BANJALUKA – Predstavnici “Elektroprivrede RS”, “Elektroprivrede Srbije” i italijanske kompanije “Seci Energie” potpisali su u Vladi RS preliminarni sporazum o strateškom partnerstvu u izgradnji tri hidroelektrane u okviru projekta “Srednja Drina”.

Željko Kovačević, ministar industrije, energetike i rudarstva RS, nakon potpisivanja sporazuma, kazao je da je procijenjena vrijednost projekta "Srednja Drina" oko 870 miliona evra, a predviđa gradnju tri hidroelektrane: Dubrave, Tegare i Rogačice, instalirane snage od 320 megavata.

Branislava Milekić, direktorica "Elektroprivrede RS", objasnila je da sad sve tri kompanije treba da usvoje studiju opravdanosti, nakon čega će biti formirano zajedničko preduzeće koje će rukovoditi projektom.

"Principom zajedničkog ulaganja, u projektu će ‘Seci Energi’ učestvovati sa 51 odsto, a ERS i ‘Elektroprivreda Srbije’ sa 49 odsto", rekla je Milekićeva.

Ona je objasnila da sporazumom predviđene uslove moraju ispuniti sve tri kompanije. Prema njenim riječima, "Seci Energie" će od Vlade Italije dobiti podsticaje od 155 evra za megavat električne energije, koja bude proizvedena u hidroelektranama "Srednje Drine.

Ona je navela da će italijanska firma te podsticaje moći da dobije u narednih 15 godina.

"Italijanske vlasti takođe treba da obezbijede mogućnost interkonekcije s italijanskom dalekovodnom mrežom, dok uslovi za ‘Elektroprivredu RS’ i ‘Elektroprivredu Srbije’ podrazumijevaju obezbjeđivanje saradnje sa svim institucijama u vezi sa dobijanjem potrebnih dozvola i licenci za izgradnju, te uslova za priključenje na dalekovodnu mrežu", rekla je Milekićeva.

Gaetano Makaferi, predsjednik grupe "Industriale Makaferi", u okviru koje posluje "Seci Energie", kazao je da su u toj kompaniji odlučili da, kada je u pitanju hidroenergetski sektor, svoju pažnju usmjere na područje BiH i Srbije, jer postoje idealni uslovi za to.

"Zahvaljujući subvencijama naše vlade za obnovljivu energiju i energiju koja je proizvedena u inostranstvu i uvozi se u Italiju, stvara se mogućnost da preduzeća koja se uključe imaju dodatnu ekonomsku pomoć i iskoriste svoj potencijal, dok naša vlada ima opciju da kupovinom energije dostigne EU zahtjeve za potrebnim količinama energije u bilansu zemlje" , rekao je Makaferi.

Petar Škundrić, savjetnik predsjednika Vlade Srbije, ovom prilikom je istakao da je ovo jedinstven i specifičan projekat međudržavne saradnje između Srbije, Italije i RS.

"Zajedno s projektom hidroelektarne ‘Ibar’, ‘Srednja Drina’ je jedinstven projekat u Evropi koji se realizuje između članice EU i naših zemalja koje čekaju kandidaturu", rekao je Škundrić.

On je istakao da se ulaskom u projekat "Srednja Drina" podstiče obezbjeđivanje potrebne količine obnovljive energije saglasno EU direktivama, te da se radi o najznačajnijem regionalnom poduhvatu proizvodnje čiste energije na bazi obnovljivih izvora.

Dragoljub Marković, direktor "Elektroprivrede Srbije", rekao je da je došlo novo doba za rijeku Drinu i perioda finalizacije iskorištavanja njenog hidropotencijala o čemu se razgovara posljednjih 40 godina.

"U naredne dvije godine počeće gradnja hidroelektrana, a električnu energiju ćemo dobiti do 2020. godine", najavio je Marković.

Izvor Agencije