FRANKFURT – Evropska centralna banka je odlučila danas da revidira blago naviše svoju ciljanu stopu inflacije, zaokružjući je na tačno 2,0 procenta, i da toleriše rast potrošačkih cijena iznad tog nivoa kada to smatra potrebnim.

Centralna banka evrozone, sa sjedištem u Frankfirtu, započela je u januaru prošle godine prvo preispitivanje svoje politike od 2003, ali je taj posao morala da odloži zbog pandemije korona virusa. Ideja je bila da se procijeni koja su prilagođavanja politike i alata ECB-a potrebni za postizanje njenog glavnog cilja – cjenovne stabilnosti.

ECB je do sada radila na postizanju nivoa inflacije od „blizu ali ispod 2,0 procenta“, a ubuduće će zvanična ciljana stopa inflacije biti 2,0 posto uz dozvoljeno prekoračenje tog nivoa.

„Upravni savjet smatra da se stabilnost cijena najbolje održava težeći ka ciljanoj inflaciji od 2,0 posto u srednjoročnom periodu. Ovaj cilj je simetričan, što znači da su negativna i pozitivna odstupanja inflacije od ciljanog nivoa podjednako nepoželjna“, navodi se u saopštenju ECB-a, prenosi CNBC.

Predsjednica ECB Kristin Lagard je rekla na današnjoj konferenciji za novinare da je novi cilj inflacije „jasan i lak za izražavanje“.

„Znamo da 2,0 procenta neće biti konstantno na meti, možda će biti nekih umjerenih, privremenih odstupanja u bilo kom smjeru od tih 2,0 procenta, i to je u redu. Ono što nas veoma brine je svako duže, upornije i znatnije odstupanje od cilja koje će zahtjevati snažnu akciju“, navela je Lagard.

Prvi redovan sastanak Upravnog savjeta o monetarnoj politici na kojem će se odlučivati uz primjenu ove nove strategije biće održan 22. jula.

Lagard je takođe najavila da će biti sprovedena nova revizija politike 2025. godine.

Istakla je da joj je pitanje klimatskih promjena izuzetno važno i da joj je stalo da centralnu banku bodi zelenijim putem.

U tom smislu, u revidiranoj politici se navodi da će ECB prilagoditi svoj rad ostvarenju zelenih ciljeva tako što će klimatske rizike uvrstiti u kriterijume prilikom odlučivanja koje će korporativne obveznice kupovati.

„Kriterijumi će uključivati i usklađivanje izdavalaca obveznica, u najmanju ruku, sa zakonima EU za sprovođenje Pariskog sporazuma, kroz metričke standarde koji se odnose na klimatske promjene ili obavezivanje izdavalaca na te ciljeve“, navela je ECB u saopštenju.

Centralna banka evrozone je najavila takođe da će objaviti informacije koje se tiču klimatskog pitanja u okviru svog programa kupovine korporativne imovine do prvog kvartala 2023. godine. (Tanjug)