Deset članica Evropske unije u zajedničkoj izjavi obavezalo se da će od 2016. uvesti porez na finansijske transakcije. Izjavu su potpisale Njemačka, Francuska, Italija, Austrija, Estonija, Belgija, Grčka, Portugal, Španija i Slovačka. Iako je sudjelovalala u dogovorima, Slovenija se nije pridružila potpisnicima izjave – odluku o učešću u inicijativi prepustiće novoj Vladi, objavio je njemački ministar finansija Volfgang Šojble.

Austrijski ministar finansija Mihael Spindeleger rekao je da države sada rade na prevladavanju praktičnih prepreka kako bi zakon o porezu bio spreman do kraja godine, prenosi agencija AP.

Evropski zvaničnici o uvođenju poreza na finansijske transakcije počeli su govoriti nakon izbijanja finansijske krize 2008. kako bi ograničili špekulacije nakon što su države uložile velika sredstva u spas banaka.

Obim poreza neće biti širok kao što se očekivalo i fokusirat će se na akcije i finansijske derivate. EU prognozira da bi širi porez mogao godišnje donijeti prihod od oko 30, pa čak i do 50 milijardi evra.

Glavni zagovornici uvođenja poreza na finansijske transakcije su Njemačka i Francuska, a najviše su mu se opire Velika Britanija. Kako konsenzus unutar Unije nije bio moguć, države zagovornice uvođenja poreza primijenile su mehanizam pojačane saradnje.

To je mehanizam predviđen ugovorima o Evropskoj uniji koji dopušta grupi zemalja članica da idu dalje u integrisanju pojedinih politika kada se o tome ne može postići dogovor među svim članicama.

Slovenija pak razmišlja o napuštanju inicijative jer su naknadne procjene pokazale da za nju uvođenje takvog poreza nije u skladu s ekonomskom logikom, objasnio je slovenački ministar finansija Uroš Čufer. Iz inicijative se još uvijek nije službeno povukla jer prethodne treba provesti odgovarajuću proceduru u Vladi i parlamentu, dodao je slovenački ministar.

„Kada smo pristupili inicijativi, procjenjivali smo da bi uvođenje takvog poreza bilo dobro. Kada smo naknadno napravili procjenu efekata poreza, otkrili smo da bi prihod od poreza bio znatno manji nego što se očekivalo, čak i u najpovoljnijoj varijanti, te da bi porez teško pokrio vlastite troškove prikupljanja i implementacije“, tumači Čufer.

Na pitanje kako su na novi stav Slovenije reagovale ostale članice inicijative, Čufer je odgovorio da je svaka država suverena i ima pravo primijeniti poreski sistem koji joj najbolje odgovara. Nema razočaranja jer svi razumiju da svaka država zastupa svoje interese, dodao je.

Porez na finansijske transakcije bi Sloveniji, prema neslužbenim procjenama, donio tri miliona evra godišnje, piše slovenački list "Dnevnik" te dodaje kako se očekuje da će Slovenija uskoro provesti proceduru i službeno napustiti inicijativu.

"Dnevnik" takođe navodi kako izvori u Briselu vjeruju kako će se inicijativa raspasti nakon evropskih izbora. (Agencije)