BRISEL – Komesar za humanitarnu pomoć Kristalina Georgijeva saopštila je na kraju međunarodne donatorske konferencije koja je pod motom „Obnovimo zajedno“ održana u Briselu da je za otklanjanje posljedica poplava u BiH i Srbiji prikupljeno 1,8 milijardi evra, što je nadmašilo očekivanja.

Georgijeva je precizirala da je od ukupno prikupljenih sredstava 892 miliona evra namjenjeno za BiH, za Srbiju 995 miliona evra, dok je za regionalne projekte prikupljeno 41,4 miliona evra.

Ona je zahvalila svim donatorima, ističući da će biti obezbijeđena transparetnost utroška sredstava.

Donatorska konferencije dala je doprinos i razvoju mehanizma za kontrolu voda, a tokom skupa je skrenuta pažnja na problem klimatskih promjena.

Prije saopštavanja ukupnih donacija skupu u Briselu su se obratili predsjedavajući Savejta ministara BiH Vjekoslav Bevanda i ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić, koji su zahvalili zemljama učesnicama na solidarnosti koju su pokazali.

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda rekao je u Briselu da je cilj u realizaciji prve faze obnove područja postradalih u majskim poplavama stambeno zbrinjavanje unesrećenih, obnova škola, te stvaranje uslova ljudima da ponovo rade.

Obraćajući se učesnicima međunarodne donatorske konferencije za pomoć postradalim od poplava u BiH i Srbiji, Bevanda je istakao da želi da pruži garanciju da će vlasti svih nivoa u saradnji sa njima da definišu transparentan sistem utroška svake marke doniranog novca.

„Siguran sam da će takav pristup omogućiti uspješnu realizaciju sanacije i ostalih segmenata uništenog i pravi pristup izgradnji preventivnog sistema zaštite od poplava“, naglasio je Bevanda.

Iz Savjeta ministara BiH saopšteno je da je Bevanda istakao da saosjećanje koje su donatori iskazali od početka tragedije u BiH, a posebno danas, obavezuje sve u BiH da ulože maksimalne napore odgovorno rade za dobrobit i novu nadu unesrećenih ljudi.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović ocijenila je da je donatorska konferencija u Briselu bila uspješna, jer su EU, ali i pojedinačne zemalje donatori obećali ogromna sredstva.

„Iskazana je ogromna dobra volja da se pomogne našem prostoru. Svi zajedno su pokazali solidarnost, kako zemlje EU, tako i van nje, da se pomogne u saniranju teškog stanja u BiH i u Srbiji“, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila da je ranije isticala da su donacije samo jedan od izvora finansiranja i da neće potpuno riješiti probleme.

Cvijanovićeva je podsjetila da je komesar za proširenje EU Štefan File ukazao da je kratkoročna pomoć prioritetna.

Ona je napomenula da je Vlada Republike Srpske još tokom izrade procjena štete Svjetskoj banci, EU i UNDP-u ukazala da su prioriteti izgradnja škola do početka školske godine, omogućiti povratak ljudi kućama, ali i obnoviti sve institucije da bi građani mogli da ostvaruju svoje potrebe.

„Donatori su svjesni činjenice da za veoma kratko vrijeme moramo djecu poslati u škole i da se sada ti objekti koriste za humanitarni smještaj onim ljudima koji se nisu vratili u svoje domove“, kaže Cvijanovićeva.

Govoreći o transparentnosti utroška donatorskih sredstava, Cvijanovićeva je naglasila da je uspostavljen Fond solidarnosti za obnovu Republike Srpske za koji je vezan Jedinstveni registar štete iz kojeg će svako domaćinstvo koje je dobilo pomoć moći da vidi iz kojih sredstava je to obezbijeđeno.

„Dakle, nešto slično će se morati uspostaviti i na nivou međunarodnih donatora i očekujemo da će njihova kontrola biti adekvatna. Za Republiku Srpsku mogu da garantujem da će utrošak sredstava biti onakav kakav treba da bude – transparentan i u skladu sa svojom namjenom“, naglasila je predsjednik Vlade Srpske. (Agencije)