BANJALUKA – Narodna skupština Republike Srpske usvojila je sinoć izvještaj Garantnog fonda Srpske o radu i poslovanju za prošlu godinu, prema kojem je ovaj fond ostvario bruto dobit 403.228 KM.

Direktor Garantnog fonda RS Radivoj Krčmar naveo je da su u prošloj godini ukupni prihodi bili 1,75 miliona KM, te da je najveće učešće prihoda od kamata – od 1,206 miliona KM.

Krčmar je rekao da su rashodi bili 1,34 miliona KM, a da najveću stvaku čine rashodi rezervisanja po vanbilansnoj aktivi od 550.664 KM.

Predstavljajući izvještaj na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, Krčmar je naveo da je Fond u prošloj godini izdao 25 garancija u iznosu od 6,62 miliona KM, a da su poslovne banke na osnovu tih garancija plasirale 21,35 miliona KM.

Poslanik SDS-a Miladin Stanić u diskusiji je naveo da ovaj fond gubi smisao, da predstavlja „samo trošak i služi za razne vrste manipulacija i nezakonitih radnji“.

Poslanik SNSD-a Milan Kovač negirao je te navode, ističući da to nije promašena investicija, te ocijenio da garancije treba davati uz minimalne kamate, a ne da im visina bude 3,5 ili četiri odsto.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je i Prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja Srpske prema Međunarodnoj asocijaciji za razvoj Svjetske banke po projektu energetske efikasnosti u iznosu od 12,8 miliona američkih dolara, što je 40 odsto ukupnog kredita za BiH koji iznosi 32 miliona američkih dolara.

Razvojni cilj projekta je da se ostvare koristi od povećanja energetske efikasnosti u zgradama javnog sektora i pruži podrška za izradu prilagodljivih modela finansiranja energetske efikasnosti, navodi se u Prijedlogu ove odluke.

Kreditna sredstva namijenjena su za finansiranje aktivnosti kroz investicije u energetsku efikasnost javnih objekata, podršku za izradu prilagodljivih mehanizama finansiranja i izgradnju kapaciteta i upravljanje projektom.

Kredit se Republici Srpskoj odobrava sa rokom otplate do 25 godina, period odgode plaćanja pet godina uračunat je u rok otplate, a kamatna stopa iznosi 1,25 odsto godišnje.

Usvojen je i izvještaj Ombudsmana za djecu za 2013. godinu, u kojem se ukazuje na potrebu efikasnijeg djelovanja nadležnih organa u sistemskom pristupu u zaštiti djece radi smanjenja potrebe građana da se obraćaju ovoj instituciji.

Poslanici su usvojili i izvještaj o sprovođenju Strategije za borbu protiv nasilja u porodici u Srpskoj do 2013. godine, u kojoj se navodi da je prošle godine evidentirano 1.088 slučajeva nasilja u porodici, a nadležnim tužilaštvima je dostavljeno 999 izvještaja protiv 1.143 počinioca, među kojim je 1.047 muškaraca i 96 žena.

Na sjednici je usvojen izvještaj o provođenju Akcionog plana za unapređenje položaja žene na selu za prošlu godinu, u kojem se navodi da su mjere i aktivnosti koje su planirane u okviru operativnog plana provedene u potpunosti, čime su na terenu postignuti značajni rezultati.

Narodna skupština je usvojila izvještaj o realizaciji Programa rješavanja problema raseljenih lica, povratnika i izbjeglica za prošlu godinu, u kojem se navodi da su u osnovni ciljevi nastavak obnove i rekonstrukcije stambenih jedinica i infrastrukture za potrebe raseljenih lica i povratnika u Republici Srpskoj i FBiH.

Primljen je k znanju izvještaj o pomilovanjima, prema kojem predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u prošloj godini nije pomilovao ni jedno lice, a bilo mu je dostavljeno 58 izvještaja o molbama za pomilovanje.

Na sjednici parlamenta usvojena je informacija o obavezama koje za BiH proističu iz procesa pridruživanja EU sa pregledom mjera i aktivnosti realizovanih tokom prošle godine. Informacija se u prvom dijelu odnosi na politiku integrisanja, te sadrži pregled realizacije ugovornih, ali i drugih obaveza definisanih na sastancima Privremenog odbora i sektorskih privremenih pododbora koji su održani tokom 2013. godine.

Poslanici su usvojili informaciju o provođenju strategije bezbjednosti saobraćaja na putevima u Srpskoj od 2013. do 2022. godine, čiji je konačni cilj da ukupan broj poginulih lica na putevima u Srpskoj bude smaen za 50 odsto.

Usvojena je i odluka o davanju saglasnosti na Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o platama u instituciji Ombudsmana za djecu kako bi se isplate plata obezbijedile u skladu sa Pravilnikom i budžetskim sredstvima za tu namjenu.

Narodna skupština je razriješila Radomira Pašića članstva u skupštinskom odboru za predstavke i društveni nadzor i umjesto njega imenovala Darka Banjca iz SDS-a.

Dmitar Vračar je imenovan za člana Nezavisnog odbora koji se bavi izborom direktora policije Srpske.

Za člana Upravnog odbora RTRS-a iz reda srpskog naroda izabrana je Dara Cvijetić. (Agencije)