BEOGRAD – Srbija bi trebalo da reši problem nekoliko javnih preduzeća koja su monopolisti u svojoj oblasti, a na Vladi Srbije je da odluči da li će ih privatizovati ili restrukturirati, izjavio je predstavnik Delegacije EU u Beogradu Frejk Janmat.

Preduzeća monopolisti su, kako navodi, ona iz oblasti energetike, telekomunikacija, transporta, te pošta.

"EU ne kaže da Srbija mora da privatizuje ta preduzeća. Nije na nama da to kažemo, niti da donosimo odluke o tome. To je odluka Vlade Srbije. Ali, ako ih ne privatizuje, bar bi trebalo da ih restrukturira kako bi ona bila efikasnija i profitabilnija", rekao je Janmat na a predstavljanju ekonomskog dela izveštaja Evropske komisije o napretku u evropskim integracijama.

On je naveo da je u EU primetan uticaj države na ekonomiju, i dodao da je to loše po privatan sektor.

„Ako je država sveprisutna, to znači da nema inicijative i razvoja privatnog sektora", rekao je Janmat.

Govoreći o sposobnosti Srbije da izdrži konkurenciju kad jednom pristupi EU, on je rekao da je Srbija već integrisana u evropski sistem. Iz EU kompanija, kako je ukazao, u Srbiju je došlo 72 odsto investicija, a 62 odsto trgovine Srbije je sa EU članicama.

Janmat je rekao da će za EU biti zanimljivo da vidi kako će izgledati budžet Srbije za 2015. trogodišnji plan za konsolidaciju javnih finansija.

On je ocenio da su za sada najavljene mere konsolidacije pozitivne, precizirajući da to važi i za odluku o smanjenju plata u javnom sektoru, penzija i subvecija.

"Srbija bi trebalo da ograniči subvencije i državnu pomoć. Primetili smo da nivo subvencija raste i da je u poređenju sa evropskim zemljama u Srbiji situacija lošija. Recimo, udeo subvencija u bruto domaćem proizvodu Srbije je 2,6 odsto, a u EU je taj udeo 0,8 odsto BDP-a", rekao je Janmat.

Nema mnogo napretka, kako kaže, ni kada je reč o konkurenciji, posebno u smislu državne pomoći. On je rekao da bi trebalo da komisija odobrava pomoć države, ali je ukazao i da članovi te komisije ne bi smeli da budu zaposleni u institucijama kojima se pomoć odobrava.

Govoreći o poljima gde se nije napredovalo, Janmat je naveo i dozvoljavanje prometa genetski modifikovanih organizama.

"Regulativa vezano za GMO u Srbiji nije usklađena sa evropskom, a to je ujedno i uslov za članstvo Srbije u Svetskoj trgovinskoj organizaciji. EU zakoni podrazumevaju strogo testiranje i etiketiranje GMO proizvoda, a države same mogu da odluče da li će se gajiti GMO na njihovoj teritoriji", rekao je Janmat.

Kao pozitivan pomak, on je, između ostalog naveo i to što je Narodna banka Srbije inflaciju držala na niskom nivou u 2014.

"U 2013. je inflacija bila relativno visoka i dostigla je gotovo osam odsto. Ove godine je inflacija u ciljanim granicama, pa čak i ispod granice, što je dobar signal za odluku investitora da dođu u Srbiju", rekao je Janmat. (Agencije)