KOPAONIK – Potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić kaže na Kopaonik biznis forumu da ne treba da se ide na linearno povećanje plata i penzija za koje nema pokrića.

On je kazao da umjesto toga ove godine treba uvesti precizne mjere socijalne politike da bi se preduzećima i građanima u teškoj situaciji obezbijedilo ono najnužnije.

“Ukupno gledajući, to je racionalnije i imaće bolji efekat jer nije ideja da se kroz subvencionisanje gotovinskih kredita povećaju uvoz i pritisak na dinar”, rekao je potpredsjednik Vlade Srbije.

Đelić je ocijenio da je neophodno da Vlada vuče poteze koji će omogućiti dugoročni razvoj i dodao da bi trebalo podsticati dugoročnu štednju koja će se kroz odgovarajuće mehanizme usmjeriti u investicije za obezbjeđenje rasta izvoza.

“Da bi se to ostvarilo, potrebno je obezbediti podršku građana kroz mere socijalne politike”, kazao je Đelić i dodao da je Vlada Srbije jedinstvena oko potrebe smanjenja stepena evroizacije u Srbiji dodajući da, kako bi se to ostvarilo, treba podstaći dugoročnu štednju u dinarima kroz subvencije i poreski tretman.

“Evro neće biti moneta u Srbiji bar još deset godina pošto, posle grčke krize, zemlje EU neće dozvoliti da bilo koja država udje u Evropsku monetarnu uniju ako nije potpuno spremna”, istakao je Đelić.

Podsjetimo, ministar ekonomije Mlađan Dinkić je i juče na Kopaoniku ponovio da će MMF-u predložiti da se u septembru odmrznu plate, a optimističan stav o tome ima i premijer Mirko Cvetković. Sa druge strane, ministarka finansija Diana Dragutinović i guverner NBS Radovan Jelašić kažu da zarade u javnom sektoru ne treba povećavati.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Pavle Petrović izjavio da je za brz privredni rast neophodno svesti javnu potrošnju na umjeren nivo, a da bi se to učinilo potrebno je spriječiti prekomerno trošenje pred izbore.

Petrović je drugog dana Poslovnog foruma Kopaonik 2010. Rekao da je Srbiji potrebno veliko usklađivanje javne potrošnje na srednji rok, odnosno do 2015. To usklađivanje bi podrazumijevalo, prema njegovom mišljenju, smanjenje učešća izdataka za penzije u bruto domaćem prozvodu sa 13 na 10 procenata, kresanje izdataka za plate sa 10 na osam procenata BDP-a i umanjenje budžetskog deficita sa četiri odsto BDP-a na nešto više od jednog procenta.

Javne investicije bi pri tom trebalo uvećati sa tri na pet procenata BDP-a, rekao je Petrović.

On je ocijenio da šanse za takvo prilagođavanje nisu velike jer sredinom 2011. ističe važnost aranžmana s MMFom, a 2012. su izbori. “To govori da će do neophodnog prilagođavanja teško doći i zato je potrebno uvesti zakonski obavezujuća fiskalna pravila”, rekao je Petrović.

On je naglasio da ključne poluge privrednog rasta Srbije moraju biti strukturne reforme, u okviru kojih bi se težište pomjerilo sa uvoza i potrošnje na uvećanje izvoza i štednje.

Izvor Agencije