VAŠINGTON – Žene svih uzrasta se suočavaju sa diskriminacijom na poslu zbog svojih godina, pošto se često smatra da nikada nisu u pravom životnom dobu da bi bili lideri na poslu.
Istraživanje Harvard biznis rivjua pokazuje kako se uzrast žena koristi kao izgovor za njihovu diskriminaciju, prenosi Glas Amerike (VOA).
Istraživači su razgovarali sa 913 žena koje spadaju među vodeće ličnosti u četiri američke industrije: visoko obrazovanje, vjerske neprofitne organizacije, pravosuđe i zdravstvo.
Žene koje su na rukovodećim položajima, a imaju manje od 40 godina, često neko greškom nazove pomoćnim osobljem, a generalno se smatra da su previše mlade i neiskusne.
Nasuprot tome, smatra se da žene između 40 i 60 godina imaju previše porodičnih obaveza, kao i da je sa njima teško sarađivati.
“Menopauza je takođe jedan od razloga zašto poslodavci ne zapošljavaju starije žene”, ističe jedna od autorki istraživanja Ejmi Dil.
Sa druge strane, žene preko 60 godina starosti se posmatraju kao previše blizu penzije da bi dobile unapređenje, tako da kao da nije isplativo ulagati u njihov profesionalni razvoj.
Dok se smatra da su muškarci od 40 i 50 godina iskusni i u najboljim godinama, na žene istih godina i karijera se gleda drugačije, tvrdi koautorka izveštaja i profesorka menadžmenta na Klarkson univerzitetu u Njujorku Amber Stivenson.
“Smatraju ih manje kompetentnim ili manje vrijednim za organizaciju, manje inovativnim, te da nisu sposobne za unapređenje ili preuzimanje rukovodećih odgovornosti”, navela je Stivenson u pisanoj izjavi za VOA.
Ejdžizam, odnosno diskriminacija na osnovu godina, prema ženama je toliko ukorenjen da će njegovo odstranjivanje zahtevati korenite promene, zaključuje koautorka izvještaja Lien Džubinski. (Tanjug)