SARAJEVO – Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić rekao je da ni na današnjoj sjednici Fiskalnog savjeta BiH u Sarajevu nije postignut dogovor o budžetu BiH za narednu godinu i da su strane učesnice veoma daleko od dogovora.

“Sve se vrti oko raspodjele sredstava iz indirektnih poreza. RS predlaže da za zajedničke institucije BiH iz indirektnih poreza bude odvojeno 689 miliona kako je to bilo 2009. godine, Ministarstvo finansija BiH traži 870 miliona, a Federacija BiH predlaže 780 miliona KM. Toliko smo daleko da nisam siguran kako ćemo da postignemo dogovor”, izjavio je Džombić novinarima nakon sjednice Fiskalnog savjeta BiH.

On kao rješenje trenutne situacije predlaže da zajedničke institucije imaju privremeno finansiranje i sljedeće godine kao i ove.

“Ove godine nije bilo nikakvih problema u izvršenju budžeta zajedničkih institucija i garantujem da ga neće biti ni naredne godine”, naglasio je Džombić i dodao da oni koji tvrde da privremeno finansiranje ne može biti i naredne godine pogrešno tumače zakon.

On je istakao da su predložene uštede po određenim pozicijama koje uopšte neće napraviti problem u izvršenju budžeta zajedničkih institucija – u oblasti plata, materijalnih troškova, kapitalnih ulaganja, rezerve i grantova.

“Sve skupa moguće je uštedjeti 160 miliona KM”, tvrdi Džombić.

Predsjednik Vlade RS istakao je da su entiteti u prethodne tri godine pravili uštede, a zajedničke institucije nisu i da je sada red na zajedničkim institucijama da to učine.

“RS je dokumentovala da je u prethodne tri godine uštedjela 320 miliona KM, a ministar finansija u Savjetu ministara BiH Dragan Vrankić je dokumentovao 350 miliona, ali to nisu suštinske uštede. Bitno je da pričamo istim jezikom. To su bile uštede u odnosu na plan, a mi smo napravili uštede u odnosu na stanje iz 2009. godine”, rekao je Džombić.

On je naveo da su uštede na platama od 40 miliona KM u zajedničkim institucijama bile na izvršenje plana u skladu sa sistematizovanim radnim mjestima koja nisu bila ni popunjena, što znači da nije ni bilo u tome nikakvih ušteda. 

Ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić rekao je da je razočaran što na današnjoj sjednici Fiskalnog savjeta nije bilo napretka i da je bio spreman da prijedlog budžeta institucija BiH za narednu godinu od milijardu i 85 miliona KM “smanji za solidnu cifru”, ali da je očekivao da to naprave i drugi.

“Osim deklarativnih riječi nisam dobio ništa obećavajuće”, rekao je Vrankić novinarima nakon sjednice Fiskalnog savjeta.

Vrankić je rekao da je konstatovano da opšta situacija u BiH veoma podsjeća na 2009. godinu i da zbog trenutnog stanja u Evropi i šire ima nagovještaja pada ekonomskih aktivnosti. “BiH je projekciju svog ekonomskog rasta smanjila sa tri na čak jedan odsto i u tom duhu se moramo i ponašati” istakao je Vrankić.

On je podsjetio da su 2009. godine doneseni određeni program i mjere koje su dijelom dale rezultate – smanjene su plate, materijalni troškovi, ali da se očekivalo da će biti provedene strukturalne reforme u entitetima.

“Odlukom o privremenom finansiranju zajedničke institucije uštedjele su dodatnih 150 miliona KM, tako da smo od 2009. godine uštedjeli između 300 i 350 miliona KM”, rekao je Vrankić, tvrdeći da je taj dio sredstava otišao u korist entiteta za koje je naveo da su imali povećanje budžeta, u Republici Srpskoj pet, a u Federaciji BiH devet odsto.

Prema Vrankićevim riječima, došlo se u poziciju da bi to sada budžet BiH morao da pokrije i da se postavlja zahtjev da zajedničke institucije smanje prihode i uzimanja sa jedinstvenog računa, odnosno zadrže nivo iz 2010. godine.

“Želi se nastaviti privremeno finansiranje, a da bi se to moglo ispratiti potrebno je još 200 miliona KM sa jedinstvenog računa”, rekao je Vrankić i upozorio da neće biti budžeta BiH za 2012. godinu “ukoliko se budemo ponašali kao danas”.

Vrankić je rekao da je donesen zaključak da će ministri finansija u narednih 10 dana pokušati da daju određeni prijedlog, ali da ne vjeruje da će stavovi biti promijenjeni, ukoliko se bude razmišljalo kao i danas.

“Mi smo spremni da napravimo određene uštede, predložimo našim budžetskim korisnicima određeno odlaganje troškova za neka buduća vremena kada se ekonomska situacija popravi. S druge strane ne vidim analizu troškova na nivou entiteta. Raspravlja se o državi, a ja sam da se raspravlja o svima”, naglasio je Vrankić, priznajući da su problemi socijalne prirode veći u entitetima.

Prema njegovim riječima, BiH sada koristi osam odsto od 13 milijardi KM javnih prihoda na nivou BiH.

“Jedan od mojih današnjih prijedloga bio je da ukupnu javnu potrošnju u BiH smanjimo za pet odsto. Ako to učinimo to je ušteda za oko 750 miliona KM. Naš deficit je tri odsto BDP i tako bi riješili deficit i stvorili pozitivan zamah u makroekonomskoj politici gdje se ne bi trebalo zaduživati i riješili bi se rizika sljedećih koraka makrioekonomske politike u BiH”, naveo je Vrankić i dodao da ovaj prijedlog nije prihvaćen jer je za to potrebna široka politička volja.

Izvor Agencije