BANJALUKA – Imajući u vidu značaj pravovremenih i pouzdanih informacija o ekonomskim kretanjima i predviđanjima prilikom donošenja poslovnih odluka, neke banke u RS i BiH, po uzoru na renomirane finansijske kuće u svijetu, uvele su instituciju glavnog ekonomiste.

Njihov zadatak je da kontinuiranim praćenjem i analizama makroekonomskih i mikroekonomskih kretanja, s naglaskom na finansijski sektor, izvještavaju i savjetuje upravu banke sa ciljem definisanja strateških pravaca za djelovanje na tržištu BiH. Institucija glavnog ekonomiste od druge polovine prošle godine uvedena je u Hypo banci, a na ovo mjesto imenovana je Marijana P. Milić.

– Bankarski sektor, a sa njim i domaća ekonomija, mora imati stručne analize i upotrebljive parametre na osnovu kojih se mogu graditi dugoročne investicione strategije. Mi to radimo vjerujući u budućnost ovog tržišta, koje u narednom periodu treba da privuče značajne strane investicije – kazala je Milićeva.

Ona je dodala da redovno izvještavaju javnost o svim aktivnostima na polju projekcija makroekonomskih kretanja i trendova u zemlji. Upravo zbog toga, ističe Milićeva, glavni ekonomista predstavlja ogledalo banke u ekonomskom smislu.

Govoreći o ekonomskoj situaciji u BiH, Milićeva je istakla da se bh. ekonomija najvećim dijelom oslanja na rast izvoza, zasnovanom na efektu velikih cijena određene robe.

– Ključni pokretač rasta industrijske proizvodnje jeste posljedica rasta industrijske proizvodnje kapitalnih proizvoda i intermedijarnih proizvoda. S druge strane, pasivni uvoz potrošackih dobara dokazuje slabost privatne potrošnje prouzrokovan velikom stopom nezaposlenosti, deflacijom realnih plata i slabim plasiranjem kredita stanovništvu – navela je Milićeva.

Ona je dodala da projekcija za rast BDP za 2011. godinu u BiH iznosi skromih dva odsto.

Rad glavnog ekonomiste Raiffeisen banke do prošle godine bio je orijentisan na podršku upravi, te nije bio javno eksponiran. Početkom prošle godine intenzivirane su aktivnosti oko pružanja podrške klijentima, te publikovanje makroekonomskih analiza za širu javnost.

– Primarni zadatak glavnog ekonomiste jeste analiza i prognoza ključnih makroekonomskih i finansijskih indikatora u zemlji, ali i na globalnim finansijskim tržištima, kao i analize kretanja bruto domaćeg proizvoda, inflacije, kamatnih stopa, rast ključnih ekonomskih sektora i slično – naveli su u ovoj banci.

Prema prognozama glavnog ekonomiste Raiffeisen banke, u ovoj godini se očekuje stabilizacija i poboljšanje ekonomskog rasta u RS i BiH.

– Predviđa se realni godišnji ekonomski rast od dva odsto za BiH, odnosno dva i po odsto za RS, zatim jačanje i rast pojedinih izvozno orijentisanih sektora prerađivačke industrije poput metalne, drvne, hemijske i tekstilne industrije, ali i rast rudarstva i proizvodnje električne energije – rekla je Ivona Kristić, glavni ekonomista Rajfajzen banke.

Ona je naglasila da je rizik po očekivanu prognozu ekonomskog rasta u 2011. godini moguć zbog pogoršanje dužničke krize u evrozoni i u SAD.

– Ukoliko bi došlo do značajnog pogoršanja i novog talasa krize na finansijskim tržištima ove dvije ključne svjetske ekonomije, te kulminacije dužničke krize i nepronalaženja sistemskih rješenja, svakako bi promijenilo i naša očekivanja za BiH – istakla je Kristićeva.

Ekonomiju koči neformiranje vlasti

Glavni ekonomisti u bankama slažu se da ekonomija u BiH pati zbog izostanka formiranja vlasti na nivou BiH, odgađanja velikih infrastrukturnih projekata i strukturalnih reformi.

– Formiranje vlasti na nivou BiH u dugoročnom pogledu trebalo bi da deblokira ukupan pristupni proces prema EU i omogući prelazak u aktivnu fazu kada je u pitanju provođenje i završetak tekućeg stend baj aranžmana s MMF – rekao je glavni ekonomista UniCredit banke, Goran Šaravanja.

Izvor Agencije