Tržište je pesimistično u vezi Kine zbog zabrinutosti za pad ekonomskog rasta, moguće nove krive političke poteze i moguću daljnju deprecijaciju RMB.

Marko Bjegović, glavni analitičar u Hrvatskoj narodnoj banci analizira postoje li stvarni razlozi za takvu zabrinutost (stavovi autora izneseni u ovom tekstu ne predstavljaju neophodno i stavove institucije u kojoj je zaposlen).

Prva zabluda

Investitori tipično očekuju pad ekonomskog rasta u 4. kvartalu zbog loših PMI pokazatelja. Međutim, službeni proizvodni PMI pokazatelj za rujan bio je nešto bolji od tržišnih očekivanja, odnosno 49,8 što je 0,1 bod više od tržišnih očekivanja, kao i od razine prethodni mjesec.

Iako proizvodni PMI pokazatelj s vrijednošću ispod 50 i dalje ukazuje na kontrakciju proizvodnje, razina u rujnu ne razlikuje se značajno od razina koje smo vidjeli u prethodnim mjesecima. Kako pokazuje Slika 2, u posljednja 2 kvartala prisutan je rast državne potrošnje.

Sama fiskalna ekspanzija bi zbog ekonomske strukture trebala dati više direktnih koristi velikim poduzećima, nego malim i srednjim poduzećima. U isto vrijeme službeni proizvodni PMI pokazatelj za velika poduzeća pokazuje značajan mjesečni rast za 1,2 boda na 51,1 u rujnu (Slika 3) što bi moglo dati podršku ukupnom kineskom ekonomskom rastu.

Caxin proizvodni PMI pokazatelj za Kinu u rujnu nalazi se na 47,2 što je 0,2 postotna boda bolje od tržišnih očekivanja. Navedena stvarna kretanja pokazuju da tržište trenutno ima prepesimistična ekonomska očekivanja za Kinu. Osim toga, preliminarna vrijednost prodanih zemljišta pokazuje snažan godišnji rast u rujnu.

Godišnji rast vrijednosti prodanih zemljišta (tromjesečni pomični prosjek) nakon više od godinu dana negativnih vrijednosti, postao je pozitivan u srpnju te se povećao iznad 30% u rujnu. Podatak za rujan je preliminaran, a finalni podaci mogli bi biti još i bolji zbog vremenskog odmaka u izvještavanju.

Rast vrijednosti prodanih zemljišta ima pozitivne ekonomske učinke jer upućuje na mogući skori oporavak tržišta nekretnina i povećanje fiskalnih prihoda koji će pomoći povećanju fiskalne ekspanzije i konačno ukupnom ekonomskom rastu.

Oporavku tržišta nekretnina trebala bi pomoći i najava kineske središnje banke (PBOC) da, u gradovima gdje se ne primjenjuju restrikcije za kupnju nekretnina, minimalno učešće u kreditu komercijalnih banaka će se smanjiti na 25%. Pored Pekinga, Šangaja, Shenzhena i Guangzhoa, većina gradova u Kini ne primjenjuje restrikcije za kupnju nekretnina zbog čega je ova najava poprilično značajna za tržište nekretnina.

Druga zabluda

Mnogi su zabrinuti da bi Kina mogla napraviti nove makroekonomske propuste što bi učinilo njezinu ekonomsku politiku neučinkovitom za ostvarivanje uobičajenog visokog ekonomskog rasta. Treba imati na umu da fiskalna i monetarna ekspanzija nemaju trenutne učinke, već djeluju s vremenskim odmakom (obično 1-2 kvartala).

Kina je vjerojatno napravila pogreške u procesu obuzdavanja pada tržišta dionica uslijed suočavanja s novim problemima (nadzor margin financiranja). Međutim, to ne znači da država gubi kontrolu nad svojom ekonomskom politikom. Upravljanje ekonomskim ciklusima nije nova stvar za Kinu pošto se ona već zadnjih 7 godina manje-više uspješno suočava s promjenama politike i upravljanjem rizicima. Alati koji su dosad korišteni i dalje su na raspolaganju.

Zašto se onda tržište toliko brine da bi Kina mogla izgubiti kontrolu nad svojom ekonomskom politikom? Vjerojatno dio razloga leži u tome što Kina dosad davala transparentne signale tržištu o ekspanzivnoj ekonomskoj politici. Investitori se pitaju hoće li država povećati fiskalnu ekspanziju. Ipak, novi fiskalni stimulans je vjerojatno odavno u pripremnoj fazi.

Tako je središnja država smanjila kontrolu financiranja poduzeća lokalnih jedinica u svibnju što je stvorilo značajniju fiskalnu ekspanziju u 2. i 3. kvartalu 2015. Čini se kako tržište i dalje ignorira navedene poteze koji bi u kombinaciji s olabavljenim politikama na tržištu nekretnina trebali dati podršku ekonomskom rastu.

Treća zabluda

Neki tržišni sudionici zabrinuti su za moguću značajnu novu deprecijaciju RMB čime bi primjerice tečaj USDCNY deprecirao za 10-ak % s trenutnih razina na 7 što bi stvorilo dodatnu globalnu tržišnu volatilnost. Ipak, takva kretanja do kraja godine malo su vjerojatna.

Smanjivanje kamatnih stopa i RRR od strane PBOC-a krajem kolovoza nije samo rezultat domaćih tržišnih kretanja, već u širem smislu je rezultat višeg od očekivanog globalnog utjecaja prvotne deprecijacije RMB.

S tim u vezi, država će teško dopustiti daljnju deprecijaciju RMB čemu svjedoče i neki komentari (premijer Li). U trenutnim tržišnim uvjetima stabilan RMB u interesu je Kine i ostatka svijeta. Toga je, čini se, svjesna i kineska Vlada. (Izvor. Banka.hr)