BANJALUKA – Vlada RS usvojila je Nacrt zakona o penzijsko- invalidskom osiguranju RS koji određuje da je uslov za starosnu penziju 65 godina života, a najniža granica sa kojom se može ući u ostvarivanje prava na penziju, uz prethodni uslov, 15 godina staža osiguranja.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić rekao je novinarima nakon sjednice Vlade da se jedan od važnih uslova za sticanje prava na penziju ostvaruje sa 40 godina staža osiguranja za muškarce, a za žene sa 35 godina staža osiguranja.

Ističući da je ovo pitanje izazivalo dosta polemika u javnosti i da je razriješeno u konsultaciji sa socijalnim partnerima, Đokić je naveo da nacrt ovog zakona predviđa uvođenje bod-sistema umjesto koeficijenta valorizacije koji postoji sada i na osnovu kojeg se vršio obračun penzija.

Prema njegovim riječima, pooštreni su uslovi za porodične penzije kada je riječ o godinama života – uvedeno je usklađivanje opšteg boda prema rastu plata, da se uvodi usklađivanje penzija prema polovini zbira stope rasta plata i stope inflacije.

Đokić je dodao da je izvršeno redefinisanje kategorije najnižih penzija, kao i da se Fond PIO organizuje prema zakonu o sistemu javnih službi, slijedi njegova unutrašnja reorganizacija.

On je naveo da su ovim nacrtom definisane i određene obaveze Republike u sistemu penzijsko-invalidskog osiguranja.

“Nacrtom ovog zakona nisu predviđene garancije za učesnike NOR-a i borce odbrambeno-otadžbinskog rata u smislu garantovanja penzijskog osnova koji je sada na nivou 480 KM. On se sada ne garantuje, nego se izračun tih penzija vrši na osnovu ukupnog broja godina staža, kao što se to obračunava i za sve ostale penzionere u RS”, dodao je Đokić.

On je istakao da je proširen krug lica u obaveznom osiguranju na poljoprivrednike, članove privrednih društava, lica koja obavljaju privremene i povremene poslove, rad po ugovoru o djelu, autorski i drugi ugovori.

Minstar rada i boračko-invalidske zaštite RS naveo je da je, između ostalog, cilj za donošenje ovog zakona da reformom približi domaće zakonodavstvo EU standarima, ali da prije svega prilagodi realnim mogućnostima finansiranja unutar RS.

Đokić je naglasio da je potreba za ovom reformom sistema PIO neophodna, navodeći da se u RS od 2000. godine do maja 2011. povećao broj penzionera za 57 000, a broj zaposlenih u odnosu na broj onih koji vrše uplatu doprinosa kretao u odnosu plus, minus 10 000.

“Princip međugeneracijske solidarnosti u ozbiljnoj mjeri je ugrožen i moraju se uvoditi novi modeli da bi se održao sistem PIO, bio stabilan i mogao da u potpunosti garantuje i vrši redovne isplate penzija”, naglasio je Đokić.

Prema njegovim riječima, Vlada je predložila da budu održane javne rasprave o ovom Nacrtu zakona u trajanju od 60 dana da bi se dobili što bolji prijedlozi i sugestije za izradu prijedloga ovog zakona.

Vlada RS usvojila je i okvirni budžet RS za period 2012-2014. godina koji predstavlja prednacrt budžeta RS za narednu godinu.

U 2011. godini pošlo se od postojećeg budžeta RS, a izrada rebalansa zahtijevaće reviziju okvirnog budžeta za period 2012-2014, saopšteno je iz Ministarstva finansija RS.

Projektovani očekivani iznos ukupnih poreskih i neporeskih prihoda u budžetu RS, uključujući i otplatu spoljnog duga, u 2012. godini iznosi 1,57 milijardi KM, u 2013. godini 1,66 milijardi, a u 2014. godini ukupni poreski i neporeski prihodi su 1,768 milijardi KM.

Ako se na iznos poreskih i neporeskih prihoda doda i iznos priliva budžeta, odnosno realno planirano finansiranje od 126,2 miliona KM u 2012. godini, 134,5 miliona KM u 2013. godini i 73,7 miliona maraka u 2014. godini, realno očekivani prihodi i prilivi budžeta RS, odnosno okviri Budžeta iznose 1,7 milijardi KM u 2012. godini, u 2013. godini 1,8 milijardi KM, a u 2014. godini 1,842 milijardi KM.

Analiza rashodne strane budžeta Republike za 2012. godinu pokazuje da Vlada Srpske planira da nastavi restriktivnu politiku javne potrošnje i da su jedina povećanja izvršena zbog povećanja otplate spoljnog i unutrašnjeg duga, navodi se u saopštenju.

U saopštenju se ističe da je metodologija iskazivanja fiskalnih podataka u Dokumentu okvirnog budžeta RS za period 2012-2014. godina prvi put urađena u skladu sa Sistemom nacionalnih računa – SNA 93 i GFS metodologijom, što su standardi Evropskog zavoda za statistiku /Eurostat/ i Međunarodnog monetarnog fonda.

Izvor Agencije