SARAJEVO – U Sarajevu su okončani trodnevni pregovori o zaključivanju Sporazuma o slobodnoj trgovini između BiH i Evropskog udruženja slobodne trgovine (EFTA), koje čine Švajcarska, Lihtenštajn, Norveška i Island.

U prvom krugu pregovora razmatran je prijedlog nacrta teksta Sporazuma, koji je dostavio Sekretarijat EFTA, a na koji je BiH dala brojne prijedloge i dopune radi njegovog prilagođavanja interesima BiH.

Primjedbe su se odnosile na oblast antidampinga, primjenu opštih zaštitnih mjera, bilateralnih zaštitnih mjera, subvencija i kompenzatornih mjera, uključivanje klauzule o nestašici u sporazum, kao i redefinisanje nekih dijelova koji se odnose na implementaciju i rješavanje sporova.

Usaglašeno je da trgovina osnovnih poljuprivrednih proizvoda bude pokrivena bilateralnim sporazumima između pojedinih zemalja EFTA i BiH, koji će biti predmet pregovora tek u narednoj fazi.

Obje strane su izrazile zadovoljstvo tokom i rezultatima prvog kruga pregovora, saopšteno je iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Dogovoreno je da naredni krug pregovora bude ponovo održan u Sarajevu, u drugoj polovini maja, kada će se ponovo razmatrati dijelovi Sporazuma gdje je BiH strana predložila izmjene i dopune teksta sporazuma, a za koje je EFTA strana iskazala potrebu za dodatnim internim konsultacijama.

Predviđeno je da se u toku naredne runde pregovora održe ekspertski sastanci za pojedine oblasti kao što su: poljoprivreda, trgovinske olakšice i zaštita intelektualnog vlasništva, kao i o carinskim koncesijama, koje su sastavni dio sporazuma o slobodnoj trgovini između BiH i EFTA.

BiH je predvodio pomoćnik ministra za međunarodne trgovinske odnose u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Midhat Salić, a EFTA predstavnik Državnog sekretarijata za ekonomske odnose Švajcarske Hanspeter Čeni, uz prisustvo predstavnika svih zemalja članica EFTA i Sekretarijata EFTA.

Sporazum o slobodnoj trgovini, uključujući njegove anekse i protokole, obuhvata trgovinu robom uključujući industrijske proizvode, ribu i ostale morske proizvode, te prerađene poljoprivredne proizvode, zaštitu prava intelektualnog vlasništva, investicije, usluge i javne nabavke, pitanja trgovine i održivog razvoja uključuju i primjenu međunarodnih standarda u oblasti zaštite okoline i zaštite na radu, pitanja implementacije sporazuma i rješavanje sporova.

Izvor Agencije