BIJELJINA – Preduzeća koja obuhvata Područna privredna komora Bijeljina sa kojima je uspostavljen kontakt pretrpjela su u poplavama između 15 i 20 miliona maraka direktne štete, pokazuju preliminarne procjene firmi koje su bile poplavljene.

Predsjednik Područne privredne komore Bijeljina Mihajlo Vidić rekao je da su poplave na području koje pokriva ova komora izazvale najveću štetu u Bijeljini, mada ni ostale opštine nisu bile pošteđene.

– Preliminarne procjene na osnovu kontakata sa firmama i poslije obilaska preduzeća do kojih se moglo doći govore da je pričinjena ogromna materijalna šteta kako na gotovim proizvodima, tako i na proizvodnim pogonima, mašinama i opremi – kazao je Vidić.

Područnoj privrednoj komori Bijeljina do sada je prijavljeno 36 preduzeća koja su pretrpjela štetu. Među onima koja su najviše pogođena su Poljoprivredno dobro "Semberija", koje je štetu procijenilo na pet miliona maraka, te "Boksit" Milići i "Raševići", sa štetom od oko milion KM.

U Mesnoj industriji "ZP Komerc" procijenjena šteta na gotovim proizvodima, pogonima i objektima iznosi 500.000, a u "BMD" Janja oko 100.000 maraka. Značajnu štetu pretrpjelo je preduzeće "Meridijana", koje se bavi drvopreradom. Ovo preduzeće je kompletno potopljeno, voda je raznijela robu, a od oko 7.000 kubnih metara oštećeno je više od 20 odsto. Kod preduzeća Finalna obrada drveta iz Šekovića potopljene su hale i skladište, oštećene su sušare, a voda je odnijela više od 300 kubnih metara elemenata i građe, trupaca i transportnih sredstava. Veliki broj preduzeća i dalje je pod vodom, tako da će konačna šteta biti još veća.

Govoreći o mjerama za pomoć privrednicima Vidić je rekao da je, prije svega, neophodan moratorijum na otplatu kredita za područja zahvaćena poplavama, ali i stvaranje uslova da se dio novih sredstva koja se eventualno dobiju iz planiranog fonda solidarnosti usmjeri u obrtna sredstva i obezbjeđenje neophodnih sirovina u prehrambenoj industriji i proizvodnji stočne hrane.

– S obzirom na obim poplava u ravničarskim dijelovima u Bijeljini sigurno je uništeno od 70 do 80 odsto poljoprivredne proizvodnje – kazao je Vidić.

On je istakao da su radnici angažovani na čišćenju svojih domova i preduzeća i da do sada nije bilo otpuštanja.

– Tek za neko dogledno vrijeme će se vidjeti koliko će kapaciteta biti stavljeno u pogon, od čega će zavisiti i koliko će radnika ostati bez posla – kazao je Vidić. (Glas Srpske)