BANJALUKA – Cijene goriva na pumpama RS ponovo su skočile za oko šest feninga u prosjeku, što je novo poskupljenje goriva u posljednjih mjesec dana.

Zbog novog rasta cijena goriva vozači za litar eurodizela i supera na "Nestro Petrolovim" pumpama treba da izdvoje 2,23 KM, dok bezolovni benzin košta 2,19 KM.

Na "Energopetrolovim" pumpama u FBiH cijene su još više, tako da litar eurodizela košta čak 2,35 KM, za litar supera potrebno je izdvojiti 2,30 KM, dok litar bezolovnog benzina košta 2,25 KM.

Trenutne vrijednosti cijena nafte na domaćim pumpama nisu bile ovako visoke još od sredine 2008. godine, kada je za litar eurodizela bilo potrebno izdvojiti rekordnih 2,50 KM.

Istovremeno dok cijena goriva na pumpama raste, cijena gasa je u padu, tako da litar sad košta između 1,05 i 1,10 KM u zavisnosti od pumpe.

Iako se u suštini radi o sezonskom padu cijene gasa, čija je vrijednost sada u odnosu na zimski period niža za čak 20 feninga u prosjeku, ovaj pad je obradovao vozače koji ga koriste.

Radomir Vidaković, načelnik Odjeljenja za marketing i reklame "Optima grupe", objasnio je da je cijena nafte i njenih derivata direktno u vezi sa berzanskim kretanjima cijena sirove nafte.

"U ovom trenutku se veoma dobro vidi koliko je važno to što imamo domaću rafinerijsku proizvodnju, jer su cijene nafte i njenih derivata u BiH u odnosu na ostale zemlje regiona jeftinije i do 10 odsto", objašnjava Vidaković.

On je istakao da se "Nestro grupacija" trenutnom visinom cijena odrekla dijela profita, a da država na dodatno umanjenje cijena može uticati samo manjim akcizama.

Vidaković je napomenuo da se u javnosti često paušalno prave poređenja cijene goriva na pumpama i nafte na svjetskom tržištu u 2008. i 2011. godini i na osnovu toga izvode neki zaključci, objašnjavajući da se pritom zaboravlja da 2008. u cijenu goriva nije bila uključena akciza od 10 feninga za autoputeve, te se ne gledaju kursne razlike.

Dragovan Petrović, sekretar Udruženja potošača RS, rekao je da u situaciji poskupljenja goriva ne treba biti veliki matematičar pa da, kada se uporede najveće cijene barela goriva na svjetskom tržištu iz 2008. godine i sada, bude jasno da je cijena barela na svjetskom tržištu u poređenju sa sadašnjom bila za oko 30 dolara viša, uprkos čemu cijene na našim pumpama rastu.

"Očito je da u ovakvoj računici nešto ne štima, kada se distributeri nafte u priči o poskupljenju nafte pozivaju na sve više svjetske cijene", rekao je Petrović.

On je istakao da bi u situaciji konstantnog rasta cijena nafte Vlada uredbom trebalo da prati i reguliše odnos cijena nafte na svjetskom tržištu i kod nas.

Izvor Agencije