SARAJEVO – Grafička industrija u BiH prošle godine uvezla je 71 milion KM raznih repromaterijala, a izvezla svega 10 miliona KM što govori da ova grana privrede značajno doprinosi spoljnotrgovinskom deficitu BiH, rekao je predsjedavajući Grupacije grafičke industrije Spoljnotrgovinske komore BiH Fehim Škaljić.

On je istakao da je razlog za ovoliki uvoz što BiH ne proizvodi ništa od reprodukcijskog materijala za štamparstvo, što se ne pokušava tražiti supstitut na lokalnom tržištu, što se uvozi i oprema koja se servisira u zapadnim zemljama.

“Na početku ove godine u prva dva mjeseca došlo je do osjetnog pada proizvodnje. Januar i februar su bili katastrofalni mjeseci, mart i april bilježe rast, ali se u isto vrijeme pojavljuje turbulencija na tržištu repromaterijala”, rekao je Škaljić novinarima.

Prema njegovim riječima, sve ovo, kao i nelikvidnost preduzeća u BiH koja se očekuje tokom ove godine, može dovesti do ugroženosti jednog broja radnih mjesta u grafičkoj industriji.

Da bi prevazišli sve ove probleme sa kojima se suočava grafička industrija u BiH, Škaljić je rekao da će pokušati unutar Grupacije da se dogovore na koji način da ne budu jedni drugima nelojalna nekonkurencija, te da u periodu preživljavanja ne idu ispod realne tržišne cijene.

“S druge strane, potrebno je da se organizovano nastupa putem komorskog sistema i ekonomsko-socijalnog vijeća i udruženja poslodavaca, te fiskalni okvir za štamparstvo svesti u razumnu mjeru”, istakao je Škaljić.

On navodi da je i u BiH štampanje knjiga, novina i svega onoga što je potrebno jednoj civilizovanoj državi, opterećeno sa istim PDV-om kao i duvan i druge stvari, što nije u mnogim zemljama u okruženju.

Škaljić smatra da će do kraja godine u grafičkoj industriji doći do povećane potrebe za poslom, ali da će biti problema u naplati.

On je naveo da ova grafička industrija zapošljava oko 4 500 radnika i učestvuje u bruto društvenom proizvodu BiH sa 0,4 odsto, a od ukupnog broja zaposlenih u BiH grafička industrija učestvuje sa 0,6 odsto.

Na današnjem sastanku Grupacije dekan Grafičkog fakulteta u Kiseljaku Salim Ibrahimefendić govorio je o značaju i ulozi ovog fakulteta u procesu edukacije kadrova za potrebe grafičke industrije BiH, a o putevima grafičke djelatnosti u trendu razvoja grafičke tehnologije voditelj studija na ovom fakultetu magistar Amra Tuzović.

Izvor Agencije