BEOGRAD – Banke u Srbiji u oktobru su raspolagale sa ukupno 27,475 milijardi evra, ali su bile veoma oprezne u davanju kredita, saopšteno je iz Narodne banke Srbije (NBS).

U saopštenju se navodi da banke u ovom trenutku imaju više nego dovoljno slobodnih sredstava.

U oktobru je 37,72 odsto aktive banaka bilo likvidno, a nedostatak „kvalitetne“ tražnje predstavlja glavni ograničavajući faktor rasta kreditne aktivnosti, pogotovo u sektoru privrede.

Od ukupne svote novca i kapitala kojom su banke raspolagale, više od jedne trećine ili 9,2 milijarde evra plasirano je u vidu kredita privredi, a nešto više od jedne petine, odnosno šest milijardi evra stanovništvu.

Devizni depoziti u oktobru su vrijedili 10,23 milijarde evra, a kapital i rezerve 5,08 milijardi evra, obaveze prema inostranstvu 3,59 milijardi evra, avista depoziti 2,1 milijarde evra, dinarski štedni i oročeni depoziti 1,55 milijardi evra i depoziti države 451 milion evra.

„Mjesečne promjene kod pojedinih pozicija aktive banaka ukazuju na promjene u poslovnim politikama banaka, na primjer više kredita privredi ili stanovništvu, dok kod pojedinih pozicija pasive ukazuju na promjene u izvorima za finansiranje kreditnih aktivnosti“, navode iz NBS-a.

Javna preduzeća u oktobru su u bankama na računima imala ukupno 58,4 milijarde dinara, a ostala preduzeća 414,9 milijardi dinara.

NBS ocjenjuje da će dalji rast bankarskog sektora u Srbiji u 2015. godini zavisiti od povećanja vrijednosti depozita stanovništva i privrede, povećanja vrijednosti kapitala postojećih banaka, kao i od ulaska novih banaka u Srbiju.

U saopštenju se napominje da iskorišćenost paketa državnih subvencija u 2014. godini ukazuje da potencijal za finansiranje privrede postoji, ali da su kriterijumi banaka u smislu spremnosti za preuzimanje rizika izuzetno visoki.

Iz NBS-a ističu da promjena percepcije rizičnosti plasiranja sredstava, prije svega privrednim društvima u Srbiji, može biti ključni faktor rasta kreditne aktivnosti bankarskog sektora.

„Neophodno je istaći da će zaustavljanje daljeg rasta problematičnih kredita, odnosno kredita u docnji i rješavanje njihovog postojećeg nivoa biti preduslov za dalji kreditni rast“, navodi se u saopštenju. (Agencije)