LONDON  – Čelni ljudi britanskih poslovnih udruženja i kompanija jednodušno su pozdravili današnje postizanje sporazuma između Londona i Brisela o trgovini nakon Bregzita, ocjenjujući da on donosi dobrobit potrošacima na obje strane.

Helen Dikinson, izvršna direktorka Britanskog konzorcijuma maloprodajnih preduzeća kaže da sporazum o slobodnoj trgovini između Velike Britanije i EU “štiti potrošače sa obje strane Kanala od uvoznih carina teških više milijardi za svakodnevne namirnice”, prenosi Rojters.

“S obzirom na to da četiri petine britanskog uvoza hrane dolazi iz EU, današnja vijest treba da priušti domaćinstvima širom Velike Britanije kolektivni uzdah olakšanja”, navodi Dikinson.

Ričard Burdž, izvršni direktor Londonske privredne komore i industrije ističe da su preduzeća svjesna da ovo “možda nije sveobuhvatan dogovor kakav je obećan na početku ovog posla”.

“Važno je da obje strane i dalje budu otvorene u pogledu potrebe za budućim razgovorima, kako bi se obezbijedili najbolji mogući uslovi trgovanja i pristup robi i uslugama u narednim godinama. Obezbjeđivanje da London ostane vodeći svjetski trgovinski centar zahtevaće najbolje moguće uslove trgovine”, dodao je on

Pozdravljajući današnji sporazum, iz Konfederacija britanske industrije (CBI) poručuju da je potrebno odmah preduzeti korake kako bi se izbjegli poremećaji u poslovanju kada se za sedam dana završi tranzicioni period.

“Od vitalne je važnosti da obje strane sada odmah preduzmu korake kako bi trgovina i usluge nastavili nesmetano da se odvijaju”, kaže Toni Danker, generalni direktor CBI.

Ijan Rajt, izvršni direktor britanske Federacije za prehrambenu i industriju pića napominje da je premijer Boris Džonson obećao preduzećima u zemlji prilagođavanje seta propisa tokom jednogodišnjeg perioda tranzicije, te da im je “isporučio četvorodnevnu radnu nedjelju”.

“Proizvođači hrane i pića će dati sve od sebe da obezbijede kontiurinani protok prehrambenih proizvoda. Međutim, ovonedjeljni haos u Doveru i postizanje sporazuma u posljednjem trenutku znače da će značajnih poremećaja u snabdijevanju biti i da će neke cijene porasti. Razočarani kupci i potrošači s pravom će pitati zašto je ovaj posao toliko dugo trajao”, zaključio je Rajt.

Evropski proizvođač aviona Erbas se takođe oglasio povodom vijesti o trgovinskom dogovoru, navodeći u saopštenju da je zadovoljan što je izbjegnut potencijalni poremećaj poslovanja koji je predviđan u scenariju o izlasku Britanije iz orbite EU bez sporazuma.

Nakon višemjesečnih razgovora i skoro u posljednji minut, Britanija i Evropska unija postigli su danas provizorni sporazum o slobodnoj trgovini kojim bi se trebao izbjeći haos u prekograničnoj trgovini i unijeli su određeni stepen izvjesnosti u poslovanje nakon višegodišnjih previranja oko Brexita.

U samo nešto više od sedmice od britanskog konačnog razlaza s EU, britanska vlada je saopštila da je “sporazum postignut”.

Takođe je saopštila da je to “prvi sporazum o slobodnoj trgovini zasnovan na nula tarifa i nula kvota ikada postignut s EU”.

Zvaničnici EU takođe su saopštili da je sporazum postignut.

“Konačno smo došli do sporazuma. To je bio dugi, vjetroviti put, ali mi smo postigli dobar sporazum. To je pošten, izbalansiran sporazum i to je pravi i odgovorni način ponašanja za obje strane”, izjavila je predsjednica Evropske komisije  Ursula von der Leyen.

Novi sporazum Velike Britanije i EU o odnosima nakon Bregzita stabilizovaće odnose Londona sa Unijom, izjavio je britanski premijer Boris Džonson.
On je rekao da misli da je potpisani sporazum osnova za novo dugoročno prijateljstvo i partnerstvo, koje praktično stabilizuje odnos EU i Velike Britanije.

(Agencije)