BANJALUKA – Alarmantna upozorenja o mogućem raspadu evrozone i neizvjesnoj sudbini zajedničke evropske valute, stanovnike RS dovela su u dilemu u kojoj valuti da čuvaju novac, a u kojoj da se zaduže, dok ekonomisti poručuju da je štednja u evrima trenutno najsigurnija.

Domaći ekonomisti smatraju da su negativne prognoze o padu evra i raspadu evrozone preuveličane i nerealne, te da stanovnici nemaju razloga za brigu kada je u pitanju štednja u evrima.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović je istakao da kriza utiče na vrijednost evra, kao i na vrijednost svih drugih valuta na svjetskoj berzi, ali da ozbiljnih pitanja o održivosti evra nema.

– Evropsko tržište je preveliko, mnogo zemalja je uključeno u evrozonu i, po mojoj procjeni, opstanak evrozone i evra nije doveden u pitanje. Intervencije koje se sprovode prema zemljama koje su dužnici, u ovom slučaju Grčka, Irska pa i Portugalija, izazvaće određene probleme u funkcionisanju evra, ali definitivno to se neće odraziti na naše štediše koji čuvaju novac u toj valuti – istakao je Pavlović.

On je dodao da je, u monetarnom smislu, stabilnost koju imaju štediše koje čuvaju novac u evrima najveća u ovom momentu.

– BiH ima valutni odbor koji je zamrzao odnos konvertibilne marke i evra i zbog toga preporučujem našim stanovnicima da štede u evrima, jer na taj način ne mogu izgubiti. Ukoliko uzimaju kredite, najbolje je da se opredjeljuju za evro, da se ne bi našli u situaciji u kojoj su se našli oni koji su vjerovali da će švajcarski franak biti dovijeka stabilan – istakao je Pavlović.

Istog mišljenja je i ekonomista Slaviša Raković, koji je istakao da su štednja i gotov novac trenutno najsigurnija investicija, sigurnija čak i od zlata.

– Za naše građane od velike je važnosti to što je naša valuta vezana za evro, što im omogućava život u stabilnim uslovima, solidne kamate i zaštitu od potencijalne inflacije. Dobar izbor bi bila i štednja u japanskim jenima – istakao je Raković.

On je dodao da mnoge vijesti sa svjetskih finansijskih tržišta bespotrebno mogu da unesu nemir kod stanovnika.

– Sigurno je da treba da štede, jer nam ne prijeti nikakva monetarna inflacija – zaključio je Raković.

Izvršni sekretar Udruženja banaka BiH Mijo Mišić istakao je da, uprkos lošim prognozama o opstanku evrozone, nije realno pomišljati na njen raspad.

– Nije moguće očekivati raspad evrozone ili da evro propadne. Takve priče su gotovo špekulativnog karaktera – istakao je Mišić.

Izvor Glas Srpske