ŽENEVA/BANJALUKA – BiH i dalje je najnekonkurentnija država u Evropi uprkos napretku za sedam pozicija na globalnoj ljestvici konkurentnosti, pokazao je novi godišnji izvještaj Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) za 2010/2011. godinu.

BiH se po nivou konkurentnosti našla na 102. poziciji sa 3,7 poena od mogućih sedam među 139 rangiranih država svijeta, dok je prošle godine zauzimala 109. mjesto sa 3,5 bodova.

Među zemljama regiona, najbolje rangirana je Slovenija, iako je pala sa 37. na 45. mjesto, a prati je Crna Gora, koja je skočila sa 62. na 49. mjesto, što je jedan od najvećih pomaka u svijetu. Hrvatska je uz pad za pet pozicija zauzela 77. mjesto, Makedonija je uz rast za pet mjesta sada 79, Albanija uz napredak za osam pozicija na 88. mjestu, a Srbija uz silazak za tri pozicije na 96.

Najslabije ocjene u 12 analiziranih oblasti konkurentnosti BiH je dobila za efikasnost robnog tržišta (na 127. mjestu), zatim institucija (126) i inovacija (120), dok smo najbolje ocijenjeni za makroekonomsku stabilnost (81), tehnološku pismenost (85), te visoko obrazovanje i trening (88).

Indikativno je da smo u desetak od stotinak područja smješteni, ne samo na evropsko, već i svjetsko dno, kao što su transparentnost vladinih politika, etičke navike preduzeća, zaštita interesa manjinskih akcionara, kvalitet ukupne infrastrukture (putevi, luke i aerodromi), "odliv mozgova", te efikasnost pravnog okvira u rješavanju sporova.

Sa druge strane, na vrhu svjetske ljestvice pozicionirani smo u područjima uticaja opasnih zaraznih bolesti (malarija i HIV) na poslovne aktivnosti, a vrlo visoke nivoe imaju i prakse zapošljavanja i otpuštanja, te niska inflacija i ukupna poreska stopa.

Ekonomski analitičari kažu da analiza Svjetskog ekonomskog foruma prilično realno detektuje brojne slabosti domaće poslovne konkurentnosti, kao i pojedine dobre strane.

"To je objektivna situacija u kakvoj nas vide poslovni ljudi i investitori u svijetu, sviđalo se to nama ili ne. Možda može da raduje to što smo napredovali sa 109. na 102. mjesto u svijetu, ali to ne znači mnogo ako smo ostali zadnji u Evropi", ističe Goran Radivojac, profesor na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci.

Komentarišući pojedina područja u kojima smo najlošije rangirani, Radivojac je rekao da je izuzetno slaboj zaštiti prava manjinskih akcionara uveliko doprinijela sama priroda akcionarstva u BiH, koja je obavljana preko besplatno dijeljenih vaučera građanima u RS, odnosno sertifikata u FBiH.

"Što se tiče infrastrukture, neki će se začuditi da smo baš toliko loše ocijenjeni, ali to dolazi iz različite percepcije. Našim ljudima ‘dobar put’ označava cestu koja nema udarnih rupa, dok na Zapadu gledaju brzinu i kvalitet putovanja, što se direktno odnosi na dužinu autoputeva kojih mi nemamo", kaže Radivojac.

On ističe da su za značajnije povećanje ekonomske konkurentnosti BiH, prvo u regionalnim, a zatim i širim okvirima, potrebne korjenite suštinske reforme.

Švajcarska lider, Švedska pretekla SAD

Švajcarska je, i u novom rangiranju WEF-a, ostala najkonkurentnija zemlja svijeta, zahvaljujući svom visokom kapacitetu za inovacije i sofisticiranoj poslovnoj kulturi.

SAD su, pak, pale sa drugog na četvrto mjesto, nakon što su lani izgubile vodeću poziciju, zbog povećanih makroekonomskih neuravnoteženosti, slabljenja javnih i privatnih institucija i zabrinutosti zbog stanja na finansijskim tržištima te zemlje. U top pet država po konkurentnosti nalaze se još Švedska, Singapur i Njemačka.

Među velikim privredama u usponu Kina je na 27. mjestu popevši se za dvije pozicije, dok se Rusija spustila sa 51. na 63. mjesto.

Najnekonkurentnije zemlje svijeta obitavaju u Africi – Čad, Angola, Burundi, Zimbabve i Mauritanija.

Izvor Nezavisne novine