BANJALUKA – Tromjesečni bruto domaći proizvod (BDP) Republike Srpske u trećem tromjesečju ove godine imao je realnu stopu rasta od dva odsto u odnosu na isti period 2009. godine, što je u poređenju sa zemljama u regionu, poslije Srbije, najveći rast.

Direktor Zavoda za statistiku RS Radmila Čičković rekla je juče na konferenciji za novinare u Banjaluci, predstavljajući rezultate analize procijenjene stope realnog rasta tromjesečnog BDP-a, obračunatog po proizvodnom pristupu, što je prva ovakva analiza u RS i BiH, da su i zemlje u okruženju u trećem tromjesečju imale realnu stopu rasta BDP-a.

– Rast u Srbiji iznosio je 2,1 odsto, Hrvatskoj 0,2, Makedoniji 1,3 i Sloveniji 1,7 odsto – rekla je Čičkovićeva.

Prema podacima Zavoda, najveći realni rast ostvaren je u području prerađivačke industrije i to od 10,7 odsto.

– Rast od 8,6 odsto zabilježen je i u trgovini na veliko i malo, hotelima i restoranima 7,6 odsto, a u području saobraćaja, skladištenja i komunikacija 4,7 odsto – navodi se u izvještaju.

Najveća negativna stopa realnog rasta zabilježena je u područjima proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom i vodom i to 13,2 odsto.

– Negativan rast imala je oblast građevinarstva 12,3 odsto, vađenje ruda i kamena 2,4 i finansijsko posredovanje 1,7 odsto – naveli su iz Zavoda.

Član Udruženja ekonomista Republike Srpske "SWOT" Marijana P. Milić kaže da je rast tromjesečnog BDP-a pozitivan pomak u poređenju sa prethodnim periodom.

– Srpska je prošle godine zabilježila najmanji pad BDP-a, pa kada uzmemo u obzir da je u zemljama u regionu zabilježen manji rast u trećem tromjesečju, može se reći da je rast od dva odsto pozitivan. Ipak, u zemljama u razvoju ekonomskim rastom smatra se stopa rasta BDP-a od bar šest odsto – rekla je Milićeva.

Ona je dodala da je dobro što je rast ostvaren u područjima koja procentualno čine veliki dio BDP-a.

Milićeva je istakla da bi prema procjenama za ovu godinu očekivani rast bruto društvenog proizvoda trebalo da bude 0,7 odsto u odnosu na 2009. godinu.

U 2009. godini Republika Srpska imala je pad BDP-a za oko tri odsto u odnosu na godinu ranije.

BDP u prošloj godini iznosio je 8,22 milijarde ili 5.730 maraka po stanovniku.

Najznačajnije učešće u BDP-u od 12,2 odsto imale su trgovina i poljoprivreda sa 11,2 odsto.

Najveći realni rast po područjima djelatnosti zabilježen je kod finansijskog posredovanja i to 17,5 odsto, dok je negativnu stopu rasta imala oblast vađenja ruda i kamena za 10,4 odsto.

Izvor Glas Srpske