, na principu javno-privatnog partnerstva, saopšteno je danas iz ove kompanije.

Ističući da je stanje u Nacionalnom parku poražavajuće, u pismu se navodi da je nedopustivo da se prirodne i kulturno-istorijske vrijednosti Republike Srpske, prepuste zubu vremena, pljački i javašluku.

„Poslovni sistem `Swisslion-Takovo` spreman je da sa Vladom Republike Srpske, na principima javno-privatnog partnerstva i definisanih kapital odnosa, osnuje novo preduzeće, Nacionalni park `Sutjeska“, navodi se u saopštenju.

„Swisslion-Takovo“ investirao bi 10 miliona KM, a Vlada Srpske bi ulagala u stvarima i pravima pokretnu i nepokretnu imovinu i gazdovala prirodnim i kulturnim resursima Nacionalnog parka, u skladu sa Zakonom o nacionalnim parkovima.

U saopštenju se ističe da je Vlada Republike Srpske organizovala više sastanaka sa nadležnim ministarstvima u vezi sa iznalaženjem pravnih rješenja, kako bi se u što kraće vrijeme pristupilo realizaciji projekta javno-privatnog partnerstva i investicionih projekata.

Iz poslovnog sistema „Swisslion-Takovo“ navode da je u toku izrada prijedloga pravnog regulisanja odnosa između Vlade Republike Srpske i ovog sistema, na zakonskim rješenjima javno-privatnog partnerstva, te ističu da je ova kompanija završila projekat hotela „Sutjeska“, kako bi se u realizaciju krenulo odmah nakon potpisivanjaa ugovora sa Vladom Republike Srpske.

Izrada projekata na ostalim, porušenim i oskrnavljenim objektima je u toku.

U saopštenju se podsjeća da su početkom juna u Trebinju predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i prvi čovjek poslovnog sistema „Svislajon-Takovo“ Rodoljub Drašković dogovorili javno partnerstvo na realizaciji investicionih projekata, sanaciji i restauraciji kulturno-istorijskih spomenika i turističko rekreativnih objekata u Nacionalnom parku „Sutjeska“. (Agencije)