BANJALUKA – BiH je izbačena sa ovogodišnje liste poznatog Svjetskog ekonomsko-političkog foruma (WEF) u Davosu. Iz WEF-a navode da je osnovni razlog udaljavanja BiH sa poznate rang-liste konkurentnosti zemalja svijeta visok stepen nepostojanosti rezultata istraživanja, koje im BiH prosljeđuje tokom protekle četiri godine.

Sličan slučaj je zabilježen i u Ekvadoru, zbog čega je i ova zemlja isključena sa ovogodišnje liste.

U nastavku obrazloženja WEF-a se navodi da će s ciljem što skorijeg povratka BiH i Ekvadora na njihovu listu ubuduće nastojati bliže sarađivati s partnerskim institutima u obje zemlje kako bi poboljšali pouzdanost podataka.

„Podaci zasnovani na kvantitativnim i kvalitativnim analizama, a koje smo dobili iz BiH i Ekvadora, značajno odstupaju od istorijskih trendova, a nedavni razvoji događaja u ovim zemljama ne opravdavaju ovako velika odstupanja, koja su primijećena“, navodi se dalje u obrazloženju WEF-a.

Podsjećanja radi, BiH je prošle godine bila na 87. poziciji ove liste.

Što se tiče zemalja iz regiona, ove godine je Slovenija pala sa 62. na 70. mjesto, Srbija je napredovala sa 101. i dosegla 94. mjesto. Hrvatska je sa prošlogodišnjeg 75. mjesta pala na 77. mjesto. Crna Gora je na 67. poziciji, što je ujedno i njena prošlogodišnja pozicija.

Poslovanje u Srbiji, između ostalog, usporavaju neefikasna birokratija, slab pristup finansijskim sredstvima i korupcija, prenijeli su beogradski mediji.

Hrvatska je ove godine na skali konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma pala na 77. mjesto i trenutno se nalazi na dnu među evropskim zemaljama u razvoju. Nakon što je prošle godine napredovala s 81. na 75. mjesto, na novoj listi Hrvatska je pala na 77. mjesto s prosječnom ocjenom 4,13.

U toj grupi ispred Hrvatske su Litvanija, Poljska, Turska, Bugarska, Rumunija, Mađarska, Makedonija i Crna Gora, dok su iz nje samo Srbija i Albanija, prenose hrvatski mediji.

Da bi napredovala, Hrvatska će morati nastaviti s jačanjem institucionalnog okvira i podsticati efikasnost tržišta robe i usluga, navodi se u izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma.

Prema izjavama poslovnih ljudi, navodi se u izvještaju, na hrvatskom tržištu dominira nekoliko kompanija, a porezi predstavljaju teret, mada su niski u međunarodnoj komparaciji.

Država će bi trebalo da se koncentriše na jačanje svog makroekonomskog okruženja, koje je i dalje opterećeno relativno visokim budžetskim deficitom, navodi se u izvještaju.

Među 10 najkonkurentnijih u svijetu ove se godine nalaze sve zemlje koje su i lani bile tako visoko plasirane, no drugim redoslijedom. Švicarska je zadržala titulu najkonkurentnijeg svjetskog gospodarstva šestu godinu zaredom, zahvaljujući učinkovitosti, inovativnosti i makroekonomskoj stabilnosti. Kao rizik konkurentnosti Švicarske, u izvješću se navode poteškoće kompanija i institucija u pronalaženju talentiranih ljudi nužnih za zadržavanje visoke inovativnosti.

Kao i lani, iza Švicarske slijedi Singapur, dok su se na treće mjesto probile Sjedinjene Američke Države, koje su lani bile na 5. mjestu.  Finska je pala s lanjskog 3. na 4. mjesto, a slijedi Njemačka, koja je skliznula s lanjskog 4. mjesta, dok je na 6. mjestu Japan, koji je napredovao tri mjesta. Hong Kong je zadržao 7., a Nizozemska 8. mjesto, dok je Velika Britanija napredovala s lanjskog 10. na 9. mjesto. Na 10. mjestu ove je godine Švedska, koja je lani bila na 6. mjestu. (Agencije)