BEOGRAD – Smanjenje plata u javnom sektoru za 10 odsto uticaće na pad privatne potrošnje za oko jedan odsto BDP-a, što će povući i manje prihode države po osnovu PDV-a, uveren je ekonomista Vladimir Gligorov, dok Milojko Arsić precizira da će smanjenje prihoda iznositi dve milijarde, ali da će nižim platama u javnom sektoru država ipak uštedeti 20 milijardi dinara.

Računajući prošlogodišnji BDP (bruto društveni proizvod) to bi značilo pad potrošnje od oko 300 miliona evra.

Gligorov, koji je i saradnik Bečkog instituta za ekonomska istraživanja, rekao je Tanjugu da je moguće i da, pod određenim uslovima, potrošnja opadne manje ili više od toga.

"Pod uslovom da je preostalo štednje ili se još mogu uzeti krediti potrošnja bi mogla da padne i manje. S druge strane, ako se dodatno smanje plate ili zaposlenost zbog smanjene ukupne tražnje, mogla bi da padne i više", rekao je on.

Ovaj sagovornik Tanjuga smatra da ima i drugih načina da se uštedi, ali bi efekti bili "manje-više isti".

"Gori bi bili ukoliko bi se nastavilo sa uštedama na javnim ulaganjima. S druge strane, bolji efekti bi bili ako bi se štedelo na subvencijama, pokrivanju gubitaka i neefikasnosti kod javnih nabavki", smatra Gligorov.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić ocenio je da će pad prihoda od PDV-a po osnovu smanjenja plata od 10 odsto biti oko dve milijarde dinara.

"To i nije neka velika cifra imajući u vidu da će država kroz smanjenje plata uštedeti 20 milijardi dinara", rekao je Arsić.

Ministar trgovine Rasim Ljajić u izjavi Tanjugu ranije nije mogao da precizira u kojoj meri će smanjenje plata za 10 odsto u javnom sektoru uticati na pad u maloprodaji.

"U 2013. imali smo smanjenje prometa u maloprodaji u svim zemljama regiona, pa ni Srbija, sa padom od 5,7 odsto, nije bila izuzetak. Očekuje se dalji pad prometa u maloprodaji i to je činjenica sa kojom se suočavaju sve zemlje regiona", rekao je Ljajić.

On je naveo i da je upravo to bio razlog zbog kojeg se dobar deo Vlade zalagao da se penzije ne smanjuju. U Ministarstvu finansija nisu želeli za Tanjug da iznesu procenu kako će se smanjenje plata odraziti na potrošnju. (Agencije)