*Koji su osnovni pravci vašeg djelovanja na funkciji ministra industrije, energetike i rudarstva RS? KOVAČEVIĆ: Prije svega, moram reći da mi je izborom na ovu funkciju ukazana zaista velika čast, ali i još veća obaveza da svoj rad maksimalno posvetim prosperitetu i ekonomskom i privrednom razvoju RS. Kao što je svima poznato, izgubili smo mjesec dana zbog uloženog veta od strane Kluba Bošnjaka na izbor Vlade RS, tako da sada ubrzanim tempom moramo raditi na ostvarenju programskih ciljeva.

Donijeli smo detaljno razrađen plan rada za 2011. godinu, shodno usvojenoj Ekonomskoj politici za ovu godinu, i sada ga realizujemo. Osnovni pravci našeg djelovanja baziraće se na brojnim aktivnostima. 

Predviđena je valorizacija realizacije svih razvojnih elektroenergetskih projekata, uključujući i hidropotencijale i termopotencijale. Tamo gdje za sada nije izvjesno riješeno pitanje finansiranja koristiće se model javno-privatnog partnerstva. S tim u vezi, radiće se, kao što već i sada radimo, na iznalaženju kvalitetnih strateških partnera, uz princip zadržavanja većinskog vlasništva nad Elektroprivredom RS.

Izvršićemo i detaljnu analizu svih elektroenergetskih projekata i koncesija u smislu njihove ekonomske i ekološke opravdanosti, te ćemo ubrzano ići u realizaciju opravdanih.

Intenzivno ćemo raditi na stimulisanju izvozno orijentisanih preduzeća te im pomoći u njihovoj prezentaciji i pronalaženju novih kupaca i tržišta. S tim u vezi, vrijedi pomenuti da je za podsticaj izvoza u 2011. godini planirano 20 miliona KM, što je za pet milona KM više nego u prethodnoj godini.

Sprovodićemo sve potrebne aktivnosti na uspostavljanju poslovnih zona u RS, čime će se obezbijediti povoljni uslovi za privlačenje potencijalnih investitora i brži razvoj malih i srednjih preduzeća i lokalnih zajednica.

U oblasti energenata bićemo usmjereni na aktivnosti vezane za razvoj gasne infrastrukture.

Kada je u pitanju rudarstvo i geologija, bićemo usmjereni na sprovođenje aktivnosti u vezi s otvaranjem novih površinskih kopova, prije svega u rudnicima Ugljevik i Gacko, kao i na aktivnostima vezanim za naftno-geološka istraživanja.

Svakako ćemo raditi na podsticaju korištenja obnovljivih izvora energije i ekološki održivih izvora energije. Kontinuirano će se raditi na razvitku energetskog tržišta i pripremama za uključivanje u jedinstveno evropsko tržište energije.

*Kada je u pitanju energetika, kakvi su planovi u narednom periodu?

KOVAČEVIĆ: Energetika predstavlja strateški sektor koji u narednom periodu uslovljava ukupan privredni razvoj Republike Srpske. Prema Strategiji razvoja energetike Republike Srpske do 2030. planirana vrijednost investicija u ovom sektoru iznosi oko 11,5 milijardi KM.

Kao prioritet u prvih 100 dana rada Ministarstvo je definisalo provođenje potrebnih aktivnosti vezanih za izgradnju drugog bloka Termoelektrane Ugljevik, kojim će se stvoriti pretpostavke za dodjelu koncesije za izgradnju drugog bloka te koncesije za istraživanje i eksploataciju uglja na novoj lokaciji, da bi se obezbijedili uslovi za paralelan rad oba bloka. Za realizaciju ovog projekta, izgradnje drugog bloka TE Ugljevik, u pregovorima smo sa ozbiljno zainteresovanim stranim investitorom.

Elektroprivreda RS uskoro bi trebalo da krene u realizaciju projekta izgradnje HE Dabar snage 160 megavati, čija je procijenjena vrijednost investicije preko 160 miliona evra.

U planu je remont TE Gacko u periodu od 1. aprila do 15. maja 2011, kao i sistema za otpremu pepela i sistema otpadnih voda, a procijenjena vrijednost ulaganja je oko 13 miliona KM, od čega četiri i po miliona KM u prvoj fazi.

Skoro svakodnevno imamo kontakte s različitim potencijalnim stranim investitorima koji su zainteresovani da investiraju u energetski sektor. U proteklih nekoliko dana imali smo značajne kontakte, od kojih pažnju zaslužuju započeti pregovori s italijanskom kompanijom "Terna" na realizaciji projekta izgradnje prenosne mreže, povezivanje na relaciji Višegrad – Pljevlja u Crnoj Gori, koji bi RS povezao s Italijom i sa cijelim evropskim tržištem električne energije.

Takođe, u pregovorima smo na realizaciji već ugovorene koncesije na rijeci Bosni s koncesionarom "Tehnor Energy" iz Norveške. U pitanju je izgradnja dvije hidrocentrale Cijevna I i Cijevna II, ukupne snage preko 20 megavata. Vrijednost ove investicije je oko 90 miliona evra, što predstavlja samo prvu fazu realizacije izgradnje MHE na rijeci Bosni, jer koncesionar ima još četiri koncesije za izgradnju MHE na rijeci Bosni. Prema informacijama koncesionara, po prvi put u Republici Srpskoj ovakav projekat će finansirati Evropska investiciona banka (EIB).

U pregovorima smo sa stranim strateškim partnerima na realizaciji hidroenergetskog projekta "Gornja Drina". Planirana je i investicija u rekonstrukciju i modernizaciju elektrodistributivne mreže, u iznosu od oko 11 miliona KM.

U planu su aktivnosti na otklanjanju prepreka za kvalitetno funkcionisanje ili reorganizaciju "Elektroprenosa BiH" a.d. Banja Luka. Problem u funkcionisanju ove kompanije traje neopravdano dugo zbog politizacije pitanja koja su čisto ekonomska i vezana su za prava i obaveze akcionara.

 Posebno naglašavam da realizacija svakog energetskog projekta zahtijeva vrijeme. S tim u vezi, moramo biti oprezni, jer ne smijemo dozvoliti ponavljanje nekih ranijih grešaka koje su dovele do blokiranja nekih projekata.

*Javnosti je poznato da bi ove godine trebalo da počnu prva istraživanja na iskopavanju nafte u RS?

KOVAČEVIĆ: U toku su aktivnosti na izdavanju koncesije preduzeću "Jadran-Naftagas" za naftno-geološka istraživanja u RS. Predviđeno vrijeme istraživanja prema projektu jeste pet godina. Prva godina realizacije projekta predviđa snimanje na bloku sjeverna Republika Srpska, na području Bijeljine. Za 2012. godinu planirano je i snimanje na bloku istočna Hercegovina i 2013. na bloku sjeverna RS, područje Banje Luke. Prema informacijama potencijalnog koncesionara, preduzeća "Jadran-Naftagas", obim planiranih investicija u ovoj oblasti kreće se u rasponu od 63 miliona dolara do 315 miliona dolara, zavisno od rezultata istraživanja i ostvarene proizvodnje.

*Šta Ministarstvo preduzima po pitanju analize koncesija za izgradnju malih hidroelektrana u RS?

KOVAČEVIĆ: Formirali smo Komisiju za analizu dodijeljenih koncesionih ugovora po pitanju malih hidroelektrana. Cilj nam je kvalitetna revizija svih koncesionih ugovora. Spremni smo, u saradnji s drugim ministarstvima, da radimo na uklanjanju svih administrativnih barijera na koje je revizor dao primjedbe.

*Da li će biti povećanja cijena struje i gasa?

KOVAČEVIĆ: Svakoj promjeni cijena električne energije prethodi višemjesečni postupak koji se vodi u okviru Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske, prema utvrđenoj metodologiji, a inicijativu mogu da pokrenu preduzeća iz elektroenergetskog sektora. Postupak promjene cijena električne energije nije pokrenut i neće biti pokrenut u 2011. godini. Takođe, za sada nema naznaka ni u vezi s poskupljenjem gasa.

*Nedavno je s Republikom Srbijom potpisan memorandum o saradnji, o čemu je riječ?

KOVAČEVIĆ: Radi se o saradnji u oblasti eneretike, odnosno elektroeneretike i oblasti nafte i gasa. U oblasti elektroenergetike definisali smo saradnju na istraživanju i konkretnim projektima izgradnje novih energetskih objekata, prije svega za korištenje hidropotencijala rijeke Drine, kao i na rješavanju otvorenih pitanja poput regulisanje naknada za potopljeno zemljište.
Saradnja u oblasti nafte i gasa podrazumijeva prije svega definisanje interkonekcije između Republike Srpske i Srbije i gasifikacije Republike Srpske u okviru projekta "Južni tok", saradnju po pitanja zajedničke izgradnje magistralnog gasovoda "SAVA", te rješavanju otvorenih pitanja.

Izvor Fokus