BANJALUKA – Banke u RS ostvarile su u prvom polugodištu 2014. dobit od 13,8 miliona KM, što je za 55% manje u odnosu na isti period lani, pokazuju preliminarni podaci Agencije za bankarstvo RS.

Ukupni prihodi banaka na kraju prvog polugodišta 2014. iznosili su 244,9 miliona KM sa stopom rasta od pet odsto u odnosu na isti period 2013. S druge strane, rashodi su povećani za čak 14 odsto i iznosili su 227,2 miliona maraka.

– Jedna banka poslovala je sa gubitkom od 13,8 miliona KM, a devet banaka je ostvarilo dobit od 27,6 miliona KM – naveli su u Agenciji.

Ekonomski analitičar Igor Gavran kaže da je pozitivno to što su banke zadržale dobit koja nije zanemarljiva. Međutim, razlog za zabrinutost predstavlja pitanje kako će se posljedice poplava odraziti na bankarski sektor.

– Sigurno je da veliki broj građana i privrede neće moći da vraća kredite, a s druge strane, pitanje je i koliko će banke, zbog tih problema, biti spremne da odobravaju nove zajmove – istakao je Gavran.

Kada su u pitanju nekvalitetni krediti, njihovo učešće u ukupnom kreditnom portfoliju smanjeno je za 0,25 odsto u odnosu na kraj 2013. Nekvalitetni krediti lani su činili 16,23 odsto, dok ih je na kraju šestog mjeseca ove godine bilo 15,98 odsto. Nekvalitetni krediti pravnih lica čine 18,06 odsto ukupnih kredita pravnih lica, a na kraju prošle godine bilo ih je 18,15 odsto. Nekvalitetni krediti fizičkih lica čine 12,53 odsto ukupnih kredita fizičkih lica, u odnosu na 12,97 procenata na kraju prošle godine. Gavran je istakao da bi, bez obzira na smanjenje stope nekvalitetnih kredita, oni mogli biti povećani jer veliki broj subjekata iz poplavljenih područja neće biti u mogućnosti da otplaćuje kredite.

Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, prihodi banaka od kamata i slični prihodi na kraju prvog polugodišta iznosili su 175,1 milion KM i čine 71 odsto ukupnih prihoda. Prihodi od kamata bilježe rast od tri odsto u odnosu na prvo polugodište 2013. godine.

Presjek stanja finansijskih rezultata u pogledu ostvarene dobiti pokazuje da je sa 9,21 milion KM profita u ovom segmentu prvo mjesto zauzela UniCredit Bank Banjaluka.

Odmah iza UniCredita se sa 8,9 miliona KM dobiti pozicionirala NLB Razvojna banka, dok se na trećem mjestu, s profitom od 5,05 miliona KM, našla Nova banka Banjaluka, pokazala je ovo analiza finansijskih indikatora koje su banke dostavile Banjalučkoj berzi.

Dalibor Ćubela, direktor UniCredit Bank Banjaluka, rekao je da su ostvareni polugodišnji rezultati ove banke u ovoj, izrazito teškoj, godini plod napornog rada i zalaganja zaposlenih.

„Za uspjeh koji smo postigli je veoma važan i rastući trend povjerenja klijenata i cjelokupnog tržišta u našu banku„, konstatovao je Ćubela.

On je, komentarišući rezultate koje je UniCredit banka Banjaluka zabilježila u prvom polugodištu, najavio i to da ova banka u narednom polugodišnjem periodu planira da stavi još značajniji fokus na poboljšanje kvaliteta usluge s ciljem ispunjenja očekivanja njihovih klijenata.

Pored najvišeg nivoa realizovane dobiti, UniCredit banka Banjaluka je u prvih šest mjeseci zabilježila rast aktive.

Naime, njena aktiva je sa 943,99 miliona KM, koliko je iznosila u prvom polugodištu prošle godine, narasla na 964,25 miliona KM u ovoj godini.

UniCredit Bank Banjaluka je zabilježila i rast realizovanih neto kredita, koji su u prvoj polovini ove godine bili za 49,85 miliona KM veći u odnosu na isto vrijeme prošle godine, kada su iznosili 721,78 miliona KM.

Radovan Bajić, direktor NLB Razvojne banke, komentarišući polugodišnje rezultate, rekao je da je ova banka za 18 godina svoga rada uvijek bilježila veoma stabilan kontinuitet u ostvarenoj dobiti.

„Ovo znači da smo svake godine ostvarivali rast dobiti sa neznatnim razlikama. Mi smo banka koja ima veoma konzervativan nastup kada je izdvajanje rezervacija u pitanju i upravo zbog toga ne bilježimo velike oscilacije, nijedne godine, u kvalitetu našeg portfelja“, rekao je on.

Bajić je dodao da je portfelj NLB Razvojne banke konstantan i istakao da ova banka ima prosječno najniži nivo nenaplativih kredita u RS.

„Očekujemo da ćemo imati pozitivne rezultate i na kraju godine„, konstatovao je Bajić i dodao da će ova banka i ubuduće nastaviti s realizacijom politike stabilnog i umjerenog poslovanja, u skladu sa dosadašnjim trendom.

Polugodišnji pokazatelji finansijskih izvještaja koje su banke dostavile Banjalučkoj berzi potvrdili su da se odmah iza prve „trojke“, sa 1,8 miliona KM dobiti, našla Sberbank Banjaluka, dok se odmah iza nje našla Hypo Alpe Adria banka Banjaluka sa 1,15 miliona KM profita.

Najveću aktivu među bankama koje posluju u RS i dalje ima Nova banka, a njen iznos je na kraju juna ove godine bio 1,51 milijarda KM. Ova banka je na kraju istog perioda imala i najviši iznos depozita, koji je iznosio 1,13 milijardi KM.

Na kraju prvog polugodišta, Bobar banka iz Bijeljine je jedina poslovala sa gubitkom, koji je iznosio 13,76 miliona KM. (Agencije)