FRANKFURT – Predsjednik ECB, Mario Dragi, izjavio je da nije pravedno označavati ECB kao glavnog izvršioca nepopularnih mjera štednje u Evropi.

Dragijeva izjava dolazi u trenutku kada su se demonstranti iz međunarodnog pokreta „Blokjupaj“ suočili sa policijom ispred novog sjedišta te institucije u Frankfurtu.

„Kao institucija Evropske unije koja je odigrala ključnu ulogu tokom krize, ECB se našla u fokusu onih kojih su nezadovoljni ovom situacijom. To možda nije u redu, jer je cilj našeg djelovanja da ublažimo šokove koje je pretrpjela privreda. Međutim, kao centralna banka čitave evrozone, na nama je da pažljivo slušamo šta nam kažu naši građani“, izjavio je Dragi na inauguraciji novog sjedišta ECB u istočnom dijelu Frankfurta, a prenosi agencija Frans pres.

Na zvaničnom otvaranju spektakularne zgrade visoke 185 metara, u koju je uloženo 1,3 milijarde evra i u koju su zaposleni iz ECB prešli još krajem prošle godine, Dragi je priznao da narod prolazi kroz veoma teška vremena.

„Jasno mi je šta motiviše takve stavove i zašto ljudi žele da vide promjenu“, izjavio je Dragi.

Očekuje se da će se oko 10.000 antikapitalističkih demonstranata iz pokreta „Blokjupaj“ okupiti na glavnom trgu Remerberg u Frankfurtu, pošto su organizatori unajmili poseban voz za prevoz aktivista iz Berlina, kao i autobuse za prevoz iz ostalih dijelova Njemačke i drugih evropskih zemalja.

ECB, zajedno sa Evropskom komisijom i Međunarodnim monetarnim fondom, dio je takozvane „trojke“ koja nadzire poštovanje uslova za dobijanje kredita u finansijski problematičnim zemljama, poput Grčke, navodi agencija.

Zajmovi ECB privlače italijanske banke

Velike italijanske banke trebalo bi ove nedjelje da uzmu glavninu dugoročnih povoljnih zajmova na aukciji Evropske centralne banke, budući da ih na veće zaduživanje ohrabruje oporavak italijanske privrede, piše Reuters.

Podaci prikupljeni od 14 velikih italijanskih zajmodavaca pokazali su da će zatražiti ukupno 32 milijarde evra na ECB aukciji jeftinih dugoročnih zajmova u četvrtak. Analitičari iz Reutersove ankete procijenili su da će taj iznos biti oko 40 milijardi evra.

„Vjerujemo da će glavni razlog za učestvovanje na tim aukcijama vjerovatno biti kreditiranje realne privrede i/ili očekivanja o povećanoj potražnji kompanija za zajmovima“, napisali su analitičari Barclaysa u izvještaju.

ECB bankama omogućava kredite s rokom otplate od četiri godine, i to gotovo besplatno, u sklopu paketa mjera kojim želi da poveća svoj bilans za oko 1.000 milijardi evra u nastojanju da podupre posustale aktivnosti i suzbije deflaciju, podsjeća Reuters.

Banke u cjelini uzele su ipak tek manji iznos ECB zajmova ponuđenih lani na prve dvije aukcije, što je znak da im manjka povjerenja u privredu evrozone. To je povećalo pritisak na ECB da počne da kupuje i državne obveznice, što su ovog mjeseca i učinili.

Italijanske banke ukupno su se zadužile za 49 milijardi evra, od ukupno 212 milijardi odobrenih na prve dvije aukcije.

Ni na trećoj aukciji, čiji će rezultati biti objavljeni u četvrtak, ne očekuju se veći iznosi kredita, a prema najoptimističnijim procjenama analitičara, mogli bi dostići ukupno između 50 i 60 milijardi evra. (Agencije/Bizlife.rs)