BANJALUKA – Fond solidarnosti za obnovu Republike Srpske do sada je potpisao ukupno 72 ugovora sa preduzećima koja su se prijavila za učešće u realizaciji uredbe o sanaciji štete od poplava na stambenim objektima, rečeno je u Privrednoj komori Republike Srpske.

Portparol Privredne komore Vladimir Blagojević rekao je da je u Područnoj privrednoj komori Doboj potpisano 18 ugovora, u Bijeljini 11 i Banjaluci 43.

On je naveo da je ovaj broj ugovora potpisan juče do 13.00 časova i da se stalno prijavljuju novi privredni subjekti.

„Očekujemo da ova lista bude proširena, s obzirom da se privrednici javljaju i da ćemo danas do kraja dana imati konačnu listu da bismo je dostavili Vladi“, rekao je Blagojević.

Prema njegovim riječima, biće omogućena i dopuna liste, a oni koji su zainteresovani još mogu da pošalju popunjen obrazac, koji će komora poslati Fondu solidarnosti.

„Očekujemo da se ugovori dodatno prilagode za banke kako bi mogle da učestvuju u cijelom procesu“, rekao je Blagojević.

Predsjednik Područne privredne komore Bijeljina Mihajlo Vidić kazao je da bi angažovanje privrednih subjekata iz Republike Srpske u obnovi zemlje nakon katastrofalnih poplava trebalo značajno da pospješi domaću proizvodnju korištenjem vlastitih proizvoda za sanaciju štete.

Vidić je podsjetio da je Privredna komora inicirala, a Vlada Republike Srpske prihvatila angažovanje domaće privrede za sanaciju štete nakon poplave putem vaučerske prodaje građanima.

Na području Privredne komore Bijeljina 11 privrednika je do sada potpisalo ugovore sa Fondom solidarnosti o vaučerskoj prodaji robe.

Vidić kaže da će u narednim danima ugovore potpisati još sedam do osam privrednih subjekata i da je već sada postignuta zadovoljavajuća pokrivenost terena i raznovrsnosti ponuđene robe, građevinskog materijala, namještaja i bijele tehnike.

On očekuje da će realizacija vaučera početi već u ovoj sedmici.

Prema Vidićevim riječima, danas počinje procjena šteta od poplave u privrednim subjektima na ovom području koja je, kako kaže, manja nego što se činilo u prvim danima elementarne nepogode u maju i iznosi oko 40 miliona KM.

Istovremeno, ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija najavio je da će Vlada Srpske u srijedu, 9. jula, razmatrati rebalans budžeta za ovu godinu, nakon čijeg usvajanja će uputiti zahtjev za sazivanje posebne sjednice Narodne skupštine.

Ne navodeći koliko će iznositi rebalans budžeta, Tegeltija je istakao da će, prije svega, biti planirana dodatna sredstva za Fond solidarnosti, odnosno 20 miliona KM, kao i za Fond penzijskog i invalidskog osiguranja /PIO/ i Fond zdravstvenog osiguranja, koji imaju umanjene prihode zbog majskih poplava.

„Isplanirali smo i potrebna sredstva za stambeno zbrinjavanje porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida u iznosu od 25 miliona KM, planirali smo i sredstva za završetak izgradnje četvrtog studentskog paviljona u Banjaluci, te informatičko opremanje osnovnih škola. To su najznačajnije stvari koje su planirane kao dodatni rashodi koji nisu bili u budžetu za ovu godinu“, rekao je Tegeltija novinarima u Banjaluci.

On je dodao da će se štedjeti na pozicijama koje najmanje ugrožavaju, kao što su putovanja, smještaj, materijalni troškovi, gdje očekuje da bude ušteđeno do osam miliona KM, kao i ušteda oko šest miliona maraka na poziciji servisa duga, koja je rezultat određenih kretanja kursnih razlika.

Prema njegovim riječima, iz budžeta Srpske će do kraja godine biti uplaćeno više od četiri miliona KM na ime doprinosa solidarnosti koji je na teretu poslodavca, odnosno iznos koji bi trebalo da plate radnici iz neto primanja.

„Znali smo već u prvom kvartalu ove godine da ćemo raditi rebalans kada smo sa socijalnim partnerima usaglasili povećanje plata budžetskim korisnicima. Međutim, sadašnja situacija, koja je rezultat posljedica poplava, dovešće do toga da će rebalans imati drugačije konture nego što smo planirali“, napomenuo je ministar finansija Srpske. (Agencije)