BANJALUKA – Viceguverner Centralne banke BIH Radomir Božić kazao je da kamatne stope komercijalnih banaka ove godine u odnosu na kraj 2009. godine bilježe blagi pad, iako postoje određena odstupanja u odnosu na ovaj trend.

Prema podacima sa kojima raspolaže CB BiH, prosječne kamatne stope na dugoročne kredite stanovništvu, s valutnom klauzulom, u julu iznosile su 8,9 odsto, dok su u decembru prošle godine bile 9,56 odsto. Kamate za kredite privredi iznose 7,56 odsto, dok su u decembru lani bile 7,74 odsto. Prosječne kamatne stope na kratkoročne kredite stanovništvu, s valutnom klauzulom, u julu su iznosile 10,45 odsto, a u decembru prošle godine 9,81 odsto. Kamate na kratkoročne kredite privredi iznose 8,13 odsto, dok su na kraju prošle godine bile 8,62 odsto.

Božić je rekao da je formiranje kamatnih stopa u BiH stvar poslovne politike svake banke. Bankari kao razlog za visoku kamatnu stopu najčešće navode uslove i okolnosti u kojima posluju. Iako preovlađuju ocjene da je bankarski sektor BiH “zdrav”, posmatrano iz ugla njegove likvidnosti, kretanja depozita, kapitala i adekvatnosti kapitala, štednje i ukupnog povjerenja deponenata i štediša, banke su suočene sa problemima težeg i skupljeg pristupa novim izvorima sredstava, što povećava rizik njihovih kreditnih plasmana. Osim toga, BiH spada u kategoriju relativno rizičnih zemalja, o čemu svjedoči i kreditni rejting zemlje, što takođe utiče na visinu kamatne stope.

Božić kaže da su, od ukupno odobrenih sredstava, krediti koji su vezani za strane valute, uključujući i švajcarski franak, na kraju jula iznosili 720 miliona maraka. On ukazuje da je rizik kojem su građani izloženi zbog promjene kursa posljedica njihove odluke da u momentu zaključenja ugovora o kreditu prihvate takve uslove kreditnog aranžmana, vjerovatno podstaknuti povoljnijom kamatnom stopom. On postavlja pitanje da li su banke korektno upoznavale klijente sa uslovima kreditiranja, kamatnim stopama, mogućim kursnim razlikama u vezi sa ovim kreditima.

Izvor Agencije