BANJALUKA – Vlada RSe dala je punu podršku provođenju Strategije reforme penzijsko invalidskog osiguranja, usvojenoj prošle godine, što podrazumijeva i usvajanje novog zakona o PIO koje se očekuje do kraja ove godine.

Na tematskoj sjednici Vlada je dala saglasnost za dugoročno kreditno zaduženje Fonda PIO do 70 miliona KM kako bi se osigurala potpuna likvidnost ovog fonda i redovna isplata penzija u RS.

Ministar rada i boračko invalidske zaštite RS Petar Đokić rekao je da je Vlada u osvojenim zaključcima zadužila Fond PIO da još jednom razmotri ukupnu pravnu situaciju kada je riječ o vraćanju duga FBiH od 584 miliona KM Republici Srpskoj po osnovu isplate penzija onim licima koja su penzije zaradila na teritoriji FBiH.

Vlada je zatražila da se izvrši revizija dobijenih prava, posebno kada je riječ o invalidskim penzijama, da se efikasnije i efektivnije koriste podaci iz Jedinstvenog registra poreskih obveznika, da Poreska uprava podnosi prekršajne naloge protiv poreskih obveznika koji svoje obaveze po osnovu isplate svojih obaveza i poreza ne prijavljuju na vrijeme, a da se protiv onih koji ne isplaćuju na vrijeme šalju rješenja, te intenzivira prinudna naplata.

Poreska uprava je dobila zadatak da analiza i sve odobrene reprograme dugovanja poreskim obveznicima, Društvo za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom i Fond PIO da u roku od 60 dana razmotre mogućnosti o osnivanju dobrovoljnog rezervnog fonda, Inspektorat rada da donese akcioni plan borbe protiv rada na crno a Ministarstvo rada da sagleda mogućnosti izmjene postojeće regulative radi efikasnijeg rada kontrolnih organa.

U Trebinju je na prvoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o PIO RS rečeno da je reforma penzijsko-invalidskog osiguranja u RS neophodna radi održivosti sistema, jer je trenutno odnos osiguranika i penzionera izjednačen.

Šef Odsjeka za informisanje Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Branka Šljivar istakla je da će sistem PIO biti ugrožen ako u novim zakonskim propisima ne budu preduzete određene mjere na smanjenju brzog rasta dolaska penzionera, upozorivši da bi u suprotnom, prema statističkim podacima, u narednih pedesetak godina odnos osiguranika i penzionera bio jedan na prema četiri.

Šljivar je navela da je jedna od suština nacrta zakona da se razdvajaju prava stečena kroz učešće u ratu od onih ostvarenih kroz uplatu doprinosa, odnosno da se penzija određuje isključivo kao rezultat rada.

Ona je podsjetila da će za veliki broj lica biti povoljniji uslovi za odlazak u starosnu penziju, jer je po predloženom nacrtu uslov 65 godina života i najmanje 15 godina staža, dok je sada taj uslov 20 godina staža osiguranja.

“Porodice poginulih ili umrlih boraca čija je smrt u uzročno posljedičnoj vezi sa vojnim angažovanjem nemaju razlog za brigu, jer njihova prava neće biti ugrožena i zaštićeni su ličnim koeficijentom 1,3, što znači da im i novi zakon obezbjeđuje penziju u dostignutom nivou, odnosno 336 KM za jednog člana”, navela je Šljivar.

Ona je dodala da će i invalidski penzioneri kod kojih je uzrok invalidnosti u vezi sa vojnim angažovanjem zadržati puni procenat penzije od 75 odsto od penzijskog osnova izračunatog po njihovim platama, a ne po garantovanom penzijskom osnovu, jer njega nema u novom u novom zakonu.

Što se tiče najniže penzije u RS, Šljivar je istakla da je propisano pet kategorija najniže penzije u rasponu od 160 do 320 KM i da će zavisiti od godina radnog staža, za razliku od dosadašnjeg rješenja kojim je regulisana jedinstvena najniža penzija od 160 KM.

Predstavnici Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite naveli su da penzije dosadašnjih korisnika Fonda PIO neće biti preračunavane po bod sistemu, što predviđa novi zakon, nego će biti isplaćivane kao i do sada.

Sindikalci su na raspravi bili izričiti u zahtjevu da uslov za starosnu penziju, koji se prema predloženom zakonu stiče sa navršenih 45 godina staža, vrati na dosadašnjih 40 godina za muškarce i 35 godina staža za žene.

Penzioneri smatraju da se ovim nacrtom više govori o budućim generacijama penzionera, nego o sadašnjim, tražeći da se definiše najniža penzija.

Izražavajući nezadovoljstvo odredbama zakona kojima se regulišu penzije, predstavnici boračkih organizacija akcenat su stavili na neredifinisan ratni staž, odnosno vrijeme koje su proveli u ratu a koje se, kako kažu, ne računa u staž za obračun penzija.

Boračka organizacija predložila je da bude ugrađen novi član da se vrijeme provedeno na odsluženju vojnog roka poslije 20 godine života računa u staž osiguranja, da pravo na starosnu penziju ima osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 10 godina staža.

Borci su zatražili i da se starosna granica za odlazak u penziju za žene vrati na 45, a za muškarce na 55 godina.

Javnoj raspravi o nacrtu zakona o PIO, koju je organizovalo Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite, prisustvovali su predstavnici penzionera, boračke populacije i sindikalnih organizacija iz Istočne Hercegovine.

Na javnoj raspravi, osim Šljivareve, govorili su Rajko Plavšić, načelnik Odjeljenja za PIO u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite, i Milena Majstorović, savjetnik ministra rada.

Javne rasprave o Nacrtu zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju biće organizovane u devet opština Srpske, gradu Banjaluci i Brčko distriktu.

Izvor Agencije