BANJALUKA – Vlada RS na današnjoj sjednici u Banjaluci usvojila je Nacrt budžeta RS za 2010. godinu od 1,6 milijardi KM, kojim je predviđeno smanjenje plata zaposlenima u javnoj upravi, te obrazovanju i policiji.

“Zaposlenima u javnoj upravi plate će tokom cijele naredne godine biti manje za 10 odsto, u institucijama obrazovanja i policiji tokom prvih šest mjeseci 2010. za tri odsto, dok će se visokopozicioniranim službenicima, odnosno ministrima, pomoćnicima ministara i načelnicima odjeljenja plate biti smanjene za 15 odsto”, precizirao je ministar finansija RS Aleksandar Džombić.

On je naveo da je sa rashodovne strane budžeta 627 miliona KM predviđeno za plate svih budžetskih korisnika, a planiran borački dodatak od 12 miliona KM.

Prema njegovim riječima, u skladu sa predloženim smanjenjem plata za 15 odsto, plata ministra u Vladi RS iznosiće oko 3.200 do 3.300 KM.

Džombić je novinarima u Banjaluci tokom redovne skupštinske pauze rekao da izvorni prihodi u budžetu iznose 1.336.686.000 KM, a finansiranje 263.314.000 KM, od čega su predviđeni izvori od MMF-a za narednu godinu od 219.314.000 KM.

“Procijenili smo rast direktnih poreza u visini od 3,4 odsto, od toga porez na dohodak 2,6 odsto i četiri odsto poreza na dobit”, istakao je Džombić, dodajući da je rast indirektnih poreza procijenjen na 0,8 odsto zato što postoji povećanje rate ino duga.

Džombić je rekao da su neporeski prihodi nešto manji u odnosu na izvršenje ove godine i iznose 143.651.000 KM, dok posebni prihodi iznose 24.095.000 ili 1,5 odsto rasta.

Ministar finansija RS rekao je da troškovi materijala i usluga u 2010. godini iznose oko 100.000.000 KM, a grantovi 665.000.000 KM, te istakao da će najveće povećanje granta biti prema Fondu PIO RS sa postojećih 160.000.000 na 200.000.000 KM.

Džombić je rekao da je Ministarstvo finansija RS u pismu namjera MMF-a preuzelo obavezu da se kroz instrukcije opštinama RS ide na smanjenje plata u administraciji jedinica lokalne samouprave, dodatno smanjenje plata u Fondu zdravstva, Fondu PIO, Fondu dječije zaštite, Fondu zapošnjavanja i JP “Putevi RS”.

Džombić je potvrdio da je u RS okončana reforma penzijskog sistema, koja bi trebalo da bude usvojena do marta 2010. godine u parlamentu RS.

“Zaključci reforme penzionog sustema su da ne idemo na uvođenje drugog obaveznog stuba, već da se ide sa fiskalnim olakšicama kao bi promovisali treći stub, te da se ide sa određenim revizijama i restrikcijama i sanacijom generacijskog penzionog stuba Fonda PIO RS koji se mora učiniti putem izmjena i dopuna zakona u narednom periodu”, istakao je Džombić.

Džombić je naveo da zakonima koje je parlament RS usvojio u decembru 2007.godine nisu tretirana primanja narodnih poslanika i predsjednika RS.

“Vlada RS može samo donijeti preporuku parlamentu RS da izvrši određene uštede, ali ne može donijeti o tome odluku”, rekao je Džombić, zaključujući da očekuje da će putem javne rasprave u Narodnoj skupštini RS doći do određenih ušteda u budžetu i po tom pitanju.

Džombić je rekao je da je očekivao više razumijevanja od sindikata obrazovanja i policije za smanjenje plata od tri odsto u ovoj ekonomskoj krizi, jer su im 2005. godine povećane od 80 do 100 odsto.

On je rekao da bi u slučaju da nisu smanjene plate došlo do povećanja budžetskog okvira, što u ovom trenutku nije realno.

Džombić je naveo da je u planirani budžet od 1,6 milijardi uračunato 220.000.000 KM od stendbaj-aranžmana sa MMF-om i da u slučaju njegove nerealizacije postoje rezerve, ali iz privatizacionih prihoda, koje su planirane za Razvojni program.

Džombić je rekao da je Vlada odlučila da je bolje smanjenje plata od otpuštanja radnika, dodavši da se vrši analiza viška radnika, ali da još nema govora o otpuštanju.

Prema njegovima riječima, predloženi budžet zadržava i socijalnu komponentu, jer u njemu su predviđena sredstva za Fond PIO, podsticaje u poljoprivredi i druge oblasti.

Ministar unutrašnjih poslova RS Stanislav Čađo rekao je da je svjetska ekonomska kriza imala uticaj na ekonomsku situaciju i u RS, zbog čega je neminovno moralo doći do ovih smanjenja.

On je naveo da je najniža plata policajca 800 KM i da će mu smanjenje iznositi 24 KM, a da su uglavnom primanja i veća.

Čađo je naveo da su u nekim zemljama u okruženju plate smanjene i za 40 odsto.

On je naveo da je MUP RS, u skladu sa mjerama Vlade RS za prevazilaženje svjetske ekonomske krize, u proteklih nekoliko mjeseci, po različitim osnovama, uštedio oko 4.000.000 KM.

Čađo je rekao da je plata samo jedan od segmenata standarda radnika i da ih čine uslovi na poslu, sigurnost radnika i drugi faktori.

On je dodao da niko ne može Vladi RS prigovoriti da nema senzibilitet za narušeni standard građana, jer je plate povećavala, ali u skladu sa realnim mogućnostima.

Čađo je istakao da Vlada RS vodi računa i o penzionerima, borcima, poljoprivrednicima, invalidima, a ne samo policiji i prosvjeti.

Ministar pravde RS Džerard Selman rekao je da se socijalni dijalog sa sindikatima vodi od maja, da će on biti nastavljen i da ministarstvo na čijem je čelu još vodi pregovore sa strukovnim sindikatom.

On je istakao da sva sredstva koja su uložena u uslove rada u pravosuđu i obrazovanju potiču iz sredstava Razvojnog programa, a ne od materijalnih sredstava za plate.

Prema njegovim riječima, trenutna finansijska kriza će se prevazići i da se to čini podjelom terena kroz predložena smanjenja, koja neće dugo trajati.

“Iduće godine u julu primanja za policiju i zaposlene u prosvjeti vratiće se na sadašnji nivo, a u javnoj upravi 2011. godine”, rekao je Selman.

Potpredsjednik Saveza sindikata RS Duško Jandrić rekao je da Sindikat nije bio destruktivan i da je spreman podnijeti dio tereta krize, govoriti o smanjenima plata, a čak i o višku radnika, ali da je Vlada RS rekla “uzmi ili ostavi”.

“Nije MMF rekao da plate moraju biti ovakve kakve su u Nacrtu. Vlada je uvijek ostala pri svojim stavovima. Gdje su to u okruženju pokušane smanjiti plate bez socijalnih nemira”, pitao je Jandrić.

On tvrdi da nisu tačni navodi ministra Džombića da su plate u policiji i prosvjeti povećane od 80 do 100 odsto.

Jandrić je naveo da će sindikat između Nacrta i prijedloga budžeta imati prostora i predložiti manje procente smanjenja plata.

“Nije problem da govorimo i o smanjenju radnika. Kako koja vlast dolazi, dovodi svoje, a ne otpuštaju se njihovi. Tako se gomilaju zaposleni. Možda bi trebalo otvoriti priču o višku radnika, pa da vidimo ko je to višak”, kaže Jandrić.

Predsjednik Sindikata obrazovanja Stevan Milić rekao je da je tužno što se ovo dešava, jer je obrazovanje eksponent razvoja svakog društva.

“Nigdje u okruženju plate u obrazovanju nisu smanjenje i mi to ne prihvatamo. Uskoro ćemo donijeti odluku šta ćemo po tom pitanju preduzeti”, najavio je Milić, izrazivši nadu da će socijalni dijalog, prije radikalnijih odluka, ipak biti nastavljen.

On je podsjetio da je Vlada ponudila povećanje od pet odsto u septembru ove godine, što nije traženo, te da to nije ispoštovano, a da se sada i zaposleni u ovoj oblasti “trpaju sa ostalima” prilikom smanjenja.

Milić je dodao da je zaposlenima u prosvjeti u međuvremenu povećan broj časova.

Predsjednik Sindikata radnika zaposlenih u upravi Tomislav Vrhovac rekao je da ove godine po prvi put nije vođen socijalni dijalog između Vlade RS i sindikata, već da mu je samo saopšteno da će se ići na smanjenje plata zaposlenih u upravi od 10 procenata za narednu godinu.

On kaže da u posljednje dvije godine nisu povećane plate za 100 odsto, već samo za dva, tri odsto, ako se ne računaju visoki državni službenici.

“Nekim od njih su plate povećane i do 400 odsto”, tvrdi Vrhovac.

On je rekao da su uslovi rada bitni, ali da se od njih ne živi, izrazivši nadu da će se dijalog sa Vladom RS nastaviti i da će doći do zajedničkog kompromisnog rješenja.

Vrhovac je pitao zašto se sada ovim smanjenjima pravi razlika u platama između državnih službenika sa srednjom stručnom spremom zaposlenih u javnoj upravi, policiji i obrazovanju?

Ministar Džombić je odgovorio da je to zato, jer su bolji uslovi rada u javnoj upravi, nego u policiji i obrazovanju.

Izvor Agencije