SARAJEVO – Generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju /RCC/ Majlinda Bregu ocijenila je da “zeleni koridori” mogu poslužiti kao primjer uspješne regionalne saradnje, te da se neophodno potruditi kako bi se ovi koridori proširili i učinili “zelenijima”, saopšteno je iz RCC-a.
Regionalna inicijativa “Zeleni koridori” omogućila je nesmetan protok robe u najkritičnijoj fazi pandemije virusa korona, stabilizujući protok robe na području zapadnog Balkana, što je u značajnoj mjeri pomoglo izvozno orijentisanim kompanijama, ali i onima čija proizvodnja zavisi od uvoza, ističe se u saopštenju.
Bregu smatra da je kriza pokazala da “soliranje” na malom regionalnom prostoru može biti pogubno, ali i da zapadni Balkan ima mogućnosti i snagu da sprovede zajedničke inicijative zarad normalizacije života u međuzavisnim privredama, naglašavajući da su “zeleni koridori jedna od uspješnijih priča postignutih u vrijeme velike krize.
“Zapadnobalkanska šestorka, Savjet za regionalnu saradnju, Transportna zajednica i Cefta, uz podršku Evropske komisije i naših graničnih susjeda zemalja članica EU, pomogli su vlastima u regionu da implementiraju neophodnu mjeru u datoj situaciji za održavanje protoka robe, posebno hrane, lijekova i medicinske opreme u regionu i između regiona i EU, u vrijeme blokade izazvane izbijanjem virusa korona”, rekla je Bregu.
Ona je ukazala da među ekonomijama zapadnog Balkana postoji 14 graničnih prelaza i još 18 sa zemljama članicama EU, te da je u jednom trenutku bilo potrebno više od 20 časova čekanja za prelazak granice kako bi se završile sve granične procedure, sanitarni i zdravstveni pregledi vozača.
“Osim toga što je to izuzetno dugotrajan proces koji odlaže, a čak često i prekida lance snadbdijevanja, on je i skup – proračun je da svaki minut čekanja košta skoro dva evra po kamionu, odnosno 26 miliona časova provedenih na internim granicama zemalja regiona”, istakla je Bregu.
Prema njenim riječima, na početku pandemije teško je moglo proći dnevno 2000 kamiona, a danas je taj broj dostigao više od 13.000 dnevno.
“Nadam se da će se smanjenjem zdravstvenog rizika koji sa sobom nosi virus korona, granice otvoriti polako i trajno, jer zatvorene granice nisu nikom od koristi, posebno granice EU sa zapadnim Balkanom”, dodala je Bregu.
Generalni sekretar RCC-a napomenula je da vrijeme odmiče i da zapadni Balkan ne može izgubiti još jednu deceniju obilježenu novim potencijalnim nestabilnostima.
“To je opasno. Ako kvalifikovani i obrazovani mladi ljudi ne vide evropsku perspektivu kod kuće, iskoristiće postojeće mogućnosti za migraciju i tražiti bolje životne uslove u EU. Transatlantsko partnerstvo i regionalna saradnja uvijek su dobrodošli da bi region i dalje plovio na zapad”, naglasila je Bregu.