BANJALUKA – Bruto domaći proizvod (BDP) Republike Srpske u posljednjem kvartalu 2010. godine imao je pozitivnu stopu rasta od 1,4 odsto u odnosu na isti period 2009. godine, podaci su Zavoda za statistiku RS.

Prema podacima Zavoda, u četvrtom tromjesečju 2010. godine najveći rast ostvaren je u oblasti vađenja ruda i kamena i to 11,3 odsto i proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, gasom i vodom za 11 odsto.

– Pozitivna stopa rasta bruto dodate vrijednosti zabilježena je i u trgovini na veliko i malo, prerađivačkoj industriji, ugostiteljstvu, u oblasti saobraćaja, skladištenja i komunikacije – navodi se u izvještaju Zavoda.

S druge strane, negativna stopa rasta evidentirana je u tri oblasti, a najveći pad zabilježen je u građevinarstvu, čak 17,2 odsto.

– U poljoprivredi, lovu i šumarstvu ostvarena je negativna stopa od minus četiri odsto, dok je u finansijskom posredovanju iznosila minus 0,1 odsto – navodi se u ovom izvještaju.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Vujo Vukmirica kaže da je rast stope BDP-a pozitivan trend, posebno u uslovima u kojima se trenutno privređuje.

– U Hrvatskoj je ovaj procenat znatno niži i kreće se oko nule, dok je u Srbiji rast približno isti kao naš, tako da je ovo dobar pokazatelj. S druge strane, četvrti kvartal je sam po sebi period kada su smanjene ekonomske aktivnosti – kazao je Vukmirica.

Direktor Ekonomskog instituta Banjaluka Duško Jakšić kaže da bi RS cijelu prošlu godinu mogla da završi sa rastom od između 0,5 i jedan odsto.

– Najbitnije je da je zaustavljen pad. Najavom novih investicija ovaj rast trebalo bi da bude nastavljen i u ovoj godini. Planirani rast BDP-a u 2011. iznosi tri odsto i mislim da je to najmanje što moramo imati. Što prije moramo imati stope rasta od pet, šest pa i sedam odsto – kazao je Jakšić.

U 2009. godini Republika Srpska imala je pad BDP-a za oko tri odsto u odnosu na godinu ranije. BDP u 2009. godini iznosio je 8,22 milijarde ili 5.730 maraka po stanovniku.

Građevinarstvo

Vukmirica je istakao da je građevinski sektor u svim zemljama zabilježio pad.

– S obzirom na to da je naše građevinarstvo u velikoj mjeri orijentisano na stanogradnju, koja je u proteklom periodu zaustavljena, taj pad sasvim je očekivan – naglasio je Vukmirica.

Izvor Agencije