BANJALUKA – Predstavnici komercijalnih banaka u BiH pozitivno su se izjasnili prema većini prijedloga za ublažavanje položaja klijenata čiji su krediti vezani uz švajcarski franak, koje je nedavno utvrdio Stalni odbor za finansijsku stabilnost.

Banke će svojim klijentima koji imaju kredite vezane uz švajcarski franak ponuditi opciju da se fiksira kurs u iznosu 1,5678 KM za jedan franak, koji je važio 31. decembra 2010. godine, a takođe će smanjiti kamatnu stopu za jedan procentni poen svima koji imaju stambene kredite izražene u švajcarskoj valuti – saopšteno je nakon sastanka Stalnog odbora za finansijsku stabilnost u Banjaluci.

Predloženi balon bi sadržavao razliku rate od fiksiranog kursa u odnosu na tekući. Za period balona, koji bi trajao tri godine, predložena kamatna stopa bi iznosila 3,95 odsto i tada bi bila naplaćivana samo kamata.

Tokom trajanja balona klijenti će, takođe, imati opciju da, u slučaju promjene situacije, zamijene svoje balon kredite za kredite sa valutnom klauzulom u evro.

Agencije za bankarstvo Federacije BiH i Republike Srpske će klasifikovati restrukturisane kredite građana kao zdravu aktivu.

Banke će ovu ponudu u pisanoj formi poslati svakom klijentu i stvar je klijenta da li će je prihvatiti.

Uskoro će na veb stranicama banaka biti kreditni kalkulator, kojim će klijenti moći da izračunaju efekte ovog modela.

Hypo Alpe Adria banka, koja učestvuje sa 99,6 odsto u ukupnom plasmanu kredita vezanih za franak, saopštila je da je svojim klijentima do sada pružala dva moguća riješenja problema za korisnike CHF kredita, a to je reprogram kredita ili konverzija istih u kredite s valutnom klauzulom u EUR.

Kako se navodi u saopštenju, reprogram kredita se vrši na temelju Odluka lokalnih regulatora o reprogramu kreditnih obaveza.

“Odluka svakog klijenta jeste individualna i svaki klijent slobodno bira da li će uzeti jednu od pruženih opcija ili će i dalje čekati eventualnu korekciju vrijednosti CHF-a“, ističe se u saopštenju i dodaje , ” da vijesti koje dolaze iz regiona, ali i cijele Evrope ukazuju na prisutnost problema vezanog za kreditne linije u CHF-u u cijelom našem okruženju“, navode u Hypo bankama Banjaluka i Mostar.

.

Kada su banke 2007. godine u svoju ponudu uvele ovu kreditnu liniju bila je najpovoljnija na tržištu, korisnici bankarskih usluga su je rado koristili i u tom periodu ova kreditna sredstva ostvarila su veliki privredni podsticaj te pozitivno uticala na otvaranje novih radnih mjesta.

“Rast CHF-a, posebno u proteklim mjesecima izazvao je slične probleme svim klijentima koji su realizovali kredite u ovoj valuti. Stalni odbor za finansijsku stabilnost BiH, banke i klijenti, zajedno sarađuju, pokušavajući da pronađu najbolje riješenje kako za klijente i njihove anuitete, tako i za banke i okruženje u kojem posluju“, ističe se u saopštenju.

U saopštenju se navodi da je tim Hypo Alpe Adria banke intenzivno radio u proteklom periodu s ciljem iznalaženja najboljeg puta do izlaska iz tereta previsokih rata za svoje klijente, te da su nove opcije koje će ova banka ponuditi rezultat napora usmjerenog ka rješenju problema koji je rastao zajedno sa produbljivanjem krize čiji uzrok nije u

Hypo će svojim klijentima već od 1. novembra ponuditi u stvarnoj realizaciji dodatne olakšice i nove mogućnosti kako bi što lakše prebrodili ovo krizno razdoblje. I dalje će ostati u ponudi mogućnost konverzije s valutnom klauzulom u EUR sa ili bez prolongacije roka otplate. Naredna mogućnost je odlaganje plaćanja dugovanja sa ili bez prolongacije i prolongacija roka otplate kao takva je opcija koja može da se koristi samostalno. Opcija Banke je i mogućnost prijevremenog plaćanja duga u cijelosti ili jednog njegovog dijela.

Iz Hypo banke ističu da će nova akcija pod imenom “Balon” biti dostupna stanovništvu, a sam koncept podrazumijeva dobro promišljen način plaćanja rata kredita uz fiksiran kurs CHF-a.

Hypo će se svim klijentima obratiti dopisom i omogućiti svim zainteresovanima za Balon opciju potpisivanje Aneksa ugovora do kraja 2011. godine. Realizacija svim potpisnicima Aneksa bit će izvršena od 1. oktobara 2011. godine.

Kako ističu iz Hypo banke, “Balon” akcija klijentima će omogućiti da preostali iznos kredita obračunaju po fiksnom kursu od 1.5678 KM u odnosu na CHF. To u praksi znači da će mjesečni anuitet klijenti isplaćivati u iznosu koji su plaćali do 31.decembra 2010. godine.

Nakon isteka Ugovora o prihvatanju uslova “Balon” akcije banka će predložiti način isplate razlike nastale između iznosa kredita po fiksnom Balon kursu i kursa CHF-a na dan potpisivanja ukoliko razlika bude postojala. Balon akcija će trajati tri godine.

Posebna pogodnost za sve klijente banke koji imaju stambeni kredit u CHF valuti je dodatno sniženje kamate za jedan odsto u periodu trajanja Balon akcije.

.

„Hypo Alpe Adria banka je formirala specijalne timove, investirala u potrebnu infrastrukturu i informaciono tehničku podršku projektu zvanom Balon, te isti testirala kako bi svi zainteresovani klijenti u što kraćem roku riješili problem uzrokovan globalnom finansijskom ekonomskom krizom. Testiranja se i dalje sprovode da bi do 1. novembra imali konačno tehničko rješenje spremno za sprovođenje Balona. Sve svoje resurse stavićemo na raspolaganje klijentima jer i nama je u interesu da poslovanje traje što duže i to na obostrano zadovoljstvo jer svaka banka raste sa zadovoljnim klijentima i razvija svoje poslovanje u skladu sa porastom njihovog zadovoljstva uslugama banke“, istakli su direktori Hypo Alpe-Adria-Bank a.d. Banja Luka Samuel Vlčan, i Hypo Alpe-Adria-Bank d.d. Mostar , Mihael Fogt.

Banka će se svakom klijentu obratiti pismeno, a prioritetno će biti riješeni zahtjevi naših lojalnih klijenata. Tom prilikom će se klijentima dostaviti detaljnije informacije o realizaciji Balona, kao i ostalih prijedloga.

Udruženje građana “Franak” iz Sarajeva upozorilo je, pak, da od preporuka za ublažavanje položaja dužnika koji su kredite podigli u švajcarskim francima, koje je donio Stalni odbor za finansijsku stabilnost, korisnici kredita neće imati bilo kakve koristi, osim što bi, eventualni ugovoreni `balon odnos` produžio njihovu agoniju i dužničko ropstvo.

Preporuke nemaju snagu pravnog okvira koji bi trebalo da uredi ugovorne odnose između korisnika kredita i banke, a nije određeno ni na koje se kreditne dužnike odnose, s obzirom da je najznačajniji dio ugovora zaključen prije donošenja Zakona o deviznom poslovanju FBiH 2010. godine čijim je članom 5 dopušteno ugovaranje u devizama – navode iz Udruženja.

Takođe, bankama kreditorima nije preporučeno da preispitaju pravnu osnovanost obračunavanja anuiteta u švajcarskim francima za ugovore koji su zaključeni prije donošenja Zakona o deviznom poslovanju FBiH /avgust 2010./, niti je entitetskim ministarstvima finansija preporučeno utvrđivanje zakonitosti rada banaka i osnovanosti žalbi korisnika kredita.

Udruženje “Franak” od Stalnog odbora za finansijsku stabilnost traži i očekuje provođenje kontrole zakonitosti rada banaka u smislu mogućnosti ugovaranja dugoročnih kredita fizičkim i pravnim licima u švajcarskim francima, čija namjena je suprotna Zakonu o deviznom poslovanju FBiH za sve ugovore zaključene do 5. avgusta 2010. godine.

 

Udruženje “Franak” takođe traži da nadležne entitetske agencije za bankarstvo i entitetska ministarstva finansija utvrde ništavne ugovorene devizne klauzule.

“Traži se da se za sve ugovore zaključene do 5. avgusta 2010. godine bankama naloži obračun anuiteta u skladu sa članom 16 Zakona o deviznom poslovanju FBiH, a u skladu sa principima savjesnosti i poštenja, ravnopravnosti strana u obveznom odnosu, odnosno principima jednake vrijednosti davanja i zabrane prouzrokovanja štete”, navodi Udruženje “Franak”.

Izvor Agencije