BANJALUKA – Banke u Republici Srpskoj u prvom kvartalu ove godine ostvarile su 77.238.000 maraka prihoda od kamata, podaci su Agencije za bankarstvo RS.

Prema podacima Agencije, prihodi banaka od kamata u prvom kvartalu ove godine manji su za jedan odsto nego u prvom kvartalu 2010. godine.

– Prihodi po kamatama i slični prihodi u prvom kvartalu prošle godine iznosili su 77,69 miliona maraka – ističu u Agenciji.

Direktor Agencije za bankarstvo Slavica Injac kaže da su prihodi od kamata najveći prihodi banaka, ali da i one plaćaju kamate.

– Finansijski rezultati banaka u RS trenutno nisu takvi da pokazuju da banke imaju visoku zaradu. One još uvijek imaju visok nivo nenaplativih potraživanja i loših kredita. Taj nivo se ne povećava istim intenzitetom kao prošle godine, ali banke još uvijek imaju velike troškove po tom osnovu – istakla je Injac.

Prosječna efektivna kamatna stopa na ukupne kredite u RS niža je za 0,45 odsto u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period lani. Prosječne efektivne kamatne stope na kratkoročne kredite u prvom kvartalu 2011. godine niže su za 0,23 odsto, a na dugoročne kredite za 0,56 procentnih poena, gledano u odnosu na prvi kvartal 2010. godine.

– Prosječne efektivne kamatne stope na dugoročne stambene kredite su takođe niže za 0,18 odsto – istakli su u Agenciji.

Injac kaže da veliki uticaj na visinu kamata imaju kamate Investiciono-razvojne banke RS.

– Pitanje visine kamata je veoma kompleksno i zavisi od niza faktora. Kamate u RS i BiH su nešto niže nego u Srbiji, a više nego u Hrvatskoj i one zavise od opšteg stanja ekonomije jedne zemlje i njenog rizika. Kamate jesu malo niže, što je dobar pokazatelj, ali je teško prognozirati kako će se one kretati u idućem periodu – istakla je Injac.

Kamate

Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, prosječne ponderisane kamatne stope na kratkoročne kredite u 2010. godini bile su 10,06, dok su u prvom kvartalu ove godine         9,83. Kada su u pitanju kamate na dugoročne kredite, za privredu ove godine iznose 8,2 i za 0,6 odsto su manje nego lani, dok za stanovništvo iznose 9,4 i manje su za 0,4 odsto nego u istom periodu lani.

Izvor Glas Srpske