SARAJEVO – BiH se po lakoći poslovanja nalazi na 125. mjestu od 183 rangirane zemlje svijeta, što je napredak za dvije pozicije u odnosu na prošlu godinu, pokazuje globalni izvještaj Svjetske banke i Međunarodne finansijske korporacije (IFC) – “Doing Business 2012”.

Na taj napredak je, kako se navodi, uticalo pojednostavljenje dobijanje građevinskih dozvola potpunom digitalizacijom i rekonstrukcijom zemljišno-knjižne uprave i katastra. Pored toga, osnivanje preduzeća je olakšano time što je obavezna upotrebna dozvola zamijenjena jednostavnim obavještenjem o početku poslovanja, a postupak dodjele poreskog identifikacionog broja je usavršen.

BiH je, uprkos tome, i dalje najgora zemlja za poslovanje u regionu u kojem prednjači Makedonija na visokom 22. mjestu, sa skokom za čak 12 pozicija u odnosu na prošli izvještaj, čime se svrstala među pet najvećih reformatora u svijetu.

Od zemalja regiona slijede Slovenija na 37, Crna Gora na 56, Bugarska 59, Rumunija 72, Hrvatska 80, Moldavija 81, Albanija 82, Srbija na 92. mjestu, te samoproglašena država Kosovo na 117. Inače, jedina evropska država rangirana iza nas je Ukrajina na 152. mjestu.

Iva Hamel, stručnjak za razvoj privatnog sektora IFC-a, kazala je da je BiH ostvarila značajan napredak u pokretanju poslovne djelatnosti.

"Sada je potreban samo jedan dan umjesto ranijih 15 da se dobije dozvola za početak poslovanja, dok je za dobijanje poreskog broja umjesto ranijih 15 potrebno pet dana, što je proces pokretanja posla smanjilo za 24 dana", istakla je Hamelova i dodala da je i vrijeme za registraciju imovine smanjeno sa 89 na 15 dana.

Ona je istakla da je prema indikatoru dobijanja kredita BiH veoma dobra, ali da u nekim drugim oblastima učinak nije najzadovoljavajući, pa su tako najteža pitanja početak poslovanja i dobijanje građevinskih dozvola.

"Posmatrajući zadnjih šest godina vidi se da BiH dosljedno sprovodi reforme, a 2005. i 2009. bile su najaktivnije godine u kojima su sprovedene po četiri reforme", istakla je Hamelova.

Ukazala je da je i ubuduće važno zadržati ovaj tok reformi, a posebno ostvariti dalji napredak u oblasti započinjanja poslovne djelatnosti.

"Potrebno je eliminisati zahtjev za minimalnim kapitalom, omogućiti kao opciju i korištenje notara, ukinuti zahtjev da se dobije rješenje o namjeravanim aktivnostima od opštine, ukinuti zahtjev za pečatom firme, prebaciti registraciju firme sa suda u neku posebnu agenciju i konsolidovati sve potvrde i dozvole koje treba dobiti od vlasti na jednom mjestu", precizirala je Hamelova.

Kako je rekla, potrebno je sprovesti i određene reforme da bi bio olakšan proces dobijanja građevinske dozvole, konsolidovati proces dobijanja svih komunalnih dozvola, riješiti pitanje dobijanja dozvole o završetku gradnje kroz inspekciju, kompjuterizovati proces podnošenja zahtjeva.

Šef Kancelarije Svjetske banke u BiH Anabela Abreu ocijenila je na konferenciji za novinare u Sarajevu da je u BiH došlo do poboljšanja u odnosu na prošlu godinu, odnosno da je napravila značajan napredak u reformi pokretanja poslovne djelatnosti.

Ona smatra da i dalje treba raditi na unapređenju poslovnog ambijenta i investicione klime, dodajući da će Svjetska banka nastaviti da pruža pomoć vlastima u BiH.

"Regulatorne reforme su uvijek teške i za njih treba vremena. Vlasti u BiH prepoznaju potrebu da poboljšaju poslovno okruženje kako bi poboljšale sveukupnu konkurentnost privrede u BiH", smatra Abreu.

Izražavajući uvjerenje da će u BiH u narednom periodu doći do dodatnog poboljšanja poslovnog ambijenta i investicione klime, ona je najavila da će Svjetska banka pomoći entitetskim inspekcijama da usklade svoje poslovanje s evropskim standardima.

Korekcije u odnosu na prošli izvještaj

Izvještaj "Doing Business" analizira propise koji utiču na rad preduzeća u jednoj privredi, počev od osnivanja i poslovanja, međunarodne trgovine, plaćanja poreza do rješavanja pitanja nesolventnosti.

Prošlogodišnji rezultati ponovo su obrađeni kako bi uključili nove indikatore, korekcije i promjene u metodologiji postojećih indikatora i kako bi se obezbijedilo smisleno poređenje s novim rangiranjem, zbog čega je BiH u korigovanom izvještaju za 2011. spuštena sa 110. na 127. mjesto.

Izvještaj "Doing Business" ne mjeri sve aspekte poslovnog okruženja koji su od značaja za privredne subjekte i investitore, kao što su bezbjednost, makroekonomska stabilnost, korupcija, nivo kvalifikacija zaposlenih, niti snagu finansijskih sistema.

Kompletan izvještaj "Doing Business 2012" može se pronaći na internet adresi:

www.doingbusiness.org

Izvor Agencije