BANJALUKA – Najveće austrijske banke u BiH potvrdile su da ne namjeravaju da povlače svoj kapital iz BiH, te da, kako su ranije planirale, nastavljaju da posluju na ovom tržištu, rekli su u Raiffeisen banci i Hypo Alpe Adria banci u BiH.

Mogućnost povlačenja kapitala iz BiH u ponedjeljak je najavio Gotfrid Haber, ekonomski stručnjak za finansije Univerziteta u Klagenfurtu.

On je tada istakao da su nestabilnost evra i finansijska kriza osnovni uzroci zbog kojih austrijske banke razmišljaju o povlačenju sa područja jugoistočne Evrope.

"Menadžmenti velikih austrijskih banaka postaju nervozni i njihova najveća briga su krediti koje su banke podijelile na jugoistoku Evrope, a koji bi, u najgorem slučaju, mogli ostati nenaplaćeni", rekao je Haber.

Međutim, mogućnost povlačenja kapitala iz Raiffeisena u BiH su u potpunosti demantovali.

"Raiffeisen banka na svim tržištima na kojima posluje je domaća banka i ta tržišta doživljava kao svoja matična, te zajedno s njima dijelimo sve dobro i loše, što ćemo i ubuduće nastaviti", rekli su u Raiffeisenu BiH.

Oni su istakli da Raiffeisen kao vodeća grupacija u Austriji i centralnoj i istočnoj Evropi ima i dalje kvalitetnu i uspješnu poslovnu politiku, a uprkos veoma izazovnom okruženju dobit na nivou RBI grupacije prije oporezivanja premašila je milijardu evra, što je odličan rezultat, imajući u vidu okolnosti u kojima je ostvaren.

Na konferenciji "Euromoney" u Beču Evald Novotni, guverner Nacionalne banke Austrije, i Herbert Stepić, šef Raiffeisen banke, istakli su kako istočna Evropa i dalje raste brže nego zapadni dio Starog kontinenta i taj potencijal će ostati visok i narednih godina.

Šef Nacionalne banke Austrije rekao je da i dalje region istočne Evrope posmatra kao region rasta, te dodaje da je uloga austrijskih banaka tamo uspješna.

U Hypo banci su naveli da je BiH jedno od ključnih tržišta Hypo grupe, odnosno njenog vlasnika Austrije.

"Hypo BiH je sa oko 16 odsto tržišnog učešća među tri najveće bankarske grupacije u zemlji i naša pozicija lidera na tržištu je neupitna", navodi se u saopštenju i dodaje da ima oko 400.000 klijenata čiji broj kontinuirano raste.

U Agenciji za bankarstvo RS takođe navode da nijedna banka s većinskim austrijskim kapitalom nema namjeru da se povuče sa tržišta BiH.

Slavica Injac, direktorica Agencije za bankarstvo RS, istakla je kako trenutno nema informaciju o najavi povlačenja neke banke iz BiH.

"Povlačenje austrijskih ili bilo koje druge strane banke sa tržišta BiH bi sa sobom povuklo veoma komplikovanu zakonsku proceduru i uključenje niza institucija u taj postupak", rekla je ona i dodala da u ovom trenutku uopšte nije potrebno o tome detaljnije raspravljati, jer se banke ne povlače.

Bečka inicijativa

BEČ – Međunarodne organizacije trebalo bi da budu spremne da pomognu bankama u istočnoj Evropi „eksternom pomoći i finansijskom podrškom“, zaključak je sastanka „Bečke inicijative“.

Međunarodne organizacije namjeravaju sada da analiziraju posljedice povećanja kapitala banaka na različite države centralne i istočne Evrope, kako bi se utvrdili sistematski rizici i dale preporuke za dalju politiku, navodi se u zaključcima sa sastanka održanom u Beču.

Ukoliko ne bude koordiniranog djelovanja moglo bi doći do smanjenja i nedostatka kredita, upozorila je „Bečka inicijativa“.

Iako su okvirni uslovi drugačiji od krizne 2008. i 2009. godine, postoji slična potreba za koordinacijom, kako bi se sprečio „suboptimalni razvoj“.

Posebno regulatorne ustanove treba da analiziraju kako se povećanje kapitala međunarodnih banaka odrazilo na nacionalna finansijska tržišta, ističe se u zaključku.

Državne institucije treba dodatno da se angažuju kako bi se obezbijedilo više kapitala za lokalno finansiranje i na taj način smanjila zavisnost od kapitala iz inostranstva.

Na sastanku "Bečke inicijative" preporučeno je da prilikom prodaje sistemski važnih sestrinskih banaka, nadležne ustanove u državama pogođenim krizom, treba da razmjene informacije i obrate pažnju na moguće posljedice.

"Bečku inicijativu“ čine predstavnici ustanova iz centralne i istočne Evrope – regulatorna tijela, centralne banke, finansijske ustanove, kao i predstavnici EU i međunarodnih organizacija, a osnovana je nakon ekonomske krize 2008. godine, sa čiljem da se spreči da se zapadne banke povuku iz istočne Evrope.

Sljedeći sastanak „Bečka inicijativa“ će održati, na poziv Evropske komisije, u Briselu, a na njemu treba da učestvuju i velike međunarodne banke.

Izvor Nezavisne novine