BANJALUKA – Ministar finansija RS Aleksandar Džombić i šef Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) za Balkan Satoru Kurosava potpisali su ugovor o Projektu ugradnje sistema za odsumporavanje dimnih gasova u RiTE “Ugljevik”, čija je ukupna vrijednost oko 117 miliona evra.

Potpisnici projektnog ugovora su i generalni direktor "Elektroprivrede RS" Branislava Milekić i direktor RiTE “Ugljevik” Anto Gajić.

Ministar Džombić rekao je novinarima u Banjaluci da je od tog iznosa 93 miliona evra kredit Vlade Japana putem agencije JICA, a 24 miliona evra koofinansiranje sredstvima RiTE “Ugljevik”, te da će realizacija projekta biti u narednih osam godina.

“Sredstva su veoma povoljna, jer kredit dobijamo na 30 godina, sa grejs periodom od 10 godina, kamatom od 0,55 odsto na povučena sredstva i 0,1 procenat na neiskorišćena odobrena sredstva”, naveo je Džombić.

Džombić je rekao da su potpisivanjem ugovora stvoreni uslovi da se krene u realizaciju Projekta i ispune direktive u vezi sa ekološkim propisima EU.

Direktor “Elektroprivrede” Branislava Milekić istakla je da je ovaj projekat od izuzetnog značaja za Elektroprivredu RS i RiTE “Ugljevik”, naglasivši da je jedina alternativa zatvaranje te TE znatno prije isteka životnog vijeka.

“Ako se ima na umu da je za narednu godinu predviđena rekostrukcija Termoelektrane, koja košta više od 21 milion KM i koja praktično produžava njen radni vijek, onda je potpuno jasno da ovaj projekat nema alternativu i da je bilo neophodno obezbijediti ovako značajna sredstva za rješavanje ovog, izuzetno velikog problema”, rekla je Milekićeva.

Ona je naglasila da je poznato da je zagađenje koje danas po osnovu sumpora emituje Termoelektrana iz svojih postrojenja 25 000 miligrama po metru kubnom, a da je po standardima EU ta koncetracija 400 miligrama, odnosno 60 puta manja.

Direktor RiTE “Ugljevik” Anto Gajić rekao je da bi Termoelektrana bez ovog projekta radilo još samo nekoliko godina.

On je izrazio očekivanje da bi postrojenje moglo biti izgrađeno i prije roka, u naredne četiri godine, koje će kao nus proizvod imati od 300 000 do 500 000 hiljada tona gipsa godišnje.

“Takođe, za neutralizaciju kiseline koja bude stvarana nakon odsumporavanja koristićemo kalcijum-karbonat odnosno krečnjak, kojeg imamo u Ugljeviku, a čime će biti otvorena nova radna mjesta u pogonima koji će proizvoditi krečnjak za potrebe odsumporavanja”, precizirao je Gajić.

On je kazao da bi projektna dokumentacija trebala biti izrađena iduće godine, iztradnja postrojenja početi 2012. godine, a završena dvije godine kasnije.

Prema njegovim riječima, tokom izgradnje trebalo bi biti zaposleno oko 700 ljudi.

Šef agencije JICA za Balkan Satoru Kurosava izrazio je zadovoljstvo potpisivanjem Projektnog ugovora i podsjetio da je ovo, nakon 11 godina, drugi kredit Japana BiH, koji je iznosio 4,5 milijardi jena, a iskoršćen je za poboljšanje elektromreže.

“Pošto je za sve nas izuzetno važno da spriječimo zagađenje životne sredine, nadam se da će ovaj projekat za `Uglljevik` doprinijeti da se smanje čestice uglja i sadržaja sumpor-dioksida”, rekao je Kurosava.

On je izrazio nadu da će provođenje Projekta dovesti do poboljšanja i ekoloških standarda, a time i do približavanja EU.

Izvor Agencije