SARAJEVO – Kroz platne sisteme u BiH prošle godine izvršeno je 50.822.188 transakcija u vrijednosti od 163.096.124.957 KM, te je zabilježen rast broja i vrijednosti transakcija u odnosu na godinu ranije, objavila je Centralna banka BiH.
Udio prvih pet banaka u broju realizovanih transakcija kroz platne sisteme Centralne banke u 2023. godini bio je 56,64 odsto u broju i 50,67 odsto u vrijednosti i povećan je u odnosu na prethodnu godinu 3,32 odsto u broju i 0,25 odsto u vrijednosti.

Od ukupnog broja transakcija, 55 odsto odnosi se na unutarbankarske, 45 odsto na međubankarske, a posmatrano po vrijednosti, 47 odsto odnosi se na unutarbankarske, te 53 odsto na međubankarske transakcije.

Gotovo dvije trećine unutarbankarskih transakcija inicirane su papirnim nalozima, dok je samo jedna trećina inicirana elektronskim, istakli su iz Centralne banke BiH.

U BiH 22 banke nude elektronsko bankarstvo /mobilno i internet/, a izražen je trend povećanja broja klijenata koji imaju ugovorenu ovu vrstu usluge.

Pristup elektronskom bankarstvu, kao ugovorenu vrstu usluge na dan 31. decembar prošle godine u BiH, imala su 1.575.942 subjekta, od čega 119.595 pravnih i 1.456.347 fizičkih.

Internet bankarstvo ima 31 odsto subjekata koji imaju elektronsko bankarstvo kao ugovorenu vrstu usluge, dok 69 odsto ima mobilno.

Pravna lica mnogo više koriste internet bankarstvo – 82 odsto u odnosu na mobilno, dok fizička lica više preferiraju mobilno, njih 73 odsto.

Čak 69 odsto transakcija elektronskog bankarstva iniciraju pravna, a 31 odsto fizička lica, dok se posmatrano po vrijednosti transakcija elektronskog bankarstva 98 odsto vrijednosti odnosi na transakcije inicirane od pravnih lica, a dva odsto od fizičkih lica.

Iz Centralne banke BiH naveli su da je pet banaka procesuiralo međubankarske platne naloge primljene u poslovnicama pošta.

Kao i proteklih godina, samo jedna trećina subjekata sa ugovorenom uslugom elektronskog bankarstva aktivno koristi te usluge, dok dvije trećine subjekata imaju mogućnost korištenja, ali ne koriste.

“Uzimajući u obzir ove činjenice, te uopšteno masovnu digitalizaciju finansija, a koja uključuje i platni promet, Centralna banka je u saradnji sa Svjetskom bankom izradila i objavila `Vodič za digitalna plaćanja`, kao dio svoje aktivnosti na polju finansijske edukacije”, navodi se u saopštenju.

Kroz sistem klirinškog načina obračuna međunarodnih plaćanja sa Srbijom i Crnom Gorom, u kojem učestvuje sedam banaka iz BiH, tokom prošle godine ove banke su plasirale 11.655 naloga u vrijednosti 221.290.817 evra.