BANJALUKA – U budžetu RS za 2011. godinu predviđeni su milioni za različite agencije i direkcije, od kojih neke čak nemaju ni registrovan broj telefona.

Na primjer, Agencija za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi je budžetom dobila 704.000 maraka, od čega 608.000 otpada na plate. Informaciju o tome na šta oni troše novac nismo mogli dobiti, jer “Telekom Srpske” nema registrovanu tu agenciju.

“Pod ovim imenom u našoj evidenciji koju imamo nije registrovana ta agencija”, rekao je operater.

Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednika RS, kaže da im predstavnici iz regionalnih kancelarija drže zimska predavanja o poljoprivredi.

“Nije da nam ta predavanja ne koriste, nama bi bilo puno korisnije da dođu na njive i da nam pruže konkretne savjete kao što je to svuda u svijetu. Teško se može ovako nešto uraditi”, kaže Usorac.

Republička direkcija za obnovu i izgradnju je dobila 602.000 maraka, od čega 561.000 otpada na plate. Na telefonski upit, na broj koji smo dobili u “Telekomu Srpske”, 247-422, da nam objasne za šta su potrošili sredstva i šta planiraju uraditi tokom godine, javila nam se osoba koja je rekla da nije kompetentna da odgovori.

“Ja ovdje samo čistim. Tamo ima još ljudi, ali ja ne znam koji im je broj, a ne mogu tamo ići. Probajte pronaći neki drugi broj”, rekla je ona.

Republička direkcija za civilnu vazdušnu plovidbu od 1,6 miliona maraka koje je dobila, 1,4 milion će potrošiti na plate.

Većinu novaca na plate će potrošiti i Gender centar, koji je iz budžeta dobio 387.000 maraka, od čega 300.000 otpada na lična primanja.

Akademija nauka RS je od dobijenih 1,4 miliona maraka 953.000 namijenila na plate. Za putovanja planiraju potrošiti 66.000 maraka, a za “stručne usluge” 47.000 maraka.

Republički hidrometeorološki zavod dobio je 1,1 milion maraka, a oko milion maraka je namijenjeno za plate.

Zoran Božović, direktor te institucije, koja se bavi meteorologijom i seizmologijom, kaže da im sredstva koja dobiju jedva pokriju troškove plata za 63 zaposlena radnika.

“Što se tiče sredstava za kupovinu opreme, vozila i slično Zavod nema nijednog jedinog feninga. Sredstva koja imamo su nedovoljna da bi Zavod mogao ispunjavati zadatke propisane zakonima”, rekao je on.

Agencija za uzgoj i selekciju u stočarstvu će dobiti 867.000 maraka, od čega 781.000 otpada na plate.

Zanimljivo je da će Agencija za šume od 6,3 miliona maraka čak šest miliona izdvojiti za stavku “subvencije nefinansijskim subjektima u oblasti šumarstva”. Iako smo pokušali, nismo uspjeli saznati na šta se konkretno ova stavka odnosi. Divna Matanović, načelnik Odjeljenja za finansijsko računovodstvene poslove Agencije za šume, rekla nam je da nije ovlaštena da daje bilo kakve informacije i uputila nas je na Službu za informisanje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. S obzirom na to da je portparol Ministarstva bio opravdano odsutan, nazvali smo direktora Srđana Ljubojevića. Na molbu da nam samo načelno kaže na šta se tih šest miliona odnosi, rekao je da je na važnom sastanku.

“Nemam vremena, na sastanku sam, ne mogu razgovarati”, rekao je on, nakon što je čuo šta ga želimo pitati.

Zanimljivo je da će Univerzitet u Banjaluci od 30 miliona, koliko će dobiti, čak 29 miliona potrošiti na plate, a Univerzitet u Istočnom Sarajevu će od 22,5 miliona na plate potrošiti 20 miliona.

Jedna od najinteresantnijih rashodovnih stavki budžeta odnosi se na “stručne usluge”. Na toj stavci je u budžetu namijenjeno 17 miliona maraka.

Na primjer, Ministarstvo finansija će za stručne usluge izdvojiti 1,2 miliona maraka, Okružno tužilaštvo Banjaluka 184.000, Okružni sud Banjaluka 256.000, Specijalno tužilaštvo 122.000.

Zanimljiv je podatak da će Republička uprava za igre na sreću stručne usluge platiti 200.000 maraka. Ova ustanova iz budžeta će dobiti nešto manje od milion maraka, od čega se polovina odnosi na plate. Ostatak će biti utrošen na službena putovanja, rashode na osnovu korišćenja robe i usluga, režijski materijal i slično.

Aleksandar Džombić, predsjednik Vlade RS, je rekao da Vlada ulaže maksimalne napore da napravi što je moguće veće uštede na svim stavkama.

“U protekle dvije godine napravili smo velike uštede i prilično su iscrpljene mogućnosti za nove uštede. Zadatak je Ministarstva finansija i resora koji radi budžet da izanaliziraju stanje i ako bude bilo mogućnosti za uštedama tokom ove godine, sigurno će to napraviti”, rekao je Džombić.

Nekoliko agencija, zavoda i institucija na budžetu

Agencija za državnu upravu: 614.000

Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa: milion

Republički sekretarijat za vjere: 2.400.000

Agencija za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi: 700.000

Specijalno i umjetničko obrazovanje: 8.900.000

Republička direkcija za civilnu vazdušnu plovidbu RS: 1.600.000

Agencija za uzgoj i selekciju u stočarstvu: 870.000

Republička direkcija za obnovu i izgradnju: 600.000

Republički devizni inspektorat: 440.000

Centar za pružanje besplatne pravne pomoći: 1.300.000

Agencija za upravljanje oduzetom imovinom: 900.000

Republički zavod za geološka istraživanja: 685.000

Ukupna domaća budžetska potrošnja: 1.354.800.000

Čeko: Ispitaćemo sve stavke budžeta

Boško Čeko, glavni revizor RS, rekao je da nisu upoznati sa stavkama u budžetu za 2011. godinu, ali da će to ispitati kada budu obavljali reviziju.

Čeko kaže da se iz budžeta ne vidi na šta se, na primjer, 17 miliona maraka za stručne usluge odnosi, te da to utvrđuju detaljnom revizijom koju oni sprovode.

“Kad budemo radili reviziju mi ćemo detaljno pogledati na šta se to sve odnosi. Inače, kad vršimo reviziju tražimo račune i iz njih precizno vidimo ko je i kakve usluge naplaćivao i po kojim cijenama”, kaže Čeko.

On je rekao da na osnovu ranijih revizija pretpostavlja da se stručne usluge odnose na usluge iz oblasti računovodstva, revizija, stručnih procjena i studija.

Izvor Agencije