BANJALUKA – Zaposleni u Republici Srpskoj prošle godine zbog bolesti nisu bili na poslu čak 1,7 miliona radnih dana, a prosječno trajanje bolovanja iznosilo je 12,3 radna dana.

Ovaj bilans otkriva statistika Fonda zdravstvenog osiguranja RS, u kojoj su naveli da je i pored velikog broja izostanaka sa radnih mjesta u Srpskoj nizak procenat odsutnosti sa posla zbog bolovanja u odnosu na zemlje regiona. U Srbiji je lani zbog bolovanja izgubljeno čak 42,5 miliona, a u Hrvatskoj oko 29 miliona radnih dana.

Prema podacima Fonda zdravstva RS od oko 290.000 zaposlenih u Srpskoj svaki mjesec je u prosjeku na bolovanju bilo oko 10.000 radnika. Statistika otkriva da na 100 radnika dva zaposlena dnevno odsustvuju sa posla, a da godišnje svaki radnik provede prosječno sedam dana na bolovanju

Poslodavci, koje radnička bolovanja najviše pogađaju, smatraju da je stopa u Srpskoj ipak visoka i da zbog toga imaju velike gubitke.

– Zemlje u okruženju imaju i više zaposlenih radnika i ne vjerujem da je kod nas stopa odsustva sa posla zbog bolovanja najniža – istakao je predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić.

Fond zdravstva RS nadoknađuje platu radnika za vrijeme bolovanja koja su duža od 30 dana.

– Primanja za vrijeme trajanja privremene nesposobnosti za rad do 30 dana nadoknađuje poslodavac – kazali su Fondu.

Poslodavci kažu da upravo zbog tih rokova u većini slučajeva troškovi bolovanja padaju na njihov račun.

– Veliki broj radnika odsustvuje sa posla uzimajući bolovanja kraće od 30 dana, koja idu na teret poslodavca. Svako odsustvo radnika sa posla je trošak za poslodavca – rekao je Milić.

On tvrdi da veoma često ljekari porodične medicine radnicima prekidaju bolovanje samo nekoliko dana prije isteka 30 dana, da bi troškovi bili ispostavljeni poslodavcu.

– Poslije nekoliko dana pauze istom radniku ponovo otvaraju bolovanje. Kada je riječ o bolovanjima, poseže se za raznim spekulacijama koje idu na štetu poslodavaca – kazao je Milić.

U Fondu zdravstva, međutim, tvrde da nisu utvrđene zloupotrebe prilikom otvaranja bolovanja.

– U prvih devet mjeseci ove godine Fond je primio 55 zahtjeva za provjeru opravdanosti bolovanja. U kontrolama koje smo sproveli nisu utvrđene zloupotrebe – rekli su u Fondu zdravstva RS.

U Fondu zdravstva su istakli da porodični ljekar u privatnoj zdravstvenoj ustanovi njihovim osiguranicima može da otvori bolovanje do 30 dana, a da izostanak sa posla duže od tog perioda odobrava komisija Fonda.

Među najčešćim uzrocima zbog kojih su zaposleni odlazili na bolovanje su povrede na radu i trovanje, a u vrhu liste su i bolesti mišićno-koštanog sistema i duševni poremećaji.

Izvor Agencije